Rzeszów - Czwartek, 08.05.2025
Reklama

Pokaz filmu „Ludzie” z udziałem gości specjalnych

Dodano: /

Kadr z filmu "Ludzie" / Materiały prasowe
Kadr z filmu "Ludzie" / Materiały prasowe

21 marca w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się specjalny pokaz filmu „Ludzie” – dramatu o wojnie w Ukrainie w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda. Po seansie zaplanowano dyskusję z udziałem gości honorowych. W spotkaniu udział wezmą: Eliza Dzwonkiewicz, w latach 2019–2024 konsul generalna we Lwowie, Rafał Dzięciołowski, były prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Marcin Piotrowski, założyciel Stowarzyszenia i Fundacji Humanitarnej Folkowisko oraz Konstanty Czawaga, redaktora „Nowego Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie i ojciec żołnierza ukraińskiego.

Specjalny rzeszowski pokaz filmu „Ludzie” wiąże się z trzecią rocznicą militarnej agresji Rosji na Ukrainę. To pierwszy polski fabularny poświęcony tej wojnie. Jedną z głównych ról gra Cezary Pazura, a także Maria Shtofa oraz, znana rzeszowskiej publiczności m.in. ze współpracy z Teatrem im. W. Siemaszkowej, Oksana Czerkaszyna.

Film przedstawia historię wojny z perspektywy cywila. „Ludzie” to opowieść o losach pięciu kobiet. W momencie wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie kobiety zostają zmuszone do podjęcia desperackiej walki, by ocalić siebie oraz swoich najbliższych. Lekarka staje przed dylematem moralnym, czy uciekać z kraju, czy zostać i pomagać rannym. Niewidoma dziewczynka zostaje opiekunką grupy sierot. Nastolatka za wszelką cenę usiłuje ocalić swoją malutką siostrę. Starsza kobieta traci męża. Matka rusza na front, by odnaleźć syna. Ich przeplatające się losy łączą się w symboliczną opowieść o człowieczeństwie, i przypominają, że wojna toczy się tuż za rogiem.

Filmowy obraz, poruszający i brutalny, opowiada o poświęceniu, odwadze i sile ludzkiego ducha. Inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z ogarniętej wojną Ukrainy.
Reżyserami filmu są Maciej Ślesicki („Tato”, „Sara”), który napisał także scenariusz, oraz Filip Hillesland. Za zdjęcia odpowiada Mateusz Pastewka („Juliusz”). W produkcję zaangażowani zostali także studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej. W filmie występują m.in. Cezary Pazura („Psy”) i Oksana Cherkashyna („Zielona granica”). Produkcja pokazana została w Konkursie Głównym 49. FPFF w Gdyni.

Specjalny pokaz filmu „Ludzie” odbędzie się w piątek, 21 marca o godz. 18:00 w WDK, ul. Stefana Okrzei 7. Bilety w cenie 12 zł do zakupu on-line na stronie bilety.kulturapodkarpacka.pl oraz w kasie WDK.

Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem honorowych gości - świadków wydarzeń na Ukrainie od pierwszych chwil agresji:

Eliza Dzwonkiewicz, która w latach 2019-2024 pełniła funkcję konsula generalnego RP we Lwowie, a więc w trudnym okresie pandemii koronawirusa i wybuchu wojny z rosyjskim agresorem, do dziś zaangażowana w budowanie trwałych relacji polsko-ukraińskich. Wcześniej pełniła obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Była członkinią Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008, z ramienia Fundacji, udała się z rządową pomocą do Tbilisi, a następnie do okupowanego wówczas przez Rosjan Gori.

Rafał Dzięciołowski, były prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej, członek Kolegium Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Polityki Międzynarodowej, komentator polityczny, zajmujący się zagadnieniami transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1996 r. działa na rzecz Polaków na Wschodzie.

Marcin Piotrowski, społecznik pogranicza polsko-ukraińskiego, który w Gorajcu na Podkarpaciu założył Stowarzyszenie i Fundację Humanitarną Folkowisko. Od początku wojny na Ukrainie organizuje pomoc dla uchodźców i poszkodowanych w sąsiednim kraju. Udostępnił też miejsce dla szkolenia ukraińskich psychologów oraz rehabilitacji rodzin zaginionych żołnierzy ukraińskich. Nagrodzony przez Zgromadzenie Stanu Nowy Jork za zaangażowanie w rozwój współpracy międzynarodowej i niesienie pomocy humanitarnej.

Konstanty Czawaga, redaktor „Nowego Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie. Jeden z założycieli i członek pierwszego zarządu Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz redaktor wydawanej przez nie „Gazety Lwowskiej”. Członek Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polski. Od początku wojny opowiada w mediach o uchodźcach, pomocy humanitarnej i sytuacji we Lwowie i regionie. Ojciec żołnierza ukraińskiego.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich, autorką bestsellerowych książek o Rosji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem gościem biblioteki będzie dziennikarka, reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji -...

Aktualności

Koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku

30 wykonawców z Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku - UR "Cantilena" wystąpi w ramach koncertu patriotycznego pod hasłem „Ojczyzno ma…”.

Aktualności

Spektakl, który stawia diagnozę kondycji współczesnego świata. "Makbet..." w sobotę w Teatrze Przedmieście

W najbliższą sobotę, 11 listopada 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście będzie można zobaczyć spektakl „Makbet – głosy z ciemności” wg dramatu Williama Shakespeare’a. To nowe widowisko w repertuarze rzeszowskiego teatru....

Aktualności

Filmy dokumentalne z całego świata na dużym ekranie. 21. Watch Docs w Rzeszowie

Już po raz 16. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje w stolicy Podkarpacia Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Projekcje będzie można oglądać przez 5 dni w dwóch miejscach festiwalowych.

Aktualności

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książek dla dzieci i młodzieży

Autor spotka się z najmłodszymi czytelnikami w jednej z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.

Reklama