Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Mozartowski wieczór w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmią „Don Giovanni”, Koncert klarnetowy i „Jowiszowa”

Dodano: 16.06.2026 r. / Redakcja

Na zdj. STEPHEN ELLERY – dyrygent, KRZYSZTOF GRZYBOWSKI – klarnet / Materiały prasowe
Na zdj. STEPHEN ELLERY – dyrygent, KRZYSZTOF GRZYBOWSKI – klarnet / Materiały prasowe

W piątek, 19 czerwca 2026 r., o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert symfoniczny poświęcony twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na estradzie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Stephena Ellery’ego. Solistą wieczoru będzie klarnecista Krzysztof Grzybowski.

Program koncertu obejmuje trzy wybitne dzieła Mozarta, reprezentujące różne obszary jego twórczości: Uwerturę do opery „Don Giovanni”, Koncert klarnetowy A-dur KV 622 oraz Symfonię C-dur „Jowiszową” KV 551.

Wieczór rozpocznie Uwertura do opery „Don Giovanni” — jednego z najważniejszych dzieł scenicznych w historii muzyki. Opera powstała w 1787 roku, niedługo po sukcesie „Wesela Figara”, a Mozart skomponował ją w wyjątkowo krótkim czasie. Sama uwertura od lat funkcjonuje również jako samodzielny utwór koncertowy. Jej wolny wstęp odsyła do dramatycznego spotkania Don Giovanniego z posągiem Komandora, natomiast część szybka nawiązuje do żywiołowego, pełnego kontrastów charakteru opery.

W dalszej części koncertu zabrzmi Koncert klarnetowy A-dur KV 622, uznawany za jedno z najpiękniejszych dzieł koncertowych Mozarta. Kompozytor jako jeden z pierwszych w tak pełny sposób ukazał możliwości klarnetu jako instrumentu solowego. W utworze szczególne znaczenie mają liryczna kantylena, swoboda prowadzenia partii solowej oraz umiejętne wykorzystanie różnych rejestrów instrumentu, zwłaszcza jego ciemnego, niskiego brzmienia.

Zwieńczeniem programu będzie Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551 — ostatnia symfonia Mozarta i jedno z najważniejszych osiągnięć jego twórczości orkiestrowej. Skomponowana w 1788 roku, zachwyca monumentalnym charakterem, przejrzystą konstrukcją i mistrzowską instrumentacją. Przydomek „Jowiszowa” dobrze oddaje majestatyczny, zdecydowany i pełen rozmachu charakter dzieła.

Wykonawcy

  • ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
  • STEPHEN ELLERY – dyrygent
  • KRZYSZTOF GRZYBOWSKI – klarnet

Program

Wolfgang Amadeusz Mozart:

  • Uwertura do opery „Don Giovanni”
  • Koncert klarnetowy A-dur KV 622
  • Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551

Stephen Ellery

Stephen Dominic Ellery jest muzykiem mieszkającym w Londynie. Dyrygował on orkiestrami w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. Po odbyciu nauki pod kierunkiem Jerzego Katlewicza i Marka Stachowskiego w Polsce studiował dyrygenturę u Ilii Musina w Sankt Petersburgu. Stephen Dominic Ellery dorastał grając razem ze swoją matką, m.in. jazz i muzykę funk.

W Polsce Stephen Dominic Ellery dyrygował orkiestrami w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Białymstoku, Bytomiu i Kielcach. W Londynie stworzył Operę Polską w Londynie (Polish Opera in London) i dyrygował inscenizacjami, m.in. Hrabiny, Strasznego Dworu, Halki, Jawnuty, Parii, Flisa, a także fragmentami nieukończonej opery Rokiczanka. W tym roku wystawiona będzie Verbum Nobile, Flisa, Widma oraz Sonety krymskie. W Meksyku wystąpił na bis z Tańcami góralskimi Moniuszki, a publiczność nagrodziła go długimi brawami na stojąco. Występował również z polską muzyką na całym świecie. Jego celem jest zachęcanie orkiestr z całego świata do wykonywania polskich utworów. Za swoje zasługi dla muzyki polskiej na całym świecie w 2023 r. otrzymał order od polskiego rządu.

Jest on częstym gościem Filarmonica de la Ciudad de Mexico, wraz z którą wystąpił z premierami kompozycji autorów meksykańskich, jak również arcydziełami muzyki meksykańskiej, takimi jak El Noche de las Mayas autorstwa Revueltasa, a także klasycznymi utworami, skomponowanymi w Europie w tym m.in. z Cudownym Mandarynem Bartoka, Mateuszem Malarzem Hindemitha czy Symfonią nr 2 Skriabina.

W Japonii Stephen Dominic Ellery dyrygował Filharmonią Tokijską, Filharmonią w Osace, orkiestrą symfoniczną Gunma, jak również mniejszymi zespołami, prezentując opery i dając koncerty.

W 2018 r. Stephen Dominic Ellery dyrygował koncertem, który odbył się w londyńskiej Royal Albert Hall dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zagrało i zaśpiewało tam też wiele gwiazd polskiej muzyki, jak Lombard, Edyta Górniak, Kuba Badach, Rafał Bartmiński, Aleksandra Kurzak i inni. 5600 osób przyszło na koncert, na którym wystąpił Polski chór składający się z Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii i w Gliwicach ze stowarzyszeniem międzynarodowej orkiestry obejmującej muzyków pochodzący, m.in. z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Egiptu, Meksyku i Japonii.

Krzysztof Grzybowski

Krzysztof Grzybowski należy do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów.

Jako jedyny Polak ukończył studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer (Musikhochschule Lübeck). Po studiach mistrzowskich kontynuował studia kameralne pod kierunkiem prof. Wolfganga Meyera oraz prof. Eduarda Brunnera (Hochschule für Musik Karlsruhe). Absolwent UMFC Wydział w Białymstoku w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego.

Dał się poznać jako znakomity solista i kameralista. Jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale w całej Europie takie jak np.: „Kissinger Sommer” Bad Kissingen, „Appen classic” Hamburg, „ISA Wien Musikfestival” czy „Max Reger Musiktage” Weiden. Jako solista występował i współpracuje z kilkudziesięcioma orkiestrami w Europie, między innymi: London Gala Orchestra, PKF – Prague Philharmonia, NFM Filharmonia Wrocławska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, INSO Lviv Symphony Orchestra, Flensburger Bach Ensemble oraz wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce.

Mimo swojego młodego wieku występuje z artystami najwyższej światowej klasy. Wśród nich można wymienić chociażby: Sabine Meyer, Igor Levit, Danjulo Ishizaka, Andrei Ioniţă, Pinchas Steinberg, Agnieszka Duczmal, Stefan Asbury, Michał Klauza, Krzesimir Dębski, Stathis Karapanos, Bartłomiej Nizioł.

Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Amadeus Wind Ensemble, utworzonego z myślą o upamiętnieniu 225. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którego skład wchodzą członkowie London Symphony Orchestra, wybitni polscy instrumentaliści, soliści oraz członkowie najlepszych polskich orkiestr. Koncert inaugurujący działalności zespołu odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Wziął udział w premierowym nagraniu Concertino na klarnet i orkiestrę Michała Spisaka wykonując partię solową klarnetu z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, które zostało włączone do prestiżowego wydawnictwa PWM w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności” wydanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps. Kwiecień z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery filmowe seanse zaplanowano w ramach kwietniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 60-tych. W repertuarze m.in. najnowszy obraz zatytułowany „Monster”. Film został nagrodzony...

Aktualności

KultURalia 2024 - dwie sceny, strefa foodtruck i chillout oraz liczne atrakcje

Organizatorzy XII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji wydarzenia. W tym roku zabawa potrwa dwa dni.

Aktualności

Nietuzinkowe plakaty studentów WSIiZ na wystawie w WDK

We wtorek, 26 marca 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „B1 z WSIiZ" organizowanej przez Koło Projektowania Plakatu B1. Na ekspozycji prezentowane będą prace studentów i absolwentów Wyższej...

Aktualności

Premiera "Lalki" w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

W najbliższą sobotę, 23 marca 2024 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Lalka”, realizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Premierę otworzy wystawa pn. „80-lecie Sceny Dramatycznej...

Aktualności

Święto Wiosny z boginiami. Koncert braci Stechek w Filharmonii Podkarpackiej

Paweł i Piotr Steczek przyjadą do Rzeszowa aby zaprezentować melomanom swoją muzyczną opowieść inspirowaną kobietami-boginiami z mitologii skandynawskiej. Koncert tego wyjątkowego duetu odbędzie się w ramach cyklu BOOM w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Enej i C-Bool wystąpią na Rzeszowskich Juwenaliach

Kolejni wykonawcy dołączyli do line-upu 29. edycji Rzeszowskich Juwenaliów. Grupa Enej zagra na Scenie Głównej na zakończenie pierwszego dnia imprezy. C-BooL wystąpi 10 maja na OneStage.

Aktualności

Zgłoszenia do udziału w Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza koła, kluby i grupy fotograficzne działające na Podkarpaciu do udziału w XXII Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych.

Aktualności

RDK poszukuje wolontariuszy do organizacji "Reggae nad Wisłokiem"

Rzeszowski Dom Kultury szuka energicznych i zaangażowanych osób, które dołączą jako wolontariusze do zespołu organizatorów tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu “Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu”. Jest to doskonała okazja do współpracy...

Reklama