Reklama

Aktualności Podkarpacie

Program Operacyjny Polska Wschodnia na Podkarpaciu. 182 projekty o wartości ok. 1,6 mld zł

Dodano: 02.02.2018

Program Operacyjny Polska Wschodnia na Podkarpaciu. 182 projekty o wartości ok. 1,6 mld zł - Aktualności Podkarpacie

fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Województwo Podkarpackie jest liderem w ilości realizowanych projektów wśród pięciu obszarów tworzących tzw. makroregion Polski Wschodniej. Przedstawiamy aktualny stan realizacji inwestycji z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020 na Podkarpaciu.  

Podkarpackie liderem

Łącznie złożono 414 wniosków o dofinansowanie. W stosunku do pozostałych województw Polski Wschodniej w województwie podkarpackim jest realizowanych najwięcej projektów, aż 182, których wartość ogółem sięga 1,6 mld zł*. Zatwierdzone dofinansowania stanowią 20% środków zakontraktowanych w makroregionie.

Przedsiębiorcy z Podkarpacia podpisali najwięcej umów (ok. 35%) o największej wartości (40%). Najczęściej były to projekty, które dotyczyły wzornictwa, internacjonalizacji oraz wdrażania innowacji. Dzięki podpisanym umowom w naszym województwie zostanie wspartych ok. 140 przedsiębiorstw, które wygenerują inwestycje prywatne na poziomie co najmniej 170 mln zł. Dzięki środkom z POPW może powstać ok. 230 nowych miejsc pracy.

170 projektów dot. rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości

Najwięcej, bo aż 142 złożonych projektów dotyczyło wzornictwa, czyli działania pn. „Wzór na konkurencje”, dzięki któremu firmy wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi, odpowiadające potrzebom i wymaganiom klientów. Ogólna wartość projektów wynosiła 84 mln zł. Umowy na dofinansowanie podpisano jedynie z 64 interesantami. Suma podpisanych umów, to ok. 44 mln zł, z czego 24 mln zł pochodzi ze środków UE.

Drugie pod względem ilości złożonych projektów, to działanie pn. „Internacjonalizacja MŚP”, polegającym na ekspansji towarów na zagraniczny rynek. Ze 106 złożonych wniosków zaakceptowano 50, ich suma wynosi 16 mln zł, z czego 10 mln zł pochodzi z dofinansowania.

Wśród trzech najczęściej „obleganych” działań, na ostatnim stopniu podium znalazły się projekty dotyczące wdrażania innowacji związanych z internacjonalizacją. Przeznaczono na nie największe kwoty. Na 27 zaakceptowanych projektów wydane zostanie 272 mln zł, a 144 mln zł to kwota jaka zostanie przyznana z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Łączna wartość zadań będących częścią pierwszej osi projektów „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia” wynosi 473 mln zł, z czego 270 mln zł pochodzi z dofinansowania UE. Pozostałe działania w tym sektorze dotyczą Platform startowych dla nowych pomysłów, Rozwoju startupów oraz Tworzenia produktów sieciowych związanych z internacjonalizacją.

Infrastruktura transportowa 

Druga oś projektów skupia się na działaniu pn. „Zrównoważony transport miejski”. Do realizacji przyjęta 9 projektów, których wartość sięga 857 mln zł, a dofinansowanie w tym sektorze wyniesie 633 mln zł.

Według projektów zostanie zakupionych 50 sztuk ekologicznego taboru komunikacji miejskiej, w tym 10 szt. z napędem elektrycznym (włącznie ze stacja ładowania). Do użytku zostanie oddane 4 km nowych dróg dla rowerów oraz parking typu Bike&Ride na 20 miejsc postojowych.

Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST) zostanie rozbudowany m.in. w zakresie priorytetyzacji komunikacji miejskiej, dynamicznej informacji pasażerskiej, systemu dynamicznej informacji dla kierowców i pomiaru czasu przejazdu, planera podróży i naliczania opłat za korzystanie z dworców i przystanków. Ponadto w Rzeszowie i jego obszarze funkcjonalnym zostanie wybudowanych i przebudowanych łącznie ok. 23 km. dróg.REKLAMA

Wykaz projektów drogowych:
 
 • Budowa DW na odcinku od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie (DK 19) do węzła Rzeszów – Południe (S 19) [Wartość: 70 mln zł, Wkład UE: 47 mln zł],
 • Budowy DW na odcinku od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie (DK 19) do węzła Rzeszów-Południe [Wartość: 25 mln zł, Wkład UE: 18 mln zł],
 • Budowa i rozbudowa DW NR 869 na odcinku od węzła S 19 Jasionka do węzła DK 9 w Rudnej Małej [Wartość: 82 mln zł, Wkład UE: 68 mln zł],
 • Rozbudowa DK 19 w Rzeszowie na odcinku od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty do granicy miasta [Wartość: 44 mln zł, Wkład UE: 29 mln zł],
 • Rozbudowa DW 878 na odcinku od granicy miasta Rzeszowa do skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Orkana w Tyczynie [Wartość: 17 mln zł, Wkład UE: 15 mln zł],
 • Rozbudowa DW 878 w Rzeszowie w ciągu ul. Sikorskiego prowadzącej do DK 94, na odcinku od skrzyżowania z ul. malowniczą do granicy miasta [Wartość: 24 mln zł, Wkład UE: 19 mln zł],
 • Budowa DW w Rzeszowie na odcinku od ul. Lubelskiej do ul. Warszawskiej – połączenie DK 97 z DK 94 [Wartość: 36 mln zł, Wkład UE: 20 mln zł],
 • Rozbudowa i budowa DW Nr 988 na odcinku Babica – Zaborów wraz z budową obwodnicy Czudca [Wartość: 85 mln zł, Wkład UE: 73 mln zł].
 
Łącznie na wszystkie powyższe inwestycje drogowe poświęcono 384 mln zł.

Infrastruktura kolejowa

Trzecią oś stanowi „Podregionalna Infrastruktura Kolejowa”, na którą przeznaczono 295 mln zł w trzech projektach. Łączne dofinansowanie dla wszystkich działań wynosi 204 mln zł.

Łącznie na terenie województwa podkarpackiego przebudowanych zostanie ok. 32 km. linii kolejowych. Poniżej znajdują się trzy projekty infrastruktury kolejowej w województwie:
 
 • Prace na liniach kolejowych nr 68, 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów wraz z elektryfikacją [Wartość: 284 mln zł, Wkład UE: 197 mln zł],
 • Prace na liniach kolejowych nr 25, 74, 78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg/Sandomierz – Ocice/Padew – prace projektowe [Wartość: 8 mln zł, Wkład UE: 6 mln zł],
 • Prace na linii kolejowej nr 68 na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk – prace przedprojektowe [Wartość: 3 mln zł, Wkład UE: 2 mln zł.
 
Liderzy wykorzystywania funduszy unijnych

Warto zaznaczyć, że obecnie województwo podkarpackie jest na 14 miejscu, jeżeli chodzi o liderów wykorzystywania funduszy unijnych. Łączna wartość podpisanych w 2017 roku umów na podkarpaciu wynosi 1,2 mld zł, z czego ok. 994 mln pochodziła z funduszy Unii Europejskiej.

Miasto Rzeszów znajduje się na 37 pozycji. Liderem rankingu jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA podpisało łącznie umowy na ponad 48 mld zł, z czego udało im się zdobyć 24 mld. zł dofinansowań.

Program Polska Wschodnia finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Całkowity budżet Programu to 2 mld euro. Program ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Koncentruje się on na rozwoju przedsiębiorczości oraz istotnych, z punktu widzenia dostępności terytorialnej inwestycjach w drogi, komunikację miejską i kolej. Do przedsiębiorców skierowane są działania w Osi I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie i rozwój produktów sieciowych, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego.
 
*Sumy podawane są w zaokrągleniu

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Najpierw zadał kilka ciosów nożem w plecy, na koniec pozostawił go z wbitym ostrzem - Aktualności Podkarpacie

Najpierw zadał kilka ciosów nożem w plecy, na koniec pozostawił go z wbitym ostrzem

DĘBICA. Za zarzucamy czyn podejrzanemu grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. ...

Poszukiwany 20-latek zatrzymał samochód. Trafił na nieoznakowany radiowóz - Aktualności Podkarpacie

Poszukiwany 20-latek zatrzymał samochód. Trafił na nieoznakowany radiowóz

LEŻAJSK. Kiedy zorientował się, że jest to nieoznakowany radiowóz, a w środku są policjanci zaczął uciekać. ...

Zamknięto wszystkie szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego - Aktualności Podkarpacie

Zamknięto wszystkie szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

PODKARPACIE. Dyrektor Parku podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych do odwołania. ...

Pijany kurier z zakazem prowadzenia pojazdów. Wpadł podczas rutynowej kontroli - Aktualności Podkarpacie

Pijany kurier z zakazem prowadzenia pojazdów. Wpadł podczas rutynowej kontroli

PODKARPACIE. Badanie wykazało u mężczyzny 0,88 promila alkoholu. ...

Kobieta chciała zgłosić kradzież, kiedy przyszła na posterunek portfel już na nią czekał - Aktualności Podkarpacie

Kobieta chciała zgłosić kradzież, kiedy przyszła na posterunek portfel już na nią czekał

PODKARPACIE. Rudniccy policjanci odzyskali skradziony portfel, kilkanaście minut po jego kradzieży. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem