Rzeszów - Niedziela, 21.12.2025
Reklama

Zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: 23.06.2022 r. / ViC

W najbliższy piątek, 24 czerwca odbędzie się koncert kończący sezon artystyczny 2021/2022 w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi Paweł Kos – Nowicki. Solistą wieczoru będzie Edward Wolanin. W programie: Uwertura do opery „Euryanthe” Webera, koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta oraz suita „Sen nocy letniej” Mendelssohna. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.

Piątkowy koncert rozpoczną piękne melodie i barwna instrumentacja uwertury „Euryanthe” (1823) Carla Marii von Webera. W dalszej części wieczoru, salę Filharmonii Podkarpackiej wypełnią dźwięki koncertu fortepianowego A- dur KV 414 (1782) Wolfganga Amadeusa Mozarta. Pogodne części skrajne tego utworu kontrastują z poruszającym Andante napisanym w hołdzie dla zmarłego przyjaciela i mentora Mozarta – Johanna Christiana Bacha. To właśnie na temacie pochodzącym z Uwertury do „La calamita de’ cuori” Bacha oparł Mozart ten niezwykle emocjonalny fragment Koncertu.

Na zakończenie koncertu przypomniana zostanie nastrojowa Suita ze „Snu nocy leniej” Feliksa Mendelssohna, uważana za wizytówkę stylu kompozytora. Suitę otwiera mistrzowska Uwertura napisana przez zaledwie 17  – letniego młodzieńca, ale największą popularnością cieszy się do naszych czasów Marsz weselny – często wykorzystywany jako oprawa muzyczna ceremonii ślubnych.

Paweł Kos-Nowicki – dyrygent

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i Jerzego Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.

Jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych. Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Academia i Elbląską Orkiestrą Kameralną. W latach 2000-2010 był szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 r. z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata.

Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia, m.in.: Czterech pór roku z Katarzyną Dudą, oratorium Mesjasz Georga. Friedricha Handla z Emmą Kirkby i Michelem Chancem, Koncertu fortepianowego Es-dur op. 42 Ferdinanda Riesa i in. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: Piotra Mossa, Romualda Twardowskiego, Adriana Williamsa, Jonathana Dawe’a.

Współpracuje z wieloma znakomitymi solistami, m.in.: Emmą Kirkby, Elisabeth Connell, Mirjam Tschopp, Michaelem Chancem, Krzysztofem Jakowiczem, Katarzyną Dudą, Martą Boberską, Pawłem Kowalskim, Piotrem Kusiewiczem, Robertem Gierlachem, Wojciechem Gierlachem, Zbigniewem Pilchem.

 

Edward Wolanin

Edward Wolanin w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Urszuli Hop. Następnie, w Rzeszowie ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie Krystyny Matheis-Domaszowskiej. Jako najmłodszy w historii uczelni student, w wieku 15 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował pod kierunkiem prof. Jana Ekiera, prof. Bronisławy Kawalli, a w klasie kameralistyki u prof. Jerzego Marchwińskiego. Po uzyskaniu dyplomu kontynuował naukę na Studium Podyplomowym u prof. Jana Ekiera.

Edward Wolanin odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jeszcze w trakcie studiów został laureatem konkursów na stypendia artystyczne im. F. Chopina oraz Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, jako członek polskiej ekipy, otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III-go etapu. Trzy tygodnie po warszawskim konkursie zdobył II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). Kilka lat później (1989) został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując także szereg nagród specjalnych za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków.

Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, NOSPR w Katowicach, grając pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Pijarowskiego.

Pianista bardzo chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracując z wybitnymi artystami, jak Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof i Kuba Jakowiczowie, Koncertował w wielu krajach Europy, w takich ośrodkach kulturalnych, jak Paryż, Londyn, Wiedeń (Bösendorfer-Saal), Rotterdam, Berlin (Charlottenburg, Schauspielhaus), Praga, Moskwa, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i USA. Brał udział w renomowanych Festiwalach Muzycznych: w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Mariańskich Łaźniach, Nohant, a jako kameralista także w Szlezwiku-Holsztynie i Montpellier.

Edward Wolanin dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną. W latach 2000-2001 ukazały się dwie płyty firmy fonograficznej Dux z utworami F. Chopina. Znalazły się na nich Preludia op. 28, Mazurki op. 30 oraz transkrypcje utworów kameralnych i Allegro de concert op. 46 na fortepian i orkiestrę symfoniczną. W ostatnich latach ukazały się trzy płyty z muzyką Romualda Twardowskiego: Koncert na fortepian i orkiestrę, Mały koncert na fortepian i grupę instrumentów oraz Campane I z cyklu ,,Symfonie dzwonów” na fortepian (Acte Préalable). W 2006 roku ukazały się dwie płyty z muzyką kameralną wydane przez wytwórnię Dux: Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 24 Józefa Wieniawskiego, nagrana z Patrycją Piekutowską (nominacja do nagrody Fryderyka 2006), oraz 2 cykle pieśni Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce op. 49 do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Pieśni księżniczki z baśni op. 31 do słów Zofii Szymanowskiej, nagrane z Anną Mikołajczyk. W 2007 roku ukazały się w Meksyku Sonaty na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa, nagrane z Eriką Dobosiewicz dla wytwórni fonograficznej Quindecim.W lipcu 2016 roku ukazała się najnowsza płyta artysty " Rzeka EN" z utworami Chopina , Rachmaninowa i Mahlera (DUX).

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Dwudniowa impreza dla miłośników komiksu już w ten weekend [PROGRAM]

W najbliższy weekend, 6 i 7 grudnia 2025 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędą się XXXVI Podkarpackie Spotkania z Komiksem. Gośćmi tegorocznej edycji wydarzenia będą: Błażej Kurowski, Anna Poszepczyńska, Maciej...

Aktualności

Najlepsi cymbaliści przyjadą do Rzeszowa już w ten weekend

W dniach 5-7 grudnia 2025 r. już po raz 44. w Rzeszowie odbędą się Spotkania Cymbalistów – wydarzeniaeo bogatej tradycji, które od lat gromadzi muzyków i pasjonatów tego unikalnego instrumentu.

Aktualności

"Mały Pingwin Pik-Pok..." - nowa wystawa czasowa w Muzeum Dobranocek

9 grudnia 2025 r. o godz. 11:00 w rzeszowskim Muzeum Dobranocek odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Mały Pingwin Pik-Pok z Wyspy Śniegowych Burz”.

Aktualności

Świąteczne Miasteczko w Rzeszowie rusza „z wyjątkowym rozmachem” [PROGRAM]

Rzeszów już 5 grudnia rozbłyśnie świąteczną energią. W tym roku miasto postanowiło otworzyć Świąteczne Miasteczko z wyjątkowym rozmachem. W programie, m.in. świąteczny autobus z Mikołajem za kierownicą, Wielkie Kolędowanie z Polsatem, otwarcie...

Aktualności

Wojewódzki Dom Kultury stworzył pierwszy komiks o losach rodziny Ulmów. Premiera 6 grudnia 2025 r.

„O świcie w Markowej. Historia Błogosławionej Rodziny Ulmów” – to tytuł pierwszego komiksu o losach rodziny Ulmów, w przededniu i podczas II wojny światowej. Ten wyjątkowy projekt został zrealizowany przez Wojewódzki Dom...

Aktualności

Ruszają zapisy na zimowe półkolonie w filiach RDK

W środę, 3 grudnia Rzeszowski Dom Kultury rozpoczyna zapisy na pełne atrakcji zimowe półkolonie dla dzieci organizowane w kilkunastu na terenie całego Rzeszowa

Aktualności

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów ogłosili kolejnego wykonawcę

Myslovitz, Malik Montana, Sentino to ogłoszeni do tej pory artyści, którzy wystąpią na przyszłorocznych Rzeszowskich Juwenaliach. Teraz do tego składu dołączył młody raper Zippy Ogar.

Aktualności

HailSAY10 Tour nadciąga. W line-upie rzeszowski zespół SARS

28 listopada 2025 r. w rzeszowskim Pubie Spółdzielczym odbędzie się koncert metalowy w ramach trasy “HailSAY10 Tour”. Na scenie m.in. rzeszowski zespół SARS oraz Semprah, Lunacy i Void Spectrum.

Reklama