Rzeszów - Czwartek, 27.03.2025
Reklama

Luty w DKF Klaps z dwiema przedpremierami [REPERTUAR]

Dodano: /

Dziewczyna z igłą / Materiały prasowe Gutek FIlm
Dziewczyna z igłą / Materiały prasowe Gutek FIlm

Cztery projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami znalazły się w lutowym programie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Pierwsze spotkanie już 3 lutego.

W nadchodzącym miesiącu, miłośnicy dobrego kina, będą mieli okazję obejrzeć dwa filmy przedpremierowo: „Grand Tour” nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za reżyserię oraz „Jutro o świcie” islandzkiego reżysera Rúnara Rúnarssona.

Spotkania w ramach DKF Klaps odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w sali widowiskowej WDK przy ul. Stefana Okrzei 7. Karnet na wszystkie seanse kosztuje 30 zł. Za wejściówkę na pojedynczy film zapłacimy 12 zł.

Każdy seans poprzedzony jest prelekcją Dominika Nykla. Po projekcji odbywa się dyskusja, w której każdy z uczestników może wziąć udział.

Lutowy repertuar Klapsa:

03.02.2025 r. - GRAND TOUR, reż. Miguel Gomes
10.02.2025 r. - BEATING HEARTS, reż. Gilles Lellouche
17.02.2025 r. - DZIEWCZYNA Z IGŁĄ, reż. Magnus von Horn
24.02.2025 r. - JUTRO O ŚWICIE, reż. Rúnar Rúnarsson

O filmach:

GRAND TOUR, reż. Miguel Gomes

- gatunek: dramat, komedia, romans
- produkcja: Portugalia, Włochy, Francja, Niemcy, Japonia, Chiny 2024
- czas trwania: 129 min

Jeden z najbardziej niezwykłych filmów ostatniego festiwalu w Cannes - nagroda za reżyserię.

„Grand Tour” to osobliwa opowieść o narzeczonych, rozłączonych na azjatyckich rubieżach, która urzeka błyskotliwym połączeniem poetyckiego trawelogu z kinem drogi.
Portugalczyk łączy współczesność z historią, humor z melancholią, refleksję nad kolonizatorską przeszłością z fascynacją azjatyckimi kulturami. Zabiera nas w dziką odyseję od Singapuru, przez Tajlandię, Wietnam i Filipiny, po Japonię i Chiny. Znajdziemy tu elementy kina niemego czy teatru cieni, a także sztuki uliczne, operę i medytację – to naprawdę fascynująca mieszanka. Gomes żongluje konwencjami i zmienia języki, często pozostawiając zagubionych bohaterów – „obcych” – poza kadrem.

Może są tylko duchami zapomnianych kochanków?

Kino z duszą, pełne zachwytu nad światem.

To przewrotna love story, list miłosny do starego kina i zjawiskowa wędrówka po wschodniej części globu w jednym.



BEATING HEARTS, reż. Gilles Lellouche

- gatunek: komedia romantyczna, musical, thriller
- produkcja: Francja, Belgia 2024
- czas trwania: 166 min

„Beating hearts” - hit francuskich kin z milionem widzów po zaledwie tygodniu wyświetlania, to pulsująca emocjami epicka historia miłosna, w której adrenalina i zemsta uderzają równie mocno jak bicie dwóch serc.

W rolach głównych Adèle Exarchopoulos – gwiazda nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes „Życia Adeli - Rozdział 1 i 2” oraz François Civil znany z produkcji „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan”.

„Beating hearts” to elektryzujący akcją oraz zachwycający wizualną i dźwiękową oprawą film prezentowany w prestiżowym Konkursie Głównym 77. edycji Międzynarodowego Festiwalu filmowego w Cannes.

Wychowany w szemranej dzielnicy zbuntowany nastolatek o imieniu Clotaire zakochuje się w swojej koleżance ze szkoły – Jackie. Chłopak jest oczarowany jej zadziornym charakterem i ciętym dowcipem, które dają o sobie znać już przy pierwszym spotkaniu. Między tą dwójką rozkwitnie wielkie uczucie pierwszej miłości, które będzie musiało stawić czoła najtrudniejszej próbie. Clotaire zostaje bowiem wciągnięty w przestępczą działalność okolicznych gangów i zaczyna kroczyć mroczną ścieżką, która może zniszczyć ich wspólne marzenia. W wyniku niefortunnej kradzieży nastolatek zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił i trafia do więzienia. Po wielu latach od rozejścia się ich życiowych dróg, oboje odkrywają, że nadal nie potrafią bez siebie żyć. Pytanie jednak czy ta obudzona na nowo miłość zatriumfuje nad pragnieniem zemsty Clotaire’a?


DZIEWCZYNA Z IGŁĄ, reż. Magnus von Horn

- gatunek: dramat
- produkcja: Dania, Polska, Szwecja 2024
- czas trwania: 115 min
- film dla widzów dorosłych - zawiera drastyczne sceny

11 nagród na festiwalu w Gdyni, kandydatura do Oscara, Złota Żaba na festiwalu EnergaCamerimage, dwie Europejskie Nagrody Filmowe – to tylko najważniejsze laury dla najgłośniejszej polskiej koprodukcji tego roku.

„Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zagląda w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. To mroczna baśń dla dorosłych, w której spotykają się uboga dziewczyna, szlachetny potwór bez twarzy, tchórzliwy książę na białym koniu i czarownica, karmiąca dzieci mlekiem i słodyczami. Tyle że ta historia wydarzyła się naprawdę.

Kopenhaga, tuż po I wojnie światowej. Karoline (Victoria Carmen Sonne), młoda pracownica fabryki, zachodzi w ciążę i z dnia na dzień ląduje na bruku. Gdy na swej drodze spotka Dagmar (nagrodzona w Gdyni Trine Dyrholm), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafi w sam środek zagadkowych wydarzeń.

Czy relacja między kobietami, początkowo oparta na zaufaniu, wytrzyma konfrontację z mrocznymi sekretami? Jak wiele można wybaczyć komuś, kto w najtrudniejszym momencie wyciągnął do ciebie pomocną dłoń? Karoline – a wraz z nią widzowie – zmuszona będzie do znalezienia odpowiedzi na pytanie o granice dobra i zła.

„Dziewczyna z igłą” to, jak pisze Variety, „film hipnotyzujący, brutalnie piękny i boleśnie aktualny”. Zdjęcia Michała Dymka, które zachwyciły jury pod przewodnictwem Cate Blanchett i dały mu zwycięstwo tegorocznego festiwalu EnergaCamerimage, hipnotyzują mrocznym pięknem i wciągają widza w pełną napięcia grę. Montaż Agnieszki Glińskiej oraz nagrodzone w Gdyni scenografia Jagny Dobesz i kostiumy Małgorzaty Fudali tworzą wizualny spektakl o uniwersalnym wymiarze. Jak pisze Cineuropa: „Dziewczyna z igłą” to „film, który przywraca wiarę w siłę kina jako narzędzia opowiadania historii, która nas zmienia”.

komentarz reżysera:

„Dziewczyna z igłą” jest bajką dla dorosłych, w której spotykają się: uboga kobieta mieszkająca na strychu, książę na białym koniu, który okazuje się tchórzem, potwór bez twarzy, ale o złotym sercu i czarownica w sklepie ze słodyczami. To forma, jaką wybraliśmy, aby opowiedzieć historię, która wydarzyła się dawno, dawno temu, ale odnosi się do sprawy tak bliskiej nam dzisiaj: prawa o decydowaniu o sobie. Główna bohaterka, Karoline, walczy o lepsze życie. Ale jaki jest właściwy sposób, aby je osiągnąć? Zimny świat zmusza do sięgania po bezwzględne metody, a moralny kompas Karoline łatwo zatraca kierunek. To, co dobre wygląda na złe i vice versa. Próbując uciec od ubóstwa, wyruszamy za Karoline w podróż,
podczas której bohaterka dowiaduje się, jak łatwo jest flirtować z diabłem. Miłość wymaga jednak wielkiego wysiłku. Po zaginięciu męża podczas wojny, bohaterka przeżywa upokarzający romans, który prowadzi do niechcianej ciąży. Dla kobiety takiej jak Karoline życie staje się piekłem. Czy w piekle można być dobrym? To właśnie chciałem zbadać, pracując nad „Dziewczyną z igłą”.

Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami związanymi z najbardziej kontrowersyjnym morderstwem w historii Danii. Ta odbijająca się echem trauma narodowa do dziś przypomina, jakie mogą być konsekwencje ignorowania okrucieństwa w społeczeństwie.


JUTRO O ŚWICIE, reż. Rúnar Rúnarsson

- gatunek: dramat
- produkcja: Islandia, Chorwacja, Holandia, Francja 2024
- czas trwania: 82 min


Nowy film cenionego i wielokrotnie nagradzanego islandzkiego reżysera Rúnara Rúnarssona to przejmujące studium żałoby i opowieść o tym, jak dojmujący smutek może na nas wpłynąć. W intymny sposób Rúnarsson obserwuje wewnętrzny, cichy dramat swojej bohaterki, który rozgrywa się na tle spektakularnego islandzkiego krajobrazu.

Studentka sztuki Una nie może mówić otwarcie o swoich uczuciach. Relacje jakie łączą ją z przyjacielem, a jednocześnie kolegą z zespołu, Diddym pozostają w dużej mierze stłumione. Młodzi bohaterowie są kochankami, ale muszą utrzymywać namiętny romans w tajemnicy przed rówieśnikami i dbać o to, by nie dowiedziała się o nim Klara, dziewczyna mężczyzny.

Po wspólnie spędzonej z Uną nocy Diddi pożycza samochód od jej współlokatora, by móc dyskretnie wrócić do domu. Po drodze dochodzi jednak do tragicznego wypadku, w wyniku którego chłopak ginie. Bohaterka obwinia się za całą sytuację, nie mogąc pogodzić się z bolesną stratą. Po raz kolejny będzie jednak musiała ukrywać swoje prawdziwe uczucia, zwłaszcza że czeka ją spotkanie z Klarą. Kolektywna żałoba oraz poczucie utraty kogoś bliskiego jakie towarzyszy obu bohaterkom zastępują wszelkie wyznania i wyjaśnienia.

nagrody:
2024 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Oslo Pix - nagroda: Oslo Grand Prix
2024 - Europejski Festiwal Filmowy w Palić (Sebia) - najlepszy reżyser
2024 - Festiwal Filmowy w Cabourg (Francja) - Nagroda Młodego Jury
2024 - Festiwal Filmowy w Motovun (Chorwacja) - najlepszy film, nagroda FIPRESCI
2024 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago - Nagroda dla najlepszej roli kobiecej (Elin Hall)
2024 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nuuk (Grenlandia) - Nagroda Jury
2024 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cork - Nagroda Młodego Jury


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rusza seria koncertów jubileuszowych w Filharmonii Podkarpackiej. Pierwszy już 28 marca

Z okazji 70. Jubileuszowego Sezonu Artystycznego, Filharmonia Podkarpacka przygotowała na tę okoliczność cztery wyjątkowe koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższy piątek, 28 marca. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Marek Pijarowski. Solistką...

Aktualności

Teatr na ekranie. Długo nic, a potem wcale w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejną sztukę teatralną na dużym ekranie w ramach cyklu "Teatr na ekranie". Prelekcję przed seansem i pofilmową dyskusję przygotowały i poprowadzą dla Widzów Zuzanna Oślizło i Paulina...

Aktualności

Hańba zagra na Etno-Wiośnie w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na drugi koncert z cyklu Etno-Wiosna. Już 5 kwietnia o godz. 18.00 na scenie przy ul. Okrzei 7 zespół Hańba zagra piosenki z najnowszej płyty „10:10....

Aktualności

Powitaj wiosnę w Filharmonii Podkarpackiej. Koncert symfoniczny z muzyką Respighi’ego, Martineu i Debussy’ego

Muzyka trzech kompozytorów wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi Jiri Petdrlik. Solistką wieczoru będzie czeska oboistka Stepanka Andelova.

Aktualności

Charytatywny „Koncert z Pazurem” dla Fundacji Felineus

Trzy zespoły zagrają na rzecz czworonożnych podopiecznych Fundacji Felineus. Charytatywne wydarzenie pn. „Koncert z Pazurem” odbędzie się już w najbliższy piątek w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

Czesław Śpiewa gwiazdą festiwalu "Piosenka w Meloniku"

W dniach 25 – 26 kwietnia 2025 roku w Rzeszowie odbędzie się 13. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „Piosenka w Meloniku”. TYm razem z jury zasiądą: Robert Janowski, Agnieszka Hekiert...

Aktualności

Pokaz filmu „Ludzie” z udziałem gości specjalnych

21 marca w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się specjalny pokaz filmu „Ludzie” – dramatu o wojnie w Ukrainie w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda. Po seansie zaplanowano dyskusję z udziałem gości...

Aktualności

Bajka Disco Club zamyka się. W marcu trzy ostatnie imprezy pożegnalne

„Z ciężkim sercem, ale i ogromną wdzięcznością ogłaszamy, że nadszedł czas, by zakończyć działalność naszego klubu”. Po ośmiu latach działalności, jeden z największych obiektów na klubowej mapie Rzeszowa kończy działalność.

Reklama