Rzeszów - Sobota, 14.02.2026
Reklama

Willa Januszów przy ul. Jagiellońskiej 24 otwarta dla zwiedzających

Dodano: 18.06.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

W lipcu i w sierpniu będzie możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień wnętrz zabytkowej willi przy ul. Jagiellońskiej 24. Oprowadzać po obiekcie będzie Karolina Chomiczewska, absolwentka historii sztuki i filologii włoskiej Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Historia budynku przy ul. Jagiellońskiej 24 (obecnie siedziby Estrady Rzeszowskiej) jest ściśle związana z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, który działał w Rzeszowie w latach 1886 – 1951. Willa została wybudowana z inicjatywy Leopoldyny Janusz, żony Edwarda Janusza.

A okresie wakacyjnym, budek zostanie otwarty dla zwiedzających. Uczestnicy spacerów z przewodnikiem, będą mieli okazję zobaczyć niedostępne na co dzień pomieszczenia, detale architektoniczne oraz oryginalne wykończenie wnętrz i poznać historię willi przy Jagiellońskiej 24. Chętnych na zwiedzanie zabytkowego budynku, oprowadzać będzie Karolina Chomiczewska.

O prowadzącej:

Karolina Chomiczewska – ur. w 1988 r. w Rzeszowie, ukończyła Historię Sztuki oraz Filologię włoską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka wielu opracowań konserwatorskich zabytków nieruchomych oraz artykułów i tekstów poświęconych architekturze rzeszowskiego modernizmu. W 2017 roku jej tekst „Motory w mieście emerytów”, opisujący zabytki rzeszowskiego modernizmu w odniesieniu do głębokich przemian społeczno-gospodarczych Rzeszowa w związku z budową COP-u – zajął pierwsze miejsce w kategorii Czytelnik w ogólnopolskim konkursie „Kroniki Rozwoju” zorganizowanym przez Polską Agencję Prasową i Narodowy Bank Polski i poświęconym osiągnięciom gospodarczym II Rzeczypospolitej. Współpracowała z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną w zakresie tworzenia i popularyzacji odpowiednio: szlaku rzeszowskiego modernizmu i szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego w Rzeszowie. Przewodniczka po tychże szlakach. Poza ochroną zabytków jej pasją jest język i kultura Włoch.

Terminy oprowadzana po willi Januszów:

  • 12 lipca 2025, 12:00
  • 26 lipca 2025, 12:00
  • 9 sierpnia 2025, 12:00
  • 23 sierpnia 2025, 12:00

Bilety w cenie 15 zł można kupić na stronie internetowej Rzeszowskich Piwnic.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Otwarcie nowej filii Rzeszowskiego Domu Kultury „Karolinka”

15 września 2025 r. swoją działalność rozpocznie nowa filia Rzeszowskiego Domu Kultury. W dniu otwarcia będzie można poznać instruktorów, zapytać o prowadzone przez nich zajęcia oraz dokonać zapisów.

Aktualności

Breakout Days 2025. Na 3 dni Rzeszów zmieni się w „stolicę bluesa” [PROGRAM]

Rzeszów Breakout Days to coroczny festiwal poświęcony twórczości Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. Przez kilka dni w stolicy Podkarpacia odbywają się koncerty i inne wydarzenia upamiętniające tego legendarnego artystę.

Aktualności

"Ceremonia" otworzy nowy sezon artystyczny w Teatrze Przedmieście

13 września 2025 r. rusza nowy sezon artystyczny 2025/2026 w Teatrze Przedmieście. O godz. 19:00 zaprezentowany zostanie spektakl „Ceremonia”.

Aktualności

Orkiestra Księżniczek - część 2. już 4 października w Filharmonii Podkarpackiej

Jedyny taki projekt na świecie! Druga część niesamowitego muzycznego show, które pokochały setki tysięcy widzów w całej Polsce. Bestseller, który łamie konwenanse, bije rekordy popularności i zachwyca widzów w każdym wieku

Aktualności

Wrześniowe koncerty w Filharmonii Podkarpackiej

Zanim rozpocznie się nowy sezon artystyczny w Filharmonii Podkarpackiej, melomani będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch wyjątkowych koncertach, organizowanych w ramach cyklu BOOM (Balet, Opera, Operetka, Musical).

Aktualności

Kiermasz Wyczytanych Książek w Rzeszowie. Blisko 3000 tytułów w wyjątkowych cenach

Prawie 3 tysiące tytułów znajdzie się w ofercie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie podczas najbliższego Kiermaszu Wyczytanych Książek. Tym razem wydarzenie będzie dwudniowe.

Aktualności

Startują Senioralia Rzeszowskie. 30 wydarzeń w ciągu 7 dni

Ponad 30 wydarzeń zaplanowano w ramach tegorocznej edycji Senioraliów Rzeszowskich, czyli tygodniowego cyklu realizowanego z myślą o starszych mieszkańcach miasta. Inauguracja odbędzie się w piątek, 5 września na rzeszowskim Rynku.

Aktualności

“Damski biznes” - jedna z najzabawniejszych komedii teatralnych we wrześniu w Rzeszowie

20 września  2025 r. w Filharmonii Podkarpackiej będzie można zobaczyć spektakl komediowy zatytułowany "Damski Biznes". Komedia będzie grana dwukrotnie tego dnia: o godz. 16:00 i 19:00.

Reklama