Rzeszów - Piątek, 07.08.2026
Reklama

Ruszył nabór do Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2022

Dodano: 20.05.2022 r. / Informacja prasowa

Rozpoczął się nabór do tegorocznej edycji Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Celem programu jest utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc, ludzi i przyrody regionu. Program ma sprzyjać tworzeniu warunków do rozwoju produkcji filmowych na Podkarpaciu oraz dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.

Powstałe w wyniku konkursu filmy, mają stanowić zapis dziedzictwa kulturowego i społecznego regionu; upamiętniać osoby (postaci historyczne, przedstawicieli środowisk twórczych i naukowych, sportowców, społeczników oraz inne osoby utożsamiane z regionem) i grupy społeczne, ich wkład w budowanie wizerunku regionu oraz życie codzienne; dokumentować istotne dla regionu wydarzenia, miejsca, elementy spuścizny, inicjatywy społeczne, które są ważne dla kultury i historii regionu. Dodatkowo, w tym roku Podkarpacka Kronika Filmowa została poszerzona o nabór filmów o tematyce przyrodniczej.

Konkurs realizowany jest ze środków pochodzących z Województwa Podkarpackiego. W puli konkursu jest w tym roku 180 000 zł.
Informacje oraz dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie: https://www.podkarpackiefilm.pl/pl/fundusze/kronika-filmowa/358-podkarpacka-kronika-filmowa-2022

To już 7. edycja znanego programu wspierającego produkcje o tematyce regionalnej. Podkarpacka Kronika Filmowa to już ponad 30 krótkometrażowych filmów, przedstawiających to, co w naszym regionie najciekawsze. To historie niezwykłych ludzi i wyjątkowych miejsc. Każdy film jest zupełnie inny, a razem tworzą niekończącą się opowieść o Podkarpaciu z różnych perspektyw. Na przestrzeni ostatnich miesięcy premierę miały produkcje takie jak Znowu są - dokument Pauliny Ibek o twórczości Arkadiusza Andrejkowa, ukazujący historię deskali z cyklu "Cichy Memoriał", Mamalarka - nagradzany dokument Katarzyny Mazurkiewicz, przedstawiający czuły obraz osobliwego macierzyństwa Barbary Porczyńskiej - malarki, czy film Rolanda Dubiela o bohaterze z Głogowa Małopolskiego Dla miasteczka nikt nie zrobił więcej. Życie i działalność Rudolfa Menerki.

Filmy są stopniowo upubliczniane, można znaleźć je na stronie: https://www.podkarpackiefilm.pl/pl/filmyy/filmografia-podkarpacka-kronika-filmowa oraz na kanale YouTube Podkarpackiej Komisji Filmowej.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowscy fotograficy upamiętnią Piotra Krupę. Wystawa „Z lotu ptaka" w RDK

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne wspólnie z Rzeszowskim Domem Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Z lotu ptaka", poświęconej pamięci Piotra Krupy (1966–2016), byłego prezesa RSF. Wydarzenie odbędzie się 10 sierpnia 2026 roku o godzinie...

Aktualności

Fokus i Rahim przyjadą do Rzeszowa promować album „Katharsis”

Po zakończeniu wiosenno-letnich koncertów legendarnej Paktofoniki z Orkiestrą, Fokus i Rahim (wcześniej Pokahontaz) wyruszą w jesienną trasę promującą wydany w czerwcu br. album „Katharsis”. 10 października wystąpią w Rzeszowie.

Aktualności

Rockowa Noc Summer GIG. Znamy godzinową rozpiskę koncertów

Wielkimi krokami zbliża się letnia odsłona najgłośniejszego festiwalu w Rzeszowie. Rockowa Noc Summer GIG odbędzie się 8 sierpnia na Lisiej Górze. Wystąpi 9 zespołów. Organizatorzy opublikowali godzinową rozpiskę koncertów.

Aktualności

Spotkania z kultura brytyjską dla seniorów. Herbata, muzyka, literatura i ciekawostki

Filiżanka aromatycznej herbaty, dźwięki brytyjskiej muzyki i opowieści o zwyczajach z drugiej strony kanału La Manche — tak zapowiada się „Five o'clock", nowy cykl spotkań przygotowany z myślą o rzeszowskich seniorach.

Aktualności

I edycja hip-hopowej imprezy nad Wisłokiem: DJ, rap, dance, beatbox

31 lipca 2026 w Rzeszowie odbędzie się pierwsza edycja imprezy pn. Ground Zer0. Będzie to wydarzenie promujące kulturę hip-hop, podczas którego połączą się muzyka, beatbox, DJ-ing, taniec i rap.

Aktualności

Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej. Zdjęcia polskich fotografów docenione na świecie

W sierpniu w Galerii Nierzeczywistej będzie można podziwiać prace polskich fotografów, które zostały nagrodzone najwyższymi wyróżnieniami na świecie.

Aktualności

Kino plenerowe w centrum Rzeszowa. Klasyk kina z oscarową rolą Audrey Hepburn

Estrada Rzeszowska zaprasza na bezpłatną, plenerową projekcję ponadczasowego klasyka światowego kina – „Rzymskie wakacje” w reżyserii Williama Wylera z 1953 roku. Film będzie wyświetlany we wtorek, 28 lipca na Skwerze Kultury.

Aktualności

Piknik Amerykański w Rzeszowie - bulwary zamienią się w klimatyczną Route 66

W sobotę 25 lipca 2026 roku rzeszowskie bulwary przeniosą się na kultową amerykańską „drogę matkę". Rzeszowski Dom Kultury zaprasza mieszkańców na kolejną edycję bezpłatnego Pikniku Amerykańskiego. Tego dnia Park Kultury i Wypoczynku...

Reklama