Reklama

Informator Zabytki i pomniki Rzeszowa

Kościół Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy
U wejścia na cmentarz stoi klasycystyczny, ozdobiony czterokolumnowym portykiem kościółek pw. Świętej Trójcy. Wybudowany w 1720 r., został w 1884 r. gruntownie przebudowany, a ostatnio w latach 1985-86 starannie odrestaurowany i powiększony.

Wcześniej w tym rejonie stał kościółek św. Ducha, o którym wiadomo, że istniał już w 1469 r. Zniszczony w czasie najazdu węgierskiego w 1657 r. został szybko odbudowany. Konsekrowany w 1661 r. otrzymał miano św. Trójcy. W pocz. XVII w. z fundacji M.S. Ligęzy powstał przy kościółku szpital dla ubogich, który przy istniał od XVII w. Po założeniu cmentarza kościółek spełniał rolę kaplicy cmentarnej. Wewnątrz znajduje się ołtarz z XVIII w., a w nim obraz świętej Trójcy malowany przez rzeszowianina Szczęsnego Potockiego oraz płyta nagrobna i epitafia aptekarza Edwarda Hubla i jego żony Klary ze Swobodów zmarłych w 1848 r.

Na ścianie frontowej pod portykiem umieszczone są epitafia: znanego filantropa Jacentego Gałęzowskiego (zmarłego w 1858 r.) oraz burmistrza rzeszowskiego Ambrożego Towarnickiego (zmarłego w 1884 r.).
 
Reklama
Kościół Św. Trójcy Kościół Św. Trójcy
« Poprzedni   |  Powrót  |   Następny »

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem