Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Klasyka włoskiej komedii na dużym ekranie. W Kinie za Rogiem Cafe rusza nowy cykl filmowy

Dodano: /

„Wałkonie” Federico Felliniego z 1953 roku zainaugurują cykl włoskich filmów pn. „commedia all’italiana” w Kinie za Rogiem Cafe. W kwietniu, maju i czerwcu widzowie będą mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie włoskie komedie z lat 50-tych i 70-tych.

Po cyklu włoskich filmów giallo z lat 70., który bardzo spodobał się widzom, Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejne spotkanie z włoskimi produkcjami. W piątek 4 kwietnia 2025 o godz. 19:00 Fundacja FilmKultura zainauguruje cykl z gatunkiem pełnym ironii, tragikomizmu i lekkości, czyli „commedia all’italiana” złożony z 8 tytułów włoskiej komedii, ukazujących przemiany historyczne i społeczne Włoch od lat 50. do 70.

Seanse odbywać się będą dzięki współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie, a pokaz inauguracyjny poprzedzi prelekcja selekcjonera cyklu Stanisława Bardadina.

Program cyklu „commedia all’italiana”

4.04 godz. 19:00 inauguracja „I vitelloni"/"Wałkonie", Federico Fellini, 1953

Pierwszy doceniony przez krytykę film Felliniego nawiązuje do biografii reżysera i jest echem jego młodości – „lat cielęcych” – jak brzmi dosłownie tłumaczenie tytułu. Bohaterami opowieści są przyjaciele z prowincji, którzy – mimo że dobijają już trzydziestki – trwonią czas na rozstrzyganiu dylematów młodości i nie potrafią odnaleźć swego miejsca w życiu. Obezwładniający marazm włoskiej prowincji kształtuje postawy bohaterów, życiowych nieudaczników o słabych charakterach i chwiejnej psychice.

Fellini nie oskarża, nie moralizuje, ale jednocześnie obnaża ich ułomności. Film jest analizą niedojrzałości bohaterów, dla których niechęć wobec dorosłości stała się kabotyńską pozą, maskującą dojmujące poczucie życiowej klęski i bolesnego wyobcowania. Obraz Felliniego otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji i utorował twórcy drogę do sławy.

9.04 godz. 19:00 „Il vigile"/"Mandacik proszę", Luigi Zampa, 1960

Klasyczna włoska komedia, która z humorem i przenikliwością ukazuje absurdy władzy i biurokracji. Film opowiada historię Otella Cellettiego, granego przez legendarnego komika Alberto Sordiego, który otrzymawszy posadę policjanta drogowego, zaczyna nadużywać swojej władzy, prowadząc do serii zabawnych i kłopotliwych sytuacji.

Zampa, znany z łączenia satyry z trafnymi obserwacjami społecznymi, celnie portretuje włoskie realia lat 60. Obraz ten jest krytyką niezdrowych aspiracji do społecznego awansu, zachowując ponadczasowość przesłania.

Kolejne seanse:

  • 23.04 godz. 19:00 „Il sorpasso"/"Fanfaron", Dino Risi, 1962
  • 7.05 godz. 19:00 „La vita agra"/"Gorzkie życie", Carlo Lizzani, 1964
  • 21.05 godz.19:00 „Lo scopone scientifico"/"Gra złudzeń", Luigi Comencini, 1972
  • 4.06 19:00 „Fantozzi"/"Fantozzi", Lucianio Salce, 1975
  • 18.06 19:00 „Brutti, sporchi e cattivi"/"Odrażający, brudni, źli", Ettore Scola, 1976
  • 25.06 18:30 Filmowe Spotkania za Rogiem (DKF zakończenie) „La grande abbuffata"/"Wielkie żarcie", Marco Ferreri, 1973

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Street art w kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 [ZDJĘCIA]

To już druga wystawa w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem prezentowane są street art’owe prace Piotra Kolanko „Suma wszystkich znaczeń”. Pierwsza wystawa w budynku odbyła się w ramach...

Aktualności

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo) w Ogrodach Bernardyńskich

Paweł Sołtys (Pablopavo) – pisarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Reklama