Rzeszów - Piątek, 21.08.2026
Reklama

Narodowe Czytanie 2026 w Rzeszowie. W programie „Dziady”, jazz i teatr

Dodano: 20.08.2026 r. / Redakcja

„Dziady” Adama Mickiewicza będą tegoroczną lekturą Narodowego Czytania w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie się 5 września w godz. 17.00–20.00 w rejonie pomnika Adama Mickiewicza i Parku im. Józefa Szajny. Udział jest bezpłatny.

Program został podzielony na trzy części. O godz. 17.00 rozpocznie się wspólne czytanie z udziałem aktorów Latającego Teatru Kantorowi i zaproszonych gości. O godz. 18.30 publiczność wysłucha koncertu jazzowego „Głosy: Mickiewicz” w wykonaniu Felix/Maziarz/Palonka/Kaczyński Quartet. Finał zaplanowano na godz. 19.30 – uczestnicy przejdą na Stary Cmentarz, gdzie odbędą się teatralne interpretacje utworów.

W programie znalazły się również rodzinne warsztaty plastyczne, pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy lektury, jednodniówka „Guślarz rzeszowski” oraz stoisko księgarskie. Za oprawę artystyczną i prowadzenie wydarzenia odpowiada Monika Adamiec z Latającego Teatru Kantorowi.

Koncert „Głosy: Mickiewicz” ma połączyć romantyczną poezję z jazzową improwizacją i autorskimi aranżacjami, pokazując twórczość poety z mniej oczywistej perspektywy.

Narodowe Czytanie organizowane jest z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Program wydarzenia:

  • Akt I – 17.00 – Wspólne czytanie w wykonaniu chóru aktorów Latającego Teatru Kantorowi i zaproszonych gości
  • Akt II – 18.30 – Koncert jazzowy "Głosy: Mickiewicz" w wykonaniu Felix/Maziarz/Palonka/Kaczyński Quartet
  • Akt III – 19.30 – Teatralne interpretacje na Starym Cmentarzu – wspólny spacer i zakończenie wydarzenia

Dodatkowe atrakcje:

  • Rodzinne warsztaty plastyczne – lampiony i magnesy,
  • Pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy lektury,
  • Okolicznościowa jednodniówka – "Guślarz rzeszowski",
  • Stoisko Księgarni Nova,

Twórcy i wykonawcy:

Latający Teatr Kantorowi – niezależna grupa teatralna zrzeszająca aktorów, reżyserów i animatorów kultury z różnych stron Polski. Zespół czerpie inspirację z twórczości Tadeusza Kantora oraz idei teatru autorskiego, tworząc oryginalne spektakle łączące słowo, ruch, muzykę i działania plastyczne. Oprócz działalności artystycznej prowadzi również warsztaty teatralne i edukacyjne, współpracując z instytucjami kultury, szkołami oraz organizacjami społecznymi. Od 2019 roku zespół realizuje autorskie projekty i prezentuje swoje spektakle na scenach w całej Polsce, promując teatr jako przestrzeń dialogu, refleksji i twórczych spotkań.

Głosy: Mickiewicz – koncert stanowi muzyczną interpretację twórczości Adama Mickiewicza, w której poezja romantyczna spotyka się z jazzową improwizacją i autorskimi aranżacjami. Całość tworzy spójną opowieść muzyczną, ukazującą twórczość Adama Mickiewicza z nowej perspektywy, jak również podkreślając uniwersalność jego poezji. Autorskie kompozycje Quartetu połączą jazzowe brzmienia z poetyckim słowem.

Monika Adamiec
– pieśniarka, aktorka, reżyserka i pedagog, absolwentka szkół muzycznych, pedagogicznych oraz reżyserskich. Pomysłodawczyni i współtwórczyni Latającego Teatru Kantorowi. Od lat realizuje autorskie projekty artystyczne, łączące teatr, muzykę i edukację. Prowadzi warsztaty teatralne i wokalne, współpracując z instytucjami kultury i niezależnymi zespołami teatralnymi w całej Polsce. Laureatka licznych nagród i wyróżnień za działalność artystyczną i edukacyjną.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Filip Springer gościem najbliższego spotkania w ramach Letnich Ogrodów Literackich

Spotkanie odbędzie się 14 sierpnia 2022 r. o godz. 16:00 w Ogrodach Bernardyńskich.

Aktualności

Regionalne przysmaki w Rzeszowskich Piwnicach

W najbliższy weekend 6.08 - 7.08.2022 r. odwiedzający Rzeszowskie Piwnice będą mieli okazję spróbować tradycyjnych przysmaków z Podkarpacia przygotowanych przez Stowarzyszenie Zagroda Handzlowianka.

Aktualności

Plenerowa premiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

11 sierpnia 2022 roku, na placu przed siedzibą Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4, w ramach festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor, odbędzie się premiera spektaklu „Śmierć na gruszy” wg...

Aktualności

Europejski Stadion Kultury w obiektywie smartfonów. Wystawa zdjęć w Rzeszowskich Piwnicach

2 sierpnia 2022 r. o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wernisaż wystawy powarsztatowej „Mobilny Stadion Kultury” prezentującej zdjęcia z tegorocznej edycji festiwalu wykonane telefonami komórkowymi.

Aktualności

Re: Rzeszów Festival to nie tylko muzyka. Park Świateł i wyjątkowe projekty multimedialne

Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 21 sierpnia na rzeszowskich Bulwarach.

Aktualności

Carpathia Festival 2022. 13 finalistów, jubileusz Marka Kościkiewicza i przeboje Anny Jantar

Wydarzenie odbędzie się w dniach 11 - 13 sierpnia br. w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

"W krainie zmysłów" - wystawa prac osób z zaburzeniami psychicznymi w WDK

Do 12 sierpnia br. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury dostępna będzie wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej 7a w Rzeszowie.

Reklama