Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Podkarpacki Festiwal Organowy online

Dodano: 15.06.2020 r. / ViC

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, tegoroczny Podkarpacki Festiwal Organowy nie odbędzie się w tradycyjnej formule. Jednak sympatycy festiwalu nie pozostaną tego lata bez muzyki organowej. Koncerty zrealizowane przez profesjonalną firmę w podkarpackich kościołach, będzie można obejrzeć w internecie.

Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, organizator Podkarpackiego Festiwalu Organowego zrealizuje 6 koncertów online, na które otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach inicjatywy powstaną filmy z zapisem koncertów, które odbędą się w kościołach, gdzie każdego roku odbywa się Podkarpacki Festiwal Organowy. Będą to trzy kościoły w Rzeszowie, tj.:  katedra, kościół  św. Krzyża i kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu oraz bazylika ojców Jezuitów w Starej Wsi i dwa kościoły w Lutczy.

Na program każdego z filmów złoży się muzyka organowa w wykonaniu renomowanych polskich organistów, reprezentujących różne ośrodki muzyczne Polski: Wacława Golonki, Sławomira Kamińskiego, Łukasza Matei, Jakuba Garbacza i Patryka Podwojskiego. Każdy odcinek będzie ponadto opatrzony krótkim komentarzem opowiadającym o historii i osobliwościach poszczególnych miejsc oraz wątkach festiwalowych koncertów z nimi związanych.

Nagrania zrealizuje profesjonalna łódzka wytwórnia Ars Sonora, specjalizująca się w rejestracji muzyki organowej we wnętrzach sakralnych. Emisja filmów rozpocznie się w niedzielę 23 sierpnia o godzinie 19.00. Kolejne odcinki będą miały swoje emisje przez następnych pięć niedziel do 27 września na stronie internetowej, kanale You Tube Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE oraz w mediach społecznościowych.

Dyrektor festiwalu zapewnia miłośników muzyki organowej, iż planuje zorganizowanie koncertów w tradycyjnej formule, kiedy tylko nadarzy się taka okazja.

„Marzy mi się oczywiście muzyczne spotkanie z naszą publicznością w tzw. przestrzeni rzeczywistej i jeśli tylko okoliczności na to pozwolą obiecuję takowe zorganizować. Nie czas jeszcze na zdradzanie szczegółów tego śmiałego planu, ale zapewniam, że taki powstaje. Gdy tylko będzie mógł on zostać zrealizowany, niezwłocznie poinformuję Państwa o tym i z wielka radością zaproszę do udziału  wszystkich naszych sympatyków.” – informuje Marek Stefański, Dyrektor Podkarpackiego Festiwalu Organowego

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Fotograficzna podróż po Polsce. Wystawa Mirosława Raka w Galerii Nierzeczywistej

„Fotografia ojczysta wiek XXI” to fotograficzna podróż Mirosława Raka po Polsce – zarówno w miejsca dobrze znane i tłumnie odwiedzane przez turystów, jak i te położone z dala od popularnych szlaków, a...

Aktualności

„Śmierć na gruszy” – widowiskowy spektakl Teatru Przedmieście w plenerze

W sobotę, 26 lipca o godz. 20.00, na placu przed siedzibą Teatru Przedmieście będzie można zobaczyć widowiskowy spektakl plenerowy zatytułowany "Śmierć na gruszy”.

Aktualności

Tomasz Jachimek gościem Letnich Ogrodów Literackich

Tomasz Jachimek, artysta kabaretowy, stand-uper i konferansjer będzie gościem najbliższego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Wielka impreza taneczna w samym sercu Rzeszowa! Kilka rodzajów muzyki

W pierwszą sobotę sierpnia Skwer Kultury na rzeszowskim Rynku zamieni się w wielki parkiet taneczny. Odbędzie się tam Silent Disco z trzema kanałami do wyboru. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Aktualności

Piknik Amerykański na rzeszowskich bulwarach. Kowboje, Chuck Norris i Alabama Band

Już po raz trzeci w stolicy Podkarpacia odbędzie się Piknik Amerykański. Podczas imprezy na przybyłych czekać będzie sporo atrakcji inspirowanych kulturą Stanów Zjednoczonych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Aktualności

Rockowa Noc 2025. Przegląd zespołów i cztery wyjątkowe koncerty na Lisiej Górze za free

Już po raz 20. w stolicy Podkarpacia odbędzie się Rockowa Noc. W programie: przegląd młodych zespołów oraz cztery koncerty. Co ważne, w tym roku impreza jest bezpłatna!

Aktualności

Moja pierwsza galeria. „Życie karpia” – debiutancka wystawa Gabrieli Kurnyty w Rzeszowie

W Rzeszowskim Inkubatorze Kultury można oglądać wystawę „Życie karpia” Gabrieli Kurnyty, laureatki pierwszej edycji projektu „Moja pierwsza galeria”. Celem tej inicjatywy jest wspieranie debiutujących artystów poprzez profesjonalne mentorstwo kuratorskie oraz możliwość organizacji...

Reklama