Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

Międzysłów Karpat - spotkanie z poetami i koncert Freeborn Brothers

Dodano: /

Wojciech Kass i Krzysztof Koehler będą gośćmi trzeciego spotkania organizowanego w  ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat, które odbędzie się 31 sierpnia o godz. 18:00 w FOSIE. O godz. 20:00 odbędzie się koncert zespołu Freeborn Brothers.

Spotkanie zatytułowane „Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione” będzie  próbą znalezienia odpowiedzi na nurtujące twórców pytania: w jaki sposób poezja może  spełniać kluczowe role w ludzkim życiu? Jak zmienia widzenie świata i otwiera na  porozumienie z drugim człowiekiem? Czy dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku, mamy jeszcze w sobie głód metafizyki? Czy wiersz dla poety jest czymś „nieuniknionym”, co musi się zjawić i po prostu przyjść? I czy w obserwacji zwykłego kamyka, o którym z takim przejęciem pisał kiedyś Zbigniew Herbert w swoim wierszu, może mieścić się wybitnie ludzkie pragnienie sensu?

Dwóch znakomitych, współczesnych poetów: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler, mówiących  innymi, oryginalnymi głosami, a jednocześnie myślący w sposób sobie bliski w wielu  wymiarach, spotka się na ziemi rzeszowskiej, żeby opowiedzieć o tych, ale też innych, tajemniczych sprawach życia i poezji. Rozmowę z autorami poprowadzi Kamila Dzika-Jurek – krytyczka i badaczka literatury, a wiersze zaproszonych autorów przeczyta aktorka „Siemaszki” – Justyna Król.

Poza spotkaniem z poezją, na ostatni wieczór sierpnia organizatorzy festiwalu przygotowali dla  widzów coś jeszcze – o godz. 20:00, w tym samym miejscu, wystąpi doskonale znany  rzeszowskiej publiczności zespół Freeborn Brothers z koncertem „Muzyczny ogród Leśmiana”,  który zrealizowany został w 2020 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w ramach projektu  Kultura w Sieci. Ze względu na panujące obostrzenia związane z pandemią covid-19, dostępny  był on wówczas w formie koncertu online. Podczas festiwalu Międzysłów Karpat widzowie  będą mieli niepowtarzalną okazję, by doświadczyć go na żywo.

Freeborn Borthers to grupa z powodzeniem łącząca brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową, bałkańską orkiestrą dętą. Ich występy to prawdziwy cyrk osobliwości, pełen teatralnej i kabaretowej atmosfery oraz niewyczerpanych pokładów energii i improwizacji. Koncert „Muzyczny ogród Leśmiana” to wydarzenie, które zrodziło się dzięki inspiracji zmysłową twórczością poety, będące wyjątkową podróżą do jego ogrodu –„wymykającego się ramom, baśniowego i elektrycznego”, jak zapowiadają muzycy.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kino plenerowe na rzeszowskim Rynku. Na wielkim ekranie: "Paterson" i "Książę"

Letni wieczór, leżaki i dobre kino – to propozycja Rzeszowskich Piwnic na pierwszy lipcowy weekend. Na wielkim ekranie, który stanie na Skwerze Kultury będzie można zobaczyć dwa filmy.

Aktualności

Pokaz plenerowy filmu "Lato" w Letnim Ogródku Kulturalnym

Estrada Rzeszowska i Rzeszowski Inkubator Kultury zapraszają 30 czerwca o godz 21:00 na kinowy pokaz plenerowy w Letnim Ogródku Kulturalnym.

Aktualności

Carpathia Festival w lipcu znowu w Rzeszowie

Piętnastu finalistów z różnych krajów i muzyczna walka o Grand Prix, w jury Marek Kościkiewicz, a w loży honorowej Krzysztof Dzikowski i Irena Santor.

Aktualności

Festiwal Twórców Kultury. Gwiazdą wieczoru zespół 1984

Już 1 lipca w godzinach 12:00 - 20:00 w Rzeszowie na terenie w sąsiedztwie fontanny multimedialnej odbędzie się Festiwal Twórców Kultury, podczas którego na scenie wystąpią artyści z Norwegii oraz Polski.

Aktualności

Europejski Stadion Kultury 2023. Znamy kolejne wydarzenia w ramach festiwalu

Rzeszów przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia kulturalnego, które już niedługo rozpocznie się na terenie miasta.

Aktualności

Nowy obraz w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Prezentacja w najbliższą niedzielę

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do swoich zbiorów obraz „Niedziela” Władysława Aleksandra Maleckiego (1836-1900). Obraz został zakupiony do Galerii Malarstwa Polskiego ze środków Województwa Podkarpackiego.

Reklama