Rzeszów - Niedziela, 15.06.2025
Reklama

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez
rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile słowem malowane”, czyli wizyty aktorów w domach
seniorów, spektakl Latającego Teatru Kantorowi pt. „Pokój mojego dzieciństwa” oraz  druga edycja Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej „Międzysłów Karpat”.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest operatorem programu Przestrzenie Sztuki  Teatr od czterech lat. Przez ten czas zrealizował wiele projektów z różnych dziedzin – teatru,  poezji, muzyki, malarstwa, sztuki performance. Głównym celem programu jest tworzenie sieci  kontaktów i organizowanie przestrzeni do spotkania artystów zawodowych z twórcami  niezależnymi i offowymi oraz dotarcie do miłośników sztuki z całego województwa  podkarpackiego. W zeszłym sezonie w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr „Siemaszkowa”
zrealizowała ponad 100 wydarzeń, w które zaangażowanych było blisko 800 artystów i  edukatorów, ponad 100 partnerów i instytucji współpracujących, a ich odbiorcami było 200
tysięcy uczestników i widzów. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
w Warszawie. Dołączając do kolejnej edycji projektu, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w  Rzeszowie przygotował bogatą propozycję repertuarową, w której znajdują się m.in. warsztaty,  festiwale, wystawa i wiele innych.

„Kto ocali. Opowieści z…” – warsztaty performatywne

„Kto ocali. Opowieści z…” to cykl warsztatów teatralnych, którego uczestnicy pracować będą  w oparciu o metody pracy z grupą i działania improwizowane oraz performatywne, które
zakończone zostaną autorskimi pokazami powarsztatowymi, inspirowanymi historią miejsc,  ludzi, bohaterów oraz wydarzeń dawnych i przyszłych czasów w oparciu i połączeniu z  fragmentami spektaklu „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa” na podstawie prozy Mikołaja  Łozińskiego.

„Kto ocali. Opowieści z…” to wyjątkowe spotkanie, podczas którego zarówno artyści jak i  mieszkańcy małych miejscowości, osoby pochodzące z różnych środowisk, artyści zawodowi
i amatorzy będą mogli posłuchać i opowiedzieć swoje historie. W rezultacie powstaną etiudy  teatralne budowane na podstawie wspomnień, fotografii, czy pamiątek z przeszłości.

„Chwile słowem malowane” – aktorzy seniorom

„Chwile słowem malowane” to wyjątkowy projekt, polegający na wizytach aktorów w  wybranych domach seniorów i organizacji prezentacji literackich (poezja, dramat, proza).  Czytanie to dla seniorów nie tylko ciekawa rozrywka, ale również skuteczny sposób dbania o  dobrą kondycję umysłu, a także wsparcie w radzeniu sobie z własną emocjonalnością.  Zaangażowanie do tej czynności aktorów stanowi z jednej strony upowszechnianie sztuki teatru  i literatury, a jednocześnie stanowi zaproszenie do animacji i aktywizacji środowisk seniorów  poprzez kontakt ze sztuką słowa w wykonaniu profesjonalistów. To ważny społecznie projekt,  angażujący lokalne społeczności seniorów, często mających różnorodne bariery w kontakcie ze  sztuką (np. brak mobilności ze względu na stan zdrowia, bariera ekonomiczna czy  geograficzna).

„Pokój mojego dzieciństwa” – hołd dla Marii Stangret

Spektakl „Pokój mojego dzieciństwa” to kolejna odsłona współpracy z Latającym Teatrem  Kantorowi, którego realizacje podkarpacka widownia mogła oglądać także w poprzednich  edycjach Przestrzeni Sztuki Teatr. Spotkaliśmy się cztery lata temu w Wielopolu Skrzyńskim, w  roku szalejącej zarazy, ale i w roku cichego odejścia największej aktorki i najbliższej  towarzyszki Tadeusza Kantora – Marii Stangret. „Pokój mojego dzieciństwa” to hołd dla tej  wielkiej artystki – malarki, aktorki Teatru Cricot 2 i pisarki. – mówi autor koncepcji  reżyserskiej spektaklu Paweł Passini. W spektaklu wystąpią: Monika Adamiec, Karina Góra,  Monika Nitkiewicz-Mitrut, Grażyna Tabor, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Marek Kościółek,  Marcin Woszczewski, a za muzykę odpowiedzialni są Paweł Passini i Julian Maziarz. Spektakl  odbędzie się 31 sierpnia w MDK w Rzeszowie (ul. Osmeckiego 51).  Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat – spotkania z najlepszą  literaturą

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i propagującej  polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na Rzeszów. „Międzysłów  Karpat” to kolejna inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu.

W 2024 startuje druga edycja festiwalu, a jej głównym elementem będzie cykl spotkań autorskich z pisarzami. Na pierwsze z nich organizatorzy zapraszają już 5 września do Szajna
Galerii. Gościem spotkania pt. „Jak literatura fantasy spotyka się z historią” będzie laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej
Fantastyki” za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” – Radek Rak. Kolejne spotkania odbędą się 20 września i 16 października.

OFF RZESZÓW – festiwal teatrów offowych

Już we wrześniu odbędzie się kolejna edycja festiwalu teatrów offowych – OFF RZESZÓW.  Najlepsze realizacje artystów niezależnych będzie można oglądać w dniach 14-18 września. Na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wystąpią: Kolektyw PPLVerse, Henryk Mazurkiewicz, Katya Egorova i Tati Lemesheva, Kolektyw Banachowicz Rybarczyk, artyści współpracujący z poznańską Sceną Roboczą, laureaci tegorocznego Festiwalu SzekspirOFF – Kolektyw Hertz Haus, a w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi Wojan Trocki.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych w ramach programu Przestrzenie  Sztuki Teatr oraz bilety znaleźć można na stronie „Siemaszkowej”: www.teatr-rzeszow.pl.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

GovTech4Europe: Koncert zespołu Rysy i mapping na fasadzie rzeszowskiego zamku

Koncert warszawskiego duetu Rysy w pubie Fosa oraz mapping na fasadzie Zamku Lubomirskich w wykonaniu Jakuba Hadera to otwarte wydarzenia skierowane do mieszkańców Rzeszowa, które odbędą się w ramach szczytu GovTech4Europe.

Aktualności

Kolejne spotkanie z Jakubem Pawłowskim w WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Jakubem Pawłowskim – historykiem, regionalistą i przewodnikiem, które odbędzie się 22 maja 2025 r. o godz. 17.00 w budynku WiMBP w...

Aktualności

KultURalia 2025: Opał i Dwa Sławy w line-upie

Poznaliśmy kolejnych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej wielkiej, studenckiej imprezie organizowanej przez Samorząd Studentów UR, we współpracy z Samorządem Studenckim WSIiZ. DO line-upu dołączyli: Opał i Dwa Sławy.

Aktualności

Rozpoczął się 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie [PROGRAM]

IX Symfonia Beethovena zwieńczona słynną „Odą do radości” zainaugurowała 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie - jedno z najpiękniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce.

Aktualności

Ostatni koncert w ramach cyklu Etnowiosna. Wystąpi zespół Krzikopa

Tegoroczna edycja cieszącego się sympatią publiczności cyklu Etnowiosna powoli dobiega końca. Podczas ostatniego koncertu, zaplanowanego na 24 maja zagra chorzowski zespół Krzikopa.

Aktualności

Premiera nowego spektaklu teatru Przedmieście

„Księga powrotu” to tytuł nowego spektaklu przygotowanego przez rzeszowski Teatr Przedmieście. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę, 17 maja o godz. 19.00 w siedzibie teatru przy ul. Reformackiej 4.

Aktualności

Gwieździste niebo, poezja i muzyka na cymbałach - 4. Nocny Targ Poetycki

23 maja na placu za budynkiem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbędzie się czwarta edycja Nocnego Targu Poetyckiego.

Aktualności

Nowa lokalizacja Koncertu Głównego ESK. "Przenosimy się bliżej centrum miasta"

Estrada Rzeszowska ogłosiła lokalizację tegorocznego Koncertu Głównego w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. - W tym roku przenosimy się bliżej centrum miasta – napisano w mediach społecznościowych.

Reklama