Reklama

Informator Dekanat III

Rzeszów: Św. Michała

Rzeszów: Św. Michała
ul. Św. Michała Archanioła 3
35-303 Rzeszów
(0-17) 857 82 97
(0-17) 857 84 64 - wik.

Godziny mszy

niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30
dzień powszedni
6.30, 18.00 (pora zimowa), 19.00 (pora letnia)
W 1980 r. pani Helena Cieślewicz przekazała na rzecz Kurii Diecezjalnej w Przemyślu budujący się dom przy ul. Kwietniowej, który miał być przeznaczony na kaplicę i salę katechetyczną. Po odpowiednim przystosowaniu budynku rozpoczęła się w nim katechizacja, a ks. proboszcz parafii p. w. Św. Rocha w Słocinie otworzył kaplicę p.w. Św. Trójcy. W następnym roku, l lipca, bp Ignacy Tokarczuk, Ordynariusz Przemyski, kaplicy nadał statut kaplicy rektorskiej oraz desygnował dla niej ks. Stanisława Poterę, z misją budowy kościoła i zorganizowania parafii. Budowa kościoła rozpoczęła się już 25.09.1981 r.
 
Wcześniej w wielkiej tajemnicy przygotowywano materiały budowlane. Gotowe elementy zostały przewiezione na plac budowy. W ciągu dwóch dni stanęły zręby świątyni. Parafianie pracowali z wielkim poświęceniem, mimo gróźb i prób zastraszenia ze strony władz komunistycznych. W niedzielę, 27.09.1981 r., ks. Dziekan Stanisław Mac wraz z ks. Stanisławom Foltą i ks. Stanisławom Królem celebrowali w nowo wzniesionym kościele pierwszą Mszę św. Powstającą świątynię oddano pod opiekę Św. Michała Archanioła.
 
W dniu 08.11.1981 r., W czasie wizytacji kanonicznej macierzystej parafii Słocina, bp Ignacy Tokarczuk, poświęcił nową świątynię. 0l.08.1982 r. Ordynariusz Przemyski erygował parafię p.w. Św. Michała Archanioła. Pierwszym proboszczem mianował ks. Stanisława Poterę. Do ważniejszych wydarzeń należy zaliczyć: w 1987 r. przeprowadzono, bardzo trudne technicznie, poszerzenie kościoła o dwie nawy boczne i podniesienie dachu świątyni o 2 m. W latach 1985 - 87 został wybudowany Dom Parafialny, w którym początkowo odbywała się katechizacja, a po powrocie religii do szkoły stał się zapleczem duszpasterskim dla licznych grup i stowarzyszeń działających przy parafii. W budynku znajduje się biblioteka, kawiarnia "Pod Dzidą" dla młodzieży. Mieści się w nim również Diecezjalne Biuro Akcji Katolickiej. Parafia wydaje trzy gazetki: dla dorosłych "Michael", dla młodzieży oazowej "Agape", dla dzieci "Mały Michael".
 
W 1983 r. rozpoczęły pracę w parafii SS. Służebniczki Starowiejskie i zamieszkały w budynku ofiarowanym przez rodzinę Hajduków, przy ul. Powstańców Styczniowych 15. Po śmierci w 1989 r. dobroczyńcy, Heleny Cieślewicz, budynek, od którego rozpoczęła się historia parafii, po rozbudowie i gruntownym remoncie, został przeznaczony na plebanię. W 15-tą rocznicę rozpoczęcia budowy kościoła, parafianie postawili na placu kościelnym odlaną z brązu figurę Patrona - Św. Michała Archanioła. Z tej okazji część ulicy Kwietniowej otrzymała nazwę ulicy Św. Michała Archanioła. Rok później, na Osiedlu Paderewskiego, została postawiona wykonana z marmuru figura Świętej Rodziny. Obydwa pomniki zaprojektowała i wykonała Tatiana Neweseła, artystka z Tarnopola na Ukrainie.
Data wprowadzenia: 2008-09-11;

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Itrakonazol Orungal...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Chlorochina koronawirus...
Policyjna eskorta chorej kobiety do szpitalaAndrzej Nowak: Dobrze - tylko czy to...
Koronawirus na Podkarpaciu. Spadek liczby zakażeń, brak zgonów [1.02.2021]prazykwantel sprzedam prazykwa: Kolchicyna sprzedam...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem