Rzeszów - Piątek, 26.12.2025
Reklama

Koncert symfoniczny w Filharmonii – dwa utwory Iberta i symfonia Francka

Dodano: 19.12.2025 r. / Redakcja

Na zdj. od lewej: Tomasz Tokarczyk / Weronika Balcerzyk
Na zdj. od lewej: Tomasz Tokarczyk / Weronika Balcerzyk

Muzyka Iberta i Francka wypełni w piątkowy wieczór salę Filharmonii Podkarpackiej. Za pulpitem dyrygenta stanie Tomasz Tokarczyk. Solistką wieczoru będzie flecistka Weronika Balcerzyk. Początek koncertu tradycyjnie o godz. 19:00.

Jacquesowi Ibertowi (1890-1962) trudno przypisać jeden, określony styl muzyczny – sam kompozytor stanowczo sprzeciwiał się wszelkim próbom szufladkowania, twierdząc, że “wszystkie systemy są ważne”. Z tego względu jego twórczość często określa się mianem eklektycznej. Hommage à Mozart (1955) to zwięzły utwór orkiestrowy, w którym Ibert świadomie nawiązuje do stylu Mozarta. Nie chodzi tu jednak o próbę kopiowania mistrza klasycyzmu, lecz raczej o swobodne czerpanie z jego estetyki. Lekkość, muzyczny humor oraz szczególna rola instrumentów dętych drewnianych przywodzą na myśl mozartowski sposób myślenia o formie i barwie.

Koncert na flet i orkiestrę (1932) Iberta składa się z trzech części: Allegro, Andante i Allegro scherzando. Od samego początku zachwyca pomysł na prowadzenie narracji – solowy flet, pokazujący w pełni swoje możliwości, jest niekwestionowanym bohaterem utworu, choć rola orkiestry również jest znacząca. Kompozytor eksperymentuje ze zmianami metrum, tworząc specyficzną akcentację zarówno w pierwszej części – Allegro, jak i w części trzeciej – Allegro scherzando. Część środkowa – Andante – wprowadza uspokojenie i skupia w sobie esencję piękna muzyki francuskiej pierwszej połowy XX wieku.

César Franck (1822-1890) pisał swoją jedyną Symfonię w latach 1886-1888, przywiązując do niej ogromne znaczenie, ponieważ było to dzieło pełne jego osobistych refleksji. Kompozycja wykorzystuje harmoniczne innowacje Wagnera, a w połączeniu z gęstą instrumentacją i kontrapunktyczną fakturą wywołała chłodne reakcje podczas prawykonania. Z czasem jednak wyjątkowość tego utworu została doceniona, a Symfonia d-moll na stałe wpisała się w repertuar koncertowy.

AB 19 grudnia 2025r., piątek, godz. 19:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
TOMASZ TOKARCZYK – dyrygent
WERONIKA BALCERZYK – flet

W programie:

J. Ibert – Hommage à Mozart. Rondo na orkiestrę
Koncert na flet i orkiestrę
C. Franck – Symfonia d-moll FWV 48

TOMASZ TOKARCZYK

Dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie skrzypiec prof. Ewy Szubry-Jargoń. W latach 2002-2004 dyrygent oraz kierownik muzyczny w Operze na Zamku w Szczecinie. W latach 2004-2023 związany z Operą Krakowską jako dyrygent i kierownik muzyczny. W sezonie artystycznym 2023-2024 kierownik muzyczny Opery Śląskiej w Bytomiu.

Poprowadził ponad 900 spektakli operowych, operetkowych jak i baletowych, w tym sprawował kierownictwo muzyczne w blisko 40 premierach. Dyryguje również wieloma koncertami symfonicznymi i oratoryjnymi. W swoim dorobku artystycznym posiada zarówno prawykonania, jaki i liczne nagrania muzyki teatralnej i filmowej oraz szereg aranżacji i opracowań muzycznych, m. in. opracowanie muzyczne spektaklu baletowego Makbet, wystawionego w Operze Śląskiej w 2024 r.

Dla krakowskiej sceny przygotował premiery dzieł m.in. „Der Kaiser von Atlantis” Ullmanna, „Madama Butterfly”, „Cyganeria” i „Turandot” Pucciniego, „Baron cygański” Straussa, „Traviata”, „Trubadur”, „Otello” i „Requiem” Verdiego, „Ariadna na Naxos” R. Straussa, „Wesele Figara” Mozarta, „Carmina Burana” Orffa, „Miłość do trzech pomarańczy” Prokofiewa, „Mefistofeles” Boito, „Tannhäuser” Wagnera, „Opowieści Hoffmanna” J. Offenbacha, a także w ramach Festiwalu K. Pendereckiego „Diabły z Loudun”. Po remoncie sceny Opery Śląskiej, przygotował wznowienia spektakli m. in. „Cyganeria” Pucciniego, „Don Pasquale” Donizettiego, „Nabucco” Verdiego oraz premiery „Bal Maskowy” Verdiego, „Makbet” Verdiego, „Cyrk Giuseppe” Mossa czy „Don Giovanni” Mozarta.

Występuje z wybitnymi artystami, m.in.: Aleksandrą Kurzak, Andrzejem Dobberem, Mariuszem Kwietniem, Katarzyną Oleś-Blacha, Arturem Rucińskim, Małgorzatą Walewską. Współpracuje z licznymi instytucjami w kraju i za granicą, m. in. orkiestrą symfoniczną w Trondheim (Norwegia), Teatrem Opery i Baletu w Czelabińsku (Rosja), Instytutem Promocji Kultury Polskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, orkiestrami Filharmonii: Narodowej, Podkarpackiej, Śląskiej, Krakowskiej, Częstochowskiej, Szczecińskiej, Dolnośląskiej, Pomorskiej, Koszalińskiej; orkiestrami symfonicznymi z Torunia i Płocka; orkiestrami Akademii Muzycznych z Krakowa, Wrocławia oraz z Operą Wrocławską, Operą i Filharmonią Podlaską, Operą Bałtycką, Operą Nova, Operą Krakowską i Operą Śląską oraz Teatrem Wielkim w Łodzi czy Teatrem Wielkim w Poznaniu. Brał udział w licznych festiwalach m.in.: Wexford Festival Opera (Irlandia), Opera Gala Festival (Kuwejt), Festival Internazionale delle Orchestre Giovanili (Włochy), Operaverseny Es Festival Szeged (Węgry) czy Festival International de Musica Sacra de Bogota (Kolumbia), jak i Bydgoski Festiwal Operowy, Festiwal im. A. Didura w Sanoku oraz Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.

Odznaczony przez Prezydenta m. Krakowa medalem Honoris Gratia, otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal „Polonia Minor” za profesjonalną i wieloletnią pracę na rzecz wzbogacania życia kulturalnego Małopolski i jej mieszkańców od Samorządu Województwa Małopolskiego. W 2020 r. otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy dyrygent”.

Od 2016 r. jest wykładowcą, a od roku akademickiego 2023/2024 prowadzi Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, w 2024 roku został mianowany adiunktem. W 2023 r. otrzymał tytuł doktorat sztuki na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Weronika Balcerzyk swoją edukację artystyczną rozpoczęła w wieku 8 lat pod opieką Barbary Wasiak. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fletu Cezarego Traczewskiego. Ukończyła z wyróżnieniem studia I i II stopnia w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie pod kierunkiem dra hab. Wiesława Suruło, prof. AMKP.

Brała udział w licznych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą zdobywając nagrody, m. in. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny „Opus” (I nagroda, 2025 r.), Konkurs „Gram z orkiestrą” w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie (2024 r.), Amadeus International Music Awards (I nagroda, 2024 r.), Bach International Music Competition (I nagroda, 2023 r.), World Grand Prix International Music Contest (I nagroda – absolute first prize; Excellent Interpretation Special Award, 2023 r.), The Music of 18th Century (I nagroda, 2022 r.), IV International Competition of Musical Execution ‘City of Sarzana’, Włochy (I nagroda – premio assoluto, 2021 r.), International Gathering of Flautists ‘Tahir Kulenovi ’, Valjevo, Serbia (I nagroda, 2018 r.). W uznaniu jej dokonań artystycznych w 2022 roku została stypendystką programu „Młoda Polska”. Uhonorowano ją również dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w roku 2015 oraz 2023. W latach 2014–2019 oraz 2021–2023 była beneficjentką Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia. Trzykrotnie otrzymała Stypendium Rektora Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Koncertowała w orkiestrze Filharmonii Sudeckiej, FMF Youth Orchestra podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz „Or_kiestrze”. Współpracuje również z Agencją Artystyczną Pro Musica.

Uczestnicząc w licznych projektach orkiestrowych, koncertowała w kraju i za granicą w takich salach jak: Gewandhaus w Lipsku, Admiralpalast w Berlinie, Alte Oper we Frankfurcie nad Menem, Musikhalle/Leaeiszhalle w Hamburgu, Kulturpalast w Dreźnie, Konzerthalle w Bambergu, Victoria Hall w Genewie, Tonhalle w Zurychu, Stadtcasino Bazylei, Kursaal Arena w Bernie, Centrum Kongresowe ICE w Krakowie, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu. Doskonaliła swoją grę u wybitnych flecistów i pedagogów z całego świata, takich jak: Peter-Lukas Graf, András Adorján, Juliette Hurel, Aldo Baerten, Dejan Ga Paolo Taballione, Wally Hase, Carlo Jans, Nuno Inácio, Anne-Cathérine Heinzmann, Łukasz Długosz, Agata Igras, Antoni Wierzbiński.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

Czerwiec w DKF Klaps. W programie m.in. ostatni film Kena Loacha oraz „Mania” z muzyką na żywo

W ostatnim miesiącu przed wakacjami zaplanowano cztery filmowe projekcje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W czerwcowym programie znalazł się m.in. ostatni film w karierze brytyjskiego reżysera Kena Loacha, który widzowie będą...

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Holenderska supergwiazda na festiwalu w Łańcucie

Przed nami ostatnie trzy koncerty w ramach 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W niedzielę, 2 czerwca w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi holenderska saksofonistka Candy Dulfer z zespołem. Koncert rozpocznie się o...

MUZYKA CHRZEŚCIJAŃSKA W PARKU SYBIRAKÓW

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha

W czwartek, 30 maja 2024 r. w Rzeszowie odbędzie się XXII edycja Koncertu Jednego Serca Jednego Ducha. Artyści wspólnie z publicznością po raz kolejny zaśpiewają najpiękniejsze pieśni i piosenki religijne.

Aktualności

KultURalia 2024. Pełny line-up sceny głównej

Organizatorzy tegorocznych KultURaliów opublikowali pełny line-up sceny głównej. Na miasteczku akademickim przy ul. Cichej wystąpi 10 wykonawców. Oprócz koncertów przygotowano również szereg dodatkowych atrakcji.

Aktualności

"Szalone nożyczki" po raz 300! Komediowy weekend w Teatrze Siemaszkowej

„Szalone nożyczki” w reż. Marcina Sławińskiego to komediowy hit, który od ponad trzynastu lat nie schodzi z afiszy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zbliżający się weekend to doskonała okazja, by dać...

MAKE HH IN RZESZ DOPE AGAIN

Znamy pełny line-up Dope Fest Rzeszów. Pierwsze koncerty w lipcu

Do ogłoszonych wcześniej Young Multi'ego i Szpaka dołączyli: Young Leosia, Chivas, Kukon i Otsochodzi. Wszystkie koncerty w ramach Dope Fest odbędą się w Millenium Hall.

63. MFŁ

Włodek Pawlik Trio i Andrea Motis na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

Przed nami kolejny weekend 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W piątek, w Sali Balowej łańcuckiego Zamku zespoli się poezja Piotra Gawła, muzyka Włodka Pawlika oraz śpiew Marka Bałaty, uznanego wokalisty jazzowego. Dzień...

Rzeszów gra dla klimatu

Reggae nad Wisłokiem. Wystąpią m.in. North East Ska Jazz Orchestra i Mesajah [PROGRAM]

1 czerwca 2024 roku w Rzeszowie odbędzie się 9. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu "Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu". W programie koncerty oraz eko atrakcje dla dzieci i dorosłych. Muzycznymi gwiazdami imprezy...

Reklama