Rzeszów - Środa, 28.01.2026
Reklama

Noc w Teatrze Przedmieście

Dodano: 22.03.2019 r. / ViC

Teatr Przedmieście świętuje Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji 30 marca wystawią dwa wielokrotnie nagradzane spektakle: "Obietnicę" i "Podróż". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20:00.

Rezerwacje: tel. 667714730

Bilety: 50 zł

 

OBIETNICA

Scenariusz spektaklu został napisany na podstawie wątków autobiograficznych. Jest to poetycka, metafizyczna historia o matczynej miłości i walce o życie dziecka. Przełomowe wydarzenia sprzed lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. To opowieść, którą opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa.

Aneta Adamska - autorka sztuki mówi: „Moja matka opowiada historię  poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, chorobie, aniołach i przeznaczeniu…”

  • Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
  • Muzyka: Jakub Adamski
  • Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Elżbieta Winiarska

PODRÓŻ

Scenariusz spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa. Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.

Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Chcemy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiemy niezwykłe losy Józefa... losy każdego z nas.

  • Tekst: Tomasz Mann, na podstawie powieści „Józef i jego bracia”
  • Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
  • Scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka
  • Muzyka, śpiew: Monika Adamiec
  • Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Monika Adamiec, Paweł Sroka, Maciej Szukała
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wojtusiowa Izba Dzieciom – koncert charytatywny w WDK w Rzeszowie

Zespół Wojtusiowa Izba zagra charytatywny koncert na rzecz dzieci z rzeszowskich domów dziecka. Wydarzenie odbędzie się 20 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Weekend pełen atrakcji w Świątecznym Miasteczku [19 – 21.12.2025]

Jarmark Bożonarodzeniowy, występy artystyczne, Bajkosfera w Domku Świętego Mikołaja, a także wieczorne karaoke i Christmas Party – tak zapowiada się kolejny weekend w Świątecznym Miasteczku.

Aktualności

Prapremiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście wg powieści Wiesława Myśliwskiego

Teatr Przedmieście przygotował nowe widowisko zatytułowane „Ucho igielne” wg powieści Wiesława Myśliwskiego, dwukrotnego laureata Literackiej Nagrody „Nike”. Prapremierowe pokazy odbędą się 20 i 21 grudnia 2025 r.

Aktualności

Gruzińskie wokalistki zaśpiewają podczas specjalnego koncertu noworocznego

27 grudnia 2025 r. w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert noworoczny podczas którego wystąpi Trio Mandili - jeden z najbardziej rozpoznawalnych kobiecych zespołów wokalnych Kaukazu. Podczas wydarzenia publiczność usłyszy tradycyjną muzyką gruzińską.

Aktualności

Premiera filmu o rzeszowskim zespole RSC. Spotkanie z bohaterami i twórcami oraz koncert

Powstał film dokumentalny o legendarnym rzeszowskim zespole RSC. Uroczysta premiera z udziałem bohaterów i twórców odbędzie się 17 grudnia (środa) o godz. 18.00 na sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Po...

Aktualności

Znamy już 8 wykonawców, którzy wystąpią na Rzeszowskich Juwenaliach 2026

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów przedstawili kolejnego wykonawcę, który wystąpi na przyszłorocznej imprezie. Do ogłoszonych do tej pory artystów dołączył duet hip-hopowy PRO8L3M.

Aktualności

Wyjątkowe zakończenie roku w DKF Klaps. Nieme arcydzieło Hitchcocka z muzyką na żywo

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza 15 grudnia 2025 r. (poniedziałek) na wyjątkową i niepowtarzalną projekcję filmu niemego pt. LOKATOR – z muzyką na żywo w...

Aktualności

Kaja Bajowska z Rzeszowa zilustrowała nowe wydanie Harrego Pottera

Rzeszowianka Kaja Bajowska stworzyła ilustracje do nowego wydania kultowej serii książek o Harrym Potterze J.K.Rowling. Twórczość artystki można obejrzeć w Wirtualnej Galerii Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Reklama