Rzeszów - Czwartek, 01.05.2025
Reklama

Prace wybitnej polskiej ilustratorki w Galerii pod Ratuszem

Dodano: /

Ponad 100 prac Olgi Siemaszko, pierwszej damy polskiej ilustracji, będzie można oglądać już od 19 października w rzeszowskiej Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest częścią organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej obchodów 80-lecia Sceny Dramatycznej w Rzeszowie.

Olga Siemaszko z d. Binder (1911-2000) urodziła się w Krakowie. Była polską malarką, graficzką i ilustratorką książek, przede wszystkim dla dzieci. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, kształcąc się m.in. u Mieczysława Kotarbińskiego, Edmunda Bartłomiejczyka, czy Stanisława Ostoi-Chrostowskiego. Podczas II wojny światowej przebywała początkowo w zajętym przez Związek Radziecki Lwowie. Po ataku III Rzeszy na ZSRR ukrywała się (ze względu na swoje żydowskie pochodzenie) m.in. w Busku-Zdroju, wspierana przez rodzinę męża, Andrzeja Siemaszki (wnuka Wandy Siemaszkowej). Po II wojnie światowej zamieszkała w Warszawie, gdzie została kierowniczką artystyczną powstającej wówczas redakcji „Świerszczyka”.

Współpracowała z wydawnictwem „Czytelnik”, Centralną Wytwórnią Filmową, Instytutem Wydawniczym „Nasza Księgarnia”, Krajową Agencją Wydawniczą i innymi.

Stworzyła kultowe ilustracje do książek Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, na których wychowywały się pokolenia Polaków. Jej prace towarzyszyły także tekstom m.in. Jerzego Ficowskiego, Hansa Christiana Andersena, Goethego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Aleksandra Fredry.

Ponad sto prac Olgi Siemaszko pochodzących z rodzinnego archiwum będzie można oglądać w Rzeszowie już od 19 października. Otwarcie wystawy pn. „Magiczny świat Olgi Siemaszko” odbędzie się o godz. 16:30 w Galerii pod Ratuszem.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Ruszył nabór do przeglądu konkursowego Festiwalu „Ziemia Dzieciństwa” vol. 5.

Wojewódzki Dom Kultury zaprasza muzyków amatorów - solistów i zespoły, które chciałyby zaprezentować się przed szerszą publicznością, do udziału w przeglądzie konkursowym bluesowego Festiwalu Polskiej Twórczości „Ziemia Dzieciństwa” vol. 5. Nabór potrwa...

Aktualności

Klasyka włoskiej komedii na dużym ekranie. W Kinie za Rogiem Cafe rusza nowy cykl filmowy

„Wałkonie” Federico Felliniego z 1953 roku zainaugurują cykl włoskich filmów pn. „commedia all’italiana” w Kinie za Rogiem Cafe. W kwietniu, maju i czerwcu widzowie będą mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie włoskie...

Aktualności

Kwiecień w DKF Klaps. W programie m.in. nowy film Paolo Sorrentino

Trzy filmy znalazły się w kwietniowym programie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Jednym z nich jest najnowszy film zdobywcy Oscara Paolo Sorrentino zatytułowany „Bogini Partenope”, który...

Aktualności

WiMBP w Rzeszowie otwiera Wypożyczalnię nowości ze strefą relaksu [ZDJĘCIA]

W budynku głównym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 powstało wyjątkowe miejsce dla czytelników – Wypożyczalnia nowości. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 10 kwietnia 2025 r.

Aktualności

Julia Kubicka, autorka książek young adult spotka się z czytelnikami

8 kwietnia 2025 r. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbędzie się spotkaniez Julią Kubicką, autorką książek dla młodzieży. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Aktualności

Kwiecień z filmami Wojciecha Jerzego Hasa w Kinie za Rogiem Cafe

W kwietniu Kino za Rogiem Cafe pokaże pięć filmów słynnego polskiego twórcy filmowego Wojciecha Jerzego Hasa. Projekcje odbędą się z okazji 100. urodzin reżysera w ramach cyklu „Wtorek z klasyką”.

Aktualności

Ostatni dzień zwiedzania wystawy "Portretowe ujęcia"

Muzeom Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na ostatni dzień zwiedzania wystawy zatytułowanej  „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku” i ostatnie kuratorskie oprowadzanie z Panią Marią Stopyrą...

Reklama