Rzeszów - Niedziela, 04.05.2025
Reklama

"Kultura Dostępna" powraca na ekrany kin Helios. Nagradzane polskie filmy za jedyne 10 zł

Dodano: /

23 września rusza 18. edycja projektu "Kultura Dostępna w kinach”. Na ekranach kin Helios będzie można zobaczyć doceniane i nagradzane polskie filmy.  Seanse odbywają w każdy czwartek o godzinie 13:00 i 18:00. Bilety kosztują jedyne 10 zł.

Pierwszą propozycją z cuklu "Kultura Dostępna" będzie film „Polot”, którego projekcja odbędzie się 23 września. Widzowie poznają Karola – utalentowanego, przedsiębiorczego 25-latka, który dorabia w rodzinnej firmie i prowadzi obiecujący biznes. Gdy jego ojciec, instruktor lotnictwa, ginie w wypadku, na barki Karola spada obowiązek utrzymania domu i matki. Wraz z dwójką najlepszych przyjaciół stawia wszystko na jedną kartę – zamierza skonstruować innowacyjny sterowiec…

Już 7 dni później na ekranach zaprezentowana zostanie poruszająca historia, którą żyła cała Polska - „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Młody chłopak z dnia na dzień zostaje zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach, na drodze Tomasza Komendy pojawili się ludzie pragnący odkryć prawdę stojącą za tą zagadkową sprawą. 7 wygranych Polskich Nagród Filmowych, dwa Złote Lwy, dwa konkursy Camerimage – czy potrzebne są dodatkowe rekomendacje?

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” – mocne uderzenie przygotowane przez Kulturę Dostępną na 7 października – animacja Mariusza Wilczyńskiego doceniona licznymi nagrodami! Smaku całości dodają głosy, które usłyszymy w produkcji, a wśród nich te należące do Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Krystyny Jandy czy Gustawa Holoubka. Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia…

Polskie kino familijne w najlepszym wydaniu, czyli „Tarapaty 2” – propozycja na 14 października, z której zdecydowanie warto skorzystać, wybierając się do kina całą rodziną! Kiedy z poznańskiego Muzeum Narodowego znika perła kolekcji („Plaża w Pourville” Claude’a Moneta), a o kradzież zostaje oskarżona ciotka Julki, dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. Ten film pokazuje, że nie da się uwierzyć w przyjaciela, dopóki nie uwierzy się w siebie.

„Skandal. Ewenement Molesty”, film w reżyserii Bartosza Paducha, to powrót do ursynowskich blokowisk połowy lat 90. XX wieku. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakładają Mistic Molesta jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i… dobrze się bawić. Zupełnie jak podczas zasiadania na kinowych fotelach Heliosa, w czwartek, 21 października!

Październikowe seanse Kultury Dostępnej w kinach Helios zamknie pokaz dramatu „Mistrz” – historia legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego (rewelacyjny Piotr Głowacki), który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach obraz przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

Najbliższe seanse 18. edycji projektu Kultura Dostępna:

  • 23 września           „Polot”
  • 30 września          „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”
  • 7 października       „Zabij to i wyjedź z tego miasta”
  • 14 października     „Tarapaty 2”
  • 21 października     „Skandal. Ewenement Molesty”
  • 28 października     „Mistrz”


Projekt Kultura Dostępna jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje czekają pod adresem: www.kulturadostepna.pl oraz www.helios.pl/kultura_dostepna.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Prace wybitnej polskiej ilustratorki w Galerii pod Ratuszem

Ponad 100 prac Olgi Siemaszko, pierwszej damy polskiej ilustracji, będzie można oglądać już od 19 października w rzeszowskiej Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest częścią organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej obchodów 80-lecia...

Aktualności

Siedmioczęściowe dzieło Brahmsa zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy „Niemieckie Requiem” Johannesa Brahmsa. To siedmioczęściowy utwór na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę. Orkiestrę poprowadzi Artur Pinho Maria. Solistami wieczoru będą wokaliści: soprnistka Agata...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki. Wielkie święto literatury już w listopadzie w Rzeszowie

Spotkania autorskie, ponad 60 wydawnictw z premierami i ofertami książkowymi oraz warsztaty dla dzieci - tak w skrócie będą wyglądały tegoroczne Świąteczne Targi Książki w CKH Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

Reklama