Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

Nowa ekspozycja w Muzeum Okręgowym. Historyczne stroje i akcesoria damskie

Dodano: /

W najbliższy piątek, 17 grudnia 2021 r. o godz. 17:00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Modowy luksus”. Wernisaż poprzedzi konferencja prasowa, zaplanowana na godz. 12:00, podczas której zaprezentowany zostanie katalog towarzyszący wystawie.

Ekspozycja stanowi premierową prezentację zakupionej w ubiegłym roku przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zabytkowej kolekcji historycznych strojów oraz akcesoriów damskich.

Ekspozycja obejmuje 80 torebek, 53 wachlarze, 15 parasolek, 14 par obuwia, garderobę, w tym: 4 kompletne ubiory, 3 staniki, 6 peleryn, etolę piórową, 6 elementów bielizny, 5 nakryć głowy i 4 drobne akcesoria oraz 17 szkieł toaletowych.

Eksponaty pochodzą głównie z krajów Europy Zachodniej, m. in. Francji; znaczna część z Paryża, Austrii, Anglii, Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch i Czechosłowacji, a także Stanów Zjednoczonych oraz z krajów Dalekiego Wschodu (Japonii, Chin).

Pozyskane egzemplarze modowe powstały w okresie od 1. połowy XIX stulecia aż do lat 50. XX w. (z pojedynczymi wyjątkami, tj. wachlarz z końca XVIII w. oraz torebki z 60. i 70. lat XX w.).

Wystawa „Modowy luksus” będzie dostępna dla zwiedzających od 19 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r., w godzinach otwarcia Muzeum.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Widowisko Art In Culture po raz drugi na rzeszowskim Rynku

Art In Culture to multidyscyplinarne wydarzenie artystyczne Rzeszowskiego Domu Kultury łączące różne dziedziny sztuk w przepięknej scenerii rzeszowskiego Rynku.

Aktualności

Znamy pełen line-up Re: Rzeszów Festival

Do ogłoszonych już wcześniej artystów sceny LIVE dołączają Baranovski i Szczyl, zamykając tym samym line-up sceny LIVE.

Aktualności

Before Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko. Na rynku zagra Władysław Wiater Quartet

W czwartek w Rzeszowie odbędzie się otwarta konferencja prasowa przed tegoroczną edycją Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko. Po konferencji wystapi Władysław Wiater Quartet.

Aktualności

Rodzinny Piknik i koncert na parkingu przy budynku Estrady Rzeszowskiej

Działający w Estradzie Rzeszowskiej Rzeszowski Inkubator Kultury zaprasza na bezpłatne wydarzenia. 1 lipca zaplanowano koncert i szereg atrakcji dla dzieci.

Aktualności

Maroko na rysunkach i akwarelach Alicji Nikiel. Nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym

7 lipca 2022 r. o godz. 17:00 w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy rysunków i akwareli Alicji Nikiel zatytułowanej „Maroko, szkice podróżne”. Ekspozycja dostępna będzie dla...

Aktualności

Ponad 30 bezpłatnych wydarzeń w Rzeszowie w ramach letniej Akademii Przyjaźni z Funduszami Europejskimi

Inauguracja nastąpi już w piątek 1 lipca 2022 roku o godzinie 17:00 w Parku Papieskim podczas pierwszej odsłony Wakacyjnej Akademii Smyka.

Reklama