Rzeszów - Środa, 29.07.2026
Reklama

Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej. Zdjęcia polskich fotografów docenione na świecie

Dodano: 27.07.2026 r. / Redakcja

fot. Alicja Przybyszowska / Materiały prasowe
fot. Alicja Przybyszowska / Materiały prasowe

W sierpniu w Galerii Nierzeczywistej będzie można podziwiać prace polskich fotografów, które zostały nagrodzone najwyższymi wyróżnieniami na świecie.

Wystawa „75 medali Polaków na 75 lecie FIAP” jest hołdem złożonym jubileuszowi Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP) – organizacji, która od 1950 roku integruje środowiska fotograficzne na całym świecie, promując fotografię jako sztukę oraz język dialogu między kulturami. Rocznica FIAP staje się znakomitym pretekstem, by przypomnieć, jak istotną rolę odgrywają polscy twórcy w międzynarodowym obiegu fotografii. Już od wczesnych lat działalności FIAP Polacy zdobywali prestiżowe tytuły, wchodząc do elitarnego grona autorów, których prace współtworzyły kierunki rozwoju fotografii artystycznej.

Ekspozycja zaprezentuje prace 62 polskich fotografów, wyróżnione łącznie 75 medalami FIAP w międzynarodowych salonach fotograficznych na różnych kontynentach. Wśród nich znajdą się również zdjęcia członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego: Ewy Jeżowskiej - Charchut, Jerzego Skiby, Krzysztofa Ślęzaka, Katarzyny Warańskiej oraz Artura Wysockiego.

Uroczysty wernisaż wystawy połączony ze spotkaniem z jej pomysłodawcą i kuratorem odbędzie się 7 sierpnia 2026 r. o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. J. Matejki 10.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia br.

Na wystawie znalazły się klasyczne pejzaże, portrety i reportaże, ale też fotografie eksperymentalne i konceptualne, prowadzące dialog z nowymi mediami. Ta różnorodność nie jest przypadkowa — pokazuje polską fotografię jako żywy organizm, otwarty na zmiany i wciąż poszukujący nowych form wypowiedzi.

Do udziału w projekcie kurator zaprosił osoby, które zdobyły medal w salonie organizowanym pod patronatem FIAP — i był to jedyny warunek uczestnictwa. Dzięki temu wystawa gromadzi zarówno twórców o ugruntowanej pozycji, laureatów wielu wyróżnień, jak i autorów stojących u progu drogi artystycznej. Pozwala to zobaczyć pełne spektrum polskiej sceny fotograficznej — od mistrzów z wieloletnim dorobkiem po młodych artystów wnoszących świeże spojrzenie.

Ekspozycja odwiedziła już Tuchów, Zamość, Lidzbark Warmiński. Teraz kolej na Rzeszów a dalej kolejne galerie – m.in. w miastach: Kraków, Warszawa, Olsztyn, Częstochowa, Tarnów (oraz w innych lokalizacjach).

Autorzy wystawy „75 medali Polaków na 75-lecie FIAP”:

Dorota Kycia, Tomasz Okoniewski, Grzegorz Lewandowski, Krzysztof Muskalski, Alicja Przybyszowska, Zygmunt Trylański, Kamila Wiśniewska-Hałka, Maciej Jóźwiak, Jan Brdej, Łukasz Gurdak, Jan Jaskuła, Rafał Kaźmierczak, Adam Ksieniewicz, Paulina Michałek, Elżbieta Rogaczewska-Czępińska, Maria Rybczyńska, Tomasz Sobczak, Piotr Sygnarowicz, Bartłomiej Bałaban, Piotr Bernacki, Piotr Bieniek, Sławomir Długołęcki, Marcin Fiń, Marek Hasso-Agopsowicz, Bożena Kaczmarczyk, Przemysław Kruk, Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba, Anita Muskalska, Tomasz Pisarski, Beata Podwysocka, Marcin Sacha, Paweł Ulaniuk, Radek von Hirschberg, Piotr Wyrzykowski, Jerzy Bergander, Ewa Burns, Mirosław Chmiel, Krzysztof Gałek, Bogdan Głowacki, Jan Gomoła, Artur Jastrzębski, Ewa Jeżowska-Charchut, Wojciech Kobylański, Dominika Koszowska, Rafał Koścień, Sebastian Kuczyński, Bogdan Litwora, Grzegorz Narożański, Mateusz Niemczura, Tatiana Pędziwiatr, Bartosz Połeć, Mirosław Rak, Maria Romanek, Małgorzata Sikora, Marian Skąpski, Jerzy Skiba, Wojciech Smółkowski, Monika Stachnik-Czapla, Krzysztof Ślęzak, Katarzyna Warańska, Dagmara Wis, Artur Wysocki.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Podkarpackie Dzieciom. Koncert charytatywny dla dzieci z chorobami nowotworowymi

W najbliższą sobotę w Rzeszowie odbędzie się koncert charytatywny, którego celem jest zbiórka pieniędzy na zakup nowoczesnego aparatu USG dla młodych pacjentów z chorobami onkohematologicznymi ze szpitala przy ul. Lwowskiej.

Aktualności

Jedyne takie wydarzenie w Rzeszowie. Turniej filmowy w Kinie za Rogiem Cafe

Zbliża się kolejna, ósma już edycja turnieju filmowego organizowanego przez Kino za Rogiem Cafe i audycje filmową Deja Vu w Radio Centrum 89fm.

Aktualności

Spotkanie autorskie Andrzejem Talarkiem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie zapraszają na spotkanie autorskie w ramach Rzeszowskich Czwartków Literackich. Gościem będzie poeta i felietonista Andrzej Talarek.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [8.12 - 10.12.2023]

Kino plenerowe dla najmłodszych, koncerty, świąteczna impreza z Dj’em, czytanie baśni w domku Mikołaja, to tylko część atrakcji, jakie odbędą się w ten weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim rynku. Sprawdźcie program.

Aktualności

Symfonia d-moll Francka i prawykonanie "Te Deum" Mossa w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej rozpoczną dźwięki Symfoniii d-moll belgijskiego kompozytora C. Francka. W drugiej części koncertu usłyszymy prawykonanie utworu „Te Deum” Piotra Mossa z udziałem Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego...

Aktualności

"Seks, miłość i podatki" - nowy spektakl Teatru Komedia w G2A Arena

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – ale czy na pewno? Bohaterowie tej szalonej komedii robią wszystko, żeby podważyć tę zasadę. A dla urozmaicenia wikłają się też w skomplikowane...

Aktualności

Bezpłatna impreza sylwestrowa dla seniorów

Rzeszowski Dom Kultury organizuje taneczną zabawę sylwestrową dla mieszkańców Rzeszowa powyżej 60 roku życia. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, a wstęp na zabawę odbywa się wyłącznie na podstawie bezpłatnych zaproszeń.

Reklama