Rzeszów - Środa, 01.07.2026
Reklama

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Dodano: 21.08.2024 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. Jest to wydarzenie towarzyszące projektowi Rzeszowska Mapa Murali poświęconemu dokumentacji murali i graffiti w Rzeszowie oraz edukacji na temat sztuki ulicznej.

Tytuł wystawy odwołuje się do wieloznaczeniowości uniwersalnych wartości oraz stawianych w opozycji do nich przeciwieństwach. Piotr Kolanko porusza te zagadnienia w swojej twórczości za pomocą różnorodnych środków wyrazu. Artysta posługuje się zakodowanym w symbolach, figurach i kolorach językiem, który umieszcza w pracach malarskich, szkicach, rzeźbach, obiektach czy videoarcie.

Ważnym aspektem twórczości jak i samego procesu powstawania prac jest intuicja Artysty. Autor posługuje się silnie kontrastującymi ze sobą tematami: porządek - chaos, sacrum - profanum, pożądanie - apatia. Nie zależnie od poruszanego tematu, prace charakteryzują się dużą ekspresją, dynamiką i szybkością ruchu.

Artysta zawłaszcza sobie środki wyrazu wyniesione z graffiti, ślad farby w spreju, linie, rozmycia gradient, warstwy, iluzje przestrzeni by poddać je dekonstrukcji, a także syntezie. Przedstawione motywy przenikają się i nakładają na siebie, tworząc wielopoziomowy labirynt znaczeń, w którym możemy odnaleźć ślady osobistych doświadczeń i przeżyć Autora.

Duże znaczenie w twórczości Piotra Kolanko ma przestrzeń publiczna, którą wykorzystuje zarówno do komunikacji z odbiorcą, jak i do czerpania inspiracji. Artysta maluje charakterystyczne dla swojego stylu abstrakcyjne figury w przestrzeni miasta.

Wernisaż „Sumy wszystkich znaczeń” odbędzie się w dniu 23 sierpnia 2024 o godz. 18:00 w Kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25. Kuratorem wystawy jest Joanna Jęczalik.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 13 września br. Poniżej terminy otwarcia wystawy

• 24-25.08 12:00-20:00
• 29.08 -01.09 16:00-20:00
• 5-8.09 16:00-20:00
• 12-13.09 16:00-20:00



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Podkarpacka Ikonosfera". Najlepsze prace na wystawie w WDK

9 stycznia 2026 r. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej prezentującej najlepsze prace wyłonione w ramach tegorocznej edycji konkursu fotograficznego "Podkarpacka Ikonosfera".

Aktualności

Najpopularniejsza piosenkarka Latin Jazz i Bossa Nova wystąpi w Rzeszowie

Karen Souza najpopularniejsza obecnie piosenkarka Latin Jazz i Bossa Nova wystąpi wraz z zespołem w Filharmonii Podkarpackiej w ramach cyklu BOOM. Koncert odbędzie się 13 stycznia. Są jeszcze dostępne bilety.

Aktualności

Akustyczne interpretacje piosenek Republiki w wykonaniu zespołu Czarno-Białe Ślady

30 stycznia 2026 r. w Rzeszowskich Piwnicach będzie można usłyszeć utwory legendarnego zespołu Republika, w wyjątkowych, akustycznych interpretacjach. Koncert projektu Czarno-Białe Ślady rozpocznie się o godz. 19:00.

Aktualności

Ostatni weekend w Świątecznym Miasteczku w stylu retro [2 - 4.01.2025]

Kończy się zimowa przygoda w Świątecznym Miasteczku. Ostatni weekend atrakcji upłynie w klimacie dawnych lat. Na gości czeka Jarmark Bożonarodzeniowy pełen smaków i niespodzianek, muzyczne wydarzenia, rodzinne atrakcje oraz kultowy świąteczny autobus...

Aktualności

Sylwester na rzeszowskim Rynku. DJ Party w sercu miasta

Bez koncertów, fajerwerków i muzycznych gwiazd – tak jak w poprzednich latach Rzeszów pożegna stary i powita Nowy Rok. Miejska zabawa sylwestrowa odbędzie się w Świątecznym Miasteczku i będzie miała kameralny charakter.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [26 – 28.12.2025]

Przed nami przedostatni weekend z atrakcjami w Świątecznym Miasteczku. W programie m.in. ozdabiania pierniczków, występy artystyczne, rodzinny seans filmowy oraz świąteczne zabawy i potańcówki, które rozgrzeją zimowe wieczory.

Aktualności

Koncert symfoniczny w Filharmonii – dwa utwory Iberta i symfonia Francka

Muzyka Iberta i Francka wypełni w piątkowy wieczór salę Filharmonii Podkarpackiej. Za pulpitem dyrygenta stanie Tomasz Tokarczyk. Solistką wieczoru będzie flecistka Weronika Balcerzyk. Początek koncertu tradycyjnie o godz. 19:00.

Reklama