Rzeszów - Niedziela, 14.06.2026
Reklama

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie dzieli się ofertą kulturalną w sieci

Dodano: 08.04.2020 r. / ViC

Pomimo zamknięcia instytucji kultury dla zwiedzających, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, podobnie jak inne placówki kulturalne udostępnia część swojej oferty kulturalnej w internecie.

Należy wspomnieć, że  Muzeum obchodzi w tym roku jubileusz 85-lecia. Codziennie na swoim profilu facebookowym udostępnia cykliczne posty dotyczące m.in. jubileuszu.

Poniżej znajdziecie propozycje on-line jakie przygotowało Muzeum Okręgowe i jego oddziały:

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie:

Szczególnie poleca:

„Zostań w domu, zwiedzaj wirtualnie” – wirtualne zwiedzanie za pomocą portalu Wirtualne Muzea Podkarpacia:

www.wmp.podkarpackie.pl/muzeum-okregowe-w-rzeszowie

Na www.wmp.podkarpackie.pl , oprócz muzeum rzeszowskiego, możemy zapoznać się także z ofertą innych podkarpackich muzeów (Przemyśl, Sanok, Łańcut, Stalowa Wola, Krosno, Strzyżów i wiele innych)

„Budynek Dawnego Klasztoru Pijarów - wystawa online” – wystawa przybliżająca historię zabytkowego gmachu, w którym mieści się Muzeum Okręgowe w Rzeszowie:

http://online.muzeum.rzeszow.pl/

„Z muzealnego skarbca - przegląd nowych eksponatów na 85-lecie muzeum” –Co tydzień aktualizacja i opis nowego obiektu:

https://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/co-nowego-w-naszych-zbiorach/

Galeria Malarstwa Polskiego – 10 obrazów online - prezentacja 10 obrazów zakupionych do Galerii Malarstwa Polskiego ze środków MKiDN:

www.muzeum.rzeszow.pl/pl/2020/04/01/galeria-malarstwa-polskiego-10-obrazow-online

„Rzeszowianie - porter własny. Fotografie z kolekcji Edwarda Janusza w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie” - prezentacja najnowszego wydawnictwa w formie pliku pdf. Baner tytułowy na stronie https://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/do-pobrania/

 

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie:

Strona internetowa: www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl 

Portal społecznościowy FB: https://www.facebook.com/muzeum.rzeszowie

„Zostań w domu, zwiedzaj wirtualnie”:

www.wmp.podkarpackie.pl/muzeum-etnograficzne-w-rzeszowie

http://ludowe.instrumenty.edu.pl/pl/muzea/muzeums/muzeum/161

„Czas odnowy – Wielkanoc inna niż wszystkie?” Tradycje związane z okresem Wielkiego Postu oraz Świąt Wielkiej Nocy: http://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2020/04/01/wielkanoc-w-internecie 

„Alfabet Kotuli” – Zostań w domu i zaprzyjaźnij się z Franciszkiem Kotulą. Cykl tekstów dedykowany patronowi muzeum, który ma związek z przypadającą w tym roku  120 rocznicą jego urodzin: http://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/alfabet-kotuli/

Kolekcja strojów ludowych z terenu Podkarpacia – prezentacja  muzealnej kolekcji strojów ludowych: http://ubioryludowe.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl

„Muzyczny Folklor Podkarpacia. Badania Terenowe” - Wybór materiałów źródłowych w postaci linii melodycznych pieśni i utworów instrumentalnych, zapisów nutowych, fotografii oraz wywiadów zrealizowanych na terenie Podkarpacia:  http://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/kolberg-2014-promesa

„Międzypokoleniowa sztafeta folkowa” - Wybór materiałów źródłowych dotyczących m.in. przemian w obrębie repertuaru muzycznego oraz składu kapel i orkiestr weselnych z zaakcentowaniem ich współczesnej roli i znaczenia dla kierunków rozwoju muzyki terenów wiejskich, jak również zjawisko reinterpretacji folkloru muzycznego. Dokumentacja dotycząca również orkiestr dętych w regionie.:

http://www.msf.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl

„Muzyczne Podkarpacie” – Wybór materiałów źródłowych dotyczących przejawów działalności muzycznej w środowiskach miejskich i wiejskich Podkarpacia, tj. kapel ludowych i orkiestr dętych: http://www.mp.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl

Film „Błażowa. Pisanki” (2019); Film dokumentujący jedną z tradycji wielkanocnych w regionie: https://www.youtube.com/watch?v=716RwBY545c

Film „Zapisane w terenie…” (2017); Film ukazujący wciąż żywą tradycję wytwarzania instrumentów muzycznych na terenie dawnej Rzeszowszczyzny:

https://www.youtube.com/watch?v=Vtlw-cA5IX8

Film „Siła tradycji” (2014); Film paradokumentalny pt. „SIŁA TRADYCJI” poruszający m.in. aspekt przekazu międzypokoleniowego w zakresie tradycji folkloru muzycznego Podkarpacia: https://www.youtube.com/watch?v=dly08jglIto&t=4s

 

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa:

Strona internetowa: www.mhmr.muzeum.rzeszow.pl

Prezentacja wirtualnej galerii zdjęć Edwarda Janusza ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie:

www.mhmr.muzeum.rzeszow.pl/kolekcja-edwarda-janusza

Portal społecznościowy FB: www.facebook.com/MuzeumHistoriiRzeszowa

Tematyczne i cykliczne bloki postów zamieszczane na profilu Muzeum Historii Miasta Rzeszowa:

- "Znani i nieznani - rzeszowskie biografie"

- "Muzealny kącik dla dzieci" - ciekawostki, zagadki, zadania dla najmłodszych

- "Galicja na półmisku" - historie kulinarne

- "Ze sztambucha..." - podkarpackie opowieści z czasów dalszych i bliższych, w tym także o Rzeszowie powojennym

- Fotografie "Z muzealnego albumu", czyli prezentacja ciekawych archiwalnych fotografii a także spora dawka historycznych ciekawostek z dziejów Rzeszów i regionu

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Godzinowa rozpiska koncertów na Rzeszowskich KultURaliach

Poznaliśmy godzinową rozpiskę koncertów podczas tegorocznych Rzeszowskich KultURaliów. Sprawdźcie, o której rozpoczną się występy Waszych ulubionych artystów.

Aktualności

Rzeszów świętuje 20. Noc Muzeów. Zobacz, co przygotowały miejskie instytucje [PROGRAM]

W sobotni wieczór osiemnaście instytucji otworzy swoje drzwi po godzinach — od muzeów i galerii po teatr, bibliotekę i dom kultury. To jubileuszowa edycja wydarzenia, które od 2006 roku stało się jednym...

Aktualności

Bieszczadzki klimat w sercu Rzeszowa. W weekend wyjątkowy festiwal [PROGRAM]

15 i 16 maja 2026 r. w sercu stolicy Podkarpacia będziecie mogli poczuć bieszczadzki klimat. Rzeszów na dwa dni stanie się Bramą Karpat.

Aktualności

Oto Złota Piętnastka finalistów tegorocznej edycji „Carpathia Festival”

Jury kwalifikacyjne wyłoniło Złotą Piętnastkę finalistów, którzy powalczą o Grand Prix w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”. W tym roku do festiwalu napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, z 10 krajów świata.

Aktualności

Chivas i Eryk Moczko zamykają line-up Rzeszowskich KultURaliów

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów odkrywają kolejne i zarazem ostatnie karty tegorocznego line-upu. Do wcześniej ogłoszonych artystów dołączają: Chivas i Eryk Moczko. Nowi wykonawcy

Aktualności

Rowerowa impreza na rzeszowskim Rynku z koncertem Natalii Nykiel

Bezpłatne konsultacje lekarskie, warsztaty rowerowe, pokazy pierwszej pomocy, a na finał koncert Natalii Nykiel — tak będzie wyglądało plenerowe wydarzenie realizowane w ramach ogólnopolskiego programu Rowerowa Polska PZU. Wstęp wolny.

Aktualności

Wybitny plakacista w Rzeszowie. Lex Drewinski na zakończenie Biennale Plakatu Muzycznego

12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów — profesorem Lexem Drewinskim. Wydarzenie będzie zwieńczeniem I Międzynarodowego Biennale Plakatu Muzycznego.

Aktualności

Pierwsza w tym roku plenerowa potańcówka dla seniorów

Już w najbliższą sobotę, część rzeszowskich Bulwarów zamieni się w taneczny parkiet. Po raz pierwszy w tym roku odbędzie się impreza taneczna dla starszych mieszkańców miasta.

Reklama