Reklama

Aktualności

Ile prądu zużywają sprzęty domowe - Przewodnik po zużyciu energii

Dodano: 15.02.2024 r.

Ile prądu zużywają sprzęty domowe - Przewodnik po zużyciu energii - art. sposn.

Zdjęcie reklamodawcy

Razem z rosnącą ilością urządzeń elektrycznych w naszych domach, rośnie też nasze miesięczne zużycie prądu. Niezależnie od tego, czy wybieramy nowy laptop, czy czajnik elektryczny, powinniśmy zwracać uwagę na to, jak bardzo są one energooszczędne. Dokładne poznanie możliwości oszczędzania energii przez wybór urządzeń o wyższej klasie energetycznej może znacząco zmniejszyć nasze rachunki za prąd.

Biorąc pod uwagę obecny kryzys energetyczny i zamrożenie cen prądu, szczególnie istotne staje się monitorowanie, które z urządzeń domowych zużywają najwięcej energii. Wiedza ta pozwala nam analizować i zarządzać naszym domowym budżetem w bardziej świadomy sposób, co przekłada się na niższe rachunki i większą troskę o środowisko.

Kluczowe wnioski
 • Wybór energooszczędnych urządzeń pozwala zredukować zużycie prądu i rachunki.
 • Urządzenia o wyższej klasie energetycznej są bardziej ekonomiczne.
 • Świadome zarządzanie domowym sprzętem to klucz do oszczędzania energii.

Jak zaoszczędzić?

Zmniejszanie rachunków za prąd to wspólne zadanie. Myśląc o nowych zakupach, wybierajmy sprzęt o niższym poborze mocy, co przełoży się na niższe koszty. Oto kilka prostych wskazówek:
 • Wybór urządzeń: Zwracajmy uwagę na oznaczenia mocy w watach (W) i efektywność energetyczną.
 • Zmiana dostawcy: Czasem korzystna oferta u innego dostawcy może znacząco obniżyć rachunki.
 • Oszczędne używanie: Wykorzystujmy tryby oszczędzania energii tam, gdzie to możliwe.

Dobre nawyki to klucz do oszczędności i większej ekologiczności naszego gospodarstwa.

Klasa energetyczna a zużycie energii


Kiedy myślimy o zakupie nowych urządzeń domowych, zazwyczaj zwracamy uwagę na to, jak będą wpływać na nasze miesięczne rachunki za elektryczność. To tu właśnie klasy energetyczne odgrywają kluczową rolę. Są one wskaźnikiem efektywności energetycznej danego urządzenia, informującym nas, jak bardzo energooszczędne jest ono w użyciu. Jeszcze do niedawna mogliśmy spotkać skomplikowaną skalę z mnóstwem "plusów", ale teraz to się zmieniło.

Od 1 marca 2021 roku weszła w życie nowa skala energetyczna, która jest bardziej przejrzysta:
 • A - najbardziej efektywna energetycznie kategoria (na razie nieosiągalna dla większości urządzeń)
 • B - zarezerwowana dla urządzeń z najwyższą dostępną efektywnością energetyczną
 • C do G - oznaczają urządzenia o mniejszej efektywności, gdzie C jest nadal wysoce oszczędnym wyborem

Nasze ulubione pralki, zmywarki czy chłodziarki, które wcześniej klasyfikowane były jako A+ mogą teraz znajdować się w klasie C lub nawet D. Trudno to sobie wyobrazić, ale to dobry znak – oznacza, że technologia idzie do przodu, a producenci zmuszeni są do ciągłego doskonalenia swoich produktów. Niestety, nie wszystkie urządzenia podążają już za nowym systemem – niektóre, jak odkurzacze czy okapy kuchenne, jeszcze oczekują na aktualizację etykiet.

Przyjrzyjmy się, co to tak naprawdę oznacza dla nas, jako użytkowników. Wybierając sprzęt o lepszej klasie energetycznej, dbamy nie tylko o nasz portfel, ale też przyczyniamy się do ochrony środowiska. Prąd nie jest tani, a energooszczędne urządzenia mogą znacząco obniżyć nasze rachunki za energię. Zatem, mając na uwadze zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny aspekt, warto postawić na sprzęty, które mają lepszą klasę energetyczną. To inwestycja, która procentuje z czasem.

Sprawdzamy domowe urządzenia AGD i RTV

Analizujemy, jakie urządzenia domowe zużywają najwięcej energii elektrycznej.
 • Lodówka: nieustannie włączona, jej zużycie prądu jest znaczące.
 • Pralka: wybierając programy ekonomiczne, możemy ograniczyć zużycie energii.
 • Zmywarka: energooszczędne zmywanie to ok. 1,5 kWh cykl.
 • Piekarnik: intensywne użytkowanie podnosi zużycie prądu.
 • Płyta indukcyjna: indukcja zużywa energię tylko podczas gotowania.
 • Urządzenia RTV: na przykład telewizory, zużycie zależy od czasu oglądania.

Pamiętamy o wyborze sprzętów o niższym zapotrzebowaniu na energię.

Zużycie energii przez czajniki elektryczne

Kiedy korzystamy z czajnika elektrycznego, ważne jest ograniczenie ilości podgrzewanej wody do naszego faktycznego zapotrzebowania – to zmniejszy czas pracy grzałki i obniży rachunki za elektryczność. Przykładowy czajnik o pojemności 1,7 litra i mocy 2200 W, stosowany pięciokrotnie na dzień, generuje następujące zużycie prądu:
 • Roczne: 200 kWh
 • Koszt roczny: około 200 zł (przy założeniu kosztu 1 zł za 1 kWh)

Efektywność energetyczna czajnika jest kluczowa dla ograniczenia zużycia prądu. Tu więcej na temat zużycia prądu przez czajnik elektryczny. Warto pamiętać, że podgrzewając mniej wody, skracamy czas pracy urządzenia, a to prosta droga do oszczędności.

Zużycie energii przez płytę indukcyjną

Płyta indukcyjna to nowocześnie wyglądający i praktyczny element wyposażenia kuchni, aczkolwiek, warto zwrócić uwagę na energię, jaką zużywa podczas gotowania. Mimo że pełna moc urządzenia jest wykorzystywana tylko w przypadku użycia wszystkich pól na maksymalnych ustawieniach - co zdarza się relatywnie rzadko - to nadal warto znać wartości przybliżające jej zużycie energii elektrycznej.

Załóżmy, że na co dzień używamy trzech pól grzewczych, z tego każde o różnej mocy:
 • Dwa pola: 2300W każde
 • Jedno pole: 1800W

Jeśli będą one włączone przez pół godziny każdego dnia, roczne zużycie prądu wyniesie około 1168 kWh. Jeżeli za kWh płacimy 1 zł, to całkowity koszt zużytej energii przez rok to mniej więcej 1168 zł.

Pomimo zwiększonego zużycia prądu w stosunku do innych rodzajów kuchenek, płyty indukcyjne oferują też funkcje pozwalające na oszczędzanie energii. Wykorzystując je, możemy zredukować rachunki za prąd.

Zużycie energii przez elektryczne podgrzewacze wody

Bojler elektryczny może okazać się nieekonomicznym wyborem, jeśli naszym celem jest redukcja rachunków. Optymalne dobranie pojemności i mocy to klucz do efektywnego użytkowania tego urządzenia. Jeśli wybierzemy model o niewystarczających parametrach, może okazać się, że będziemy musieli go włączać częściej, by zapewnić ciągły dostęp do ciepłej wody. Na przykład, bojler o pojemności 120 litrów i mocy 1500 watów, który pracuje średnio 2 godziny dziennie, wykorzysta rocznie około 1080 kWh energii. Przy założeniu ceny za kWh na poziomie 1 zł, koszt użytkowania takiego bojlera wyniesie mniej więcej 1080 zł rocznie.

Zużycie energii elektrycznej przez piekarnik

Zastanawiasz się, jak bardzo piekarnik elektryczny wpływa na Twoje rachunki za prąd? Odpowiedź nie jest zbyt skomplikowana. Poziom zużytej energii zależy głównie od temperatury, jaką ustawimy, oraz od wybranego programu pieczenia. Gdy piekarnik pracuje na pełnych obrotach, żeby osiągnąć żądaną temperaturę, zużywa najwięcej energii. Jeżeli temperatura spadnie lub otworzymy drzwi, aby sprawdzić nasze ciasto, grzałki muszą znów się włączyć, by utrzymać ciepło.

Mocny piekarnik elektryczny, który ma 2500 W mocy, podczas rozgrzewania do 200°C może zużyć przybliżnie 2000 W. Jeśli urządzenie to pracuje przez godzinę każdego dnia, to grzałki są w użyciu przez około pół godziny, co daje roczne zużycie prądu na poziomie 365 kWh. Przekłada się to na koszt około 365 zł rocznie przy cenie za 1 kWh równą 1 zł. Warto pamiętać, że oświetlenie wewnętrzne również niewielką ilość energii zużywa.

Ile prądu zużywa lodówka?

Urządzenia chłodnicze są niezbędne w każdym domu, ale mają duży wpływ na zużycie elektryczności ze względu na ciągłą pracę przez całą dobę. To, ile energii pobierze lodówka w ciągu roku, zależy od jej efektywności energetycznej i zaawansowania technologicznego. Nowe modele są zaprojektowane tak, by zużywać mniej prądu, ale ich wyższa cena zakupu może nie zawsze przekładać się na niższe rachunki za energię. Najwięcej energii lodówka wymaga w momencie chłodzenia wnętrza po dodaniu ciepłych produktów lub kiedy jest często otwierana.

Wskaźniki zużycia prądu przez lodówkę:
 • Roczne zużycie energii: Zazwyczaj wynosi około 252 kWh.
 • Koszty: Za zaokrągleniem, koszt zużycia prądu przez rok to 252 zł, zakładając cenę 1 zł za kWh.

Zużycie energii przez zmywarki

Wybierając zmywarkę o dobrej klasie energetycznej, dbamy o nasze rachunki za prąd. Jeśli używamy zmywarki regularnie, np. pięć razy na tydzień, nasze roczne zużycie prądu będzie wynosić około 210 kWh. Oznacza to koszt około 210 zł rocznie, zakładając, że cena za kilowatogodzinę wynosi 1 zł. Oczywiście, możemy jeszcze zmniejszyć zużycie energii, uruchamiając zmywarkę tylko wtedy, kiedy jest pełna oraz wybierając programy oszczędzające energię.

Zużycie energii elektrycznej przez komputery

W naszym codziennym użytkowaniu komputerów, zarówno stacjonarnych, jak i laptopów, istotną rolę odgrywa energia elektryczna, którą zużywają te urządzenia. Zużycie energii w dużej mierze zależy od rodzaju wykonywanych operacji. Przeglądanie internetu, korzystanie z programów biurowych czy komunikatorów internetowych nie sprawia, że komputery pracują na pełnych obrotach. W przeciwieństwie, intensywne zadania jak gaming czy aktualizacje oprogramowania mogą zwiększyć zużycie prądu.

Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę, czy jego specyfikacja odpowiada naszym potrzebom – mocny komputer gracza zużyje więcej energii niż urządzenie przystosowane do podstawowych zastosowań. Ponadto, mniejszy monitor może również przyczynić się do oszczędności.

Przy rutynowym użytkowaniu laptopa przez 6 godzin dziennie:
 • Roczne zużycie: około 88 kWh
 • Szacunkowy koszt: 88 zł

Natomiast komputer stacjonarny o podobnym codziennym użytkowaniu:
 • Roczne zużycie: około 197 kWh
 • Szacunkowy koszt: 197 zł

Oszczędność energii, a tym samym pieniędzy, można osiągnąć, unikając pozostawiania naładowanego laptopa na stałe podłączonego do prądu. To prosty, ale skuteczny sposób na zmniejszenie zużycia prądu.

Zużycie energii przez odkurzacze

Myśląc o sprzątaniu naszych domów, często zapominamy o energii elektrycznej, którą zużywają odkurzacze. Choć mogłoby się wydawać, że im większa moc odkurzacza, tym lepsze odkurzanie, nie jest to regułą. Odkurzacz o mocy 1600 W używany regularnie przez 2 godziny na tydzień zużywa:
 • Energia rocznie: około 166 kWh
 • Koszt: około 166 zł, przy założeniu 1zł za 1 kWh

Warto mieć na uwadze, że czas i częstotliwość używania odkurzacza mają bezpośredni wpływ na roczne zużycie energii.

Zużycie energii przez pralkę

Zastanawiacie się, ile energii elektrycznej zużywa wasza pralka podczas prania? Sporo zależy od wybranych przez nas ustawień. Im dłuższy cykl i wyższa temperatura, tym wyższe zużycie, a tryb suszenia w pralko-suszarkach podnosi zużycie energii drastycznie.

Na szczęście, wykorzystując funkcję oszczędzania energii, znacznie zmniejszamy pobór prądu. Dla przykładu, pralka klasy energetycznej B, zużywająca średnio 0,55 kWh na cykl, wykorzystywana pięć razy w tygodniu, rocznie użyje około:
 • Energia: 143 kWh
 • Koszt: około 143 zł (przy założeniu, że 1 kWh to koszt 1 zł)

Jak telewizory zużywają elektryczność?

Zużycie energii elektrycznej przez telewizory w dużej mierze zależy od rozmiarów ekranu oraz czasu użytkowania. Wybierając większy model, musimy być przygotowani na wyższe rachunki za prąd. Niektóre urządzenia posiadają funkcję oszczędzania energii, pozwalającą zredukować zużycie energii.

Przykład:

Telewizor 40 cali, 70 W, używamy przez 5 godzin dziennie
 • Roczne zużycie: 128 kWh
 • Koszt energii: około 128 zł za rok (przy założeniu 1 zł za kWh)

Zużycie energii przez kuchenki mikrofalowe

Przy założeniu, że nasza mikrofalówka ma moc 800 W i używamy jej dwukrotnie na dzień, nasze obliczenia są takie:
 • Roczne zużycie energii: około 29 kWh
 • Szacunkowy koszt: około 29 zł za rok

Zużycie energii elektrycznej przez żelazko

Żelazko to urządzenie, które nie zużywa ciągle tej samej ilości energii - jego pobór jest zróżnicowany w zależności od potrzeb grzewczych. Przykładowo, żelazko o mocy 2300 W w praktyce używa około 2100 W podczas samego procesu nagrzewania i nie pracuje na pełnych obrotach przez cały czas. Podczas godziny prasowania może rzeczywiście pracować jedynie przez kwadrans.

Oto nasze obliczenia zużycia energii elektrycznej przez żelazko podczas typowego użytkowania:
 • Czas nagrzewania w ciągu godziny prasowania: około 15 minut
 • Zużycie energii przy godzinie prasowania tygodniowo: 27 kWh rocznie
 • Roczny koszt: około 27 zł (przy założeniu ceny 1 zł za kWh)

Ważne jest, aby pamiętać, że faktyczne zużycie energii zależy od indywidualnych nawyków prasowania, ustawień temperatury oraz częstotliwości używania żelazka.

Najwięksi "pożeracze" energii - Roczne bilanse

Na podstawie naszych doświadczeń, zauważyliśmy, że w naszych domach to płyta indukcyjna i bojler elektryczny najlepiej symbolizują energochłonność. To one decydują o znacznej części naszego rachunku za prąd. Piekarnik również dołącza do grona urządzeń, które zauważalnie obciążają nasz budżet.

Mniej jednak do portfela sięgamy w przypadku mikrofalówki czy żelazka. To te małe codzienne zwycięstwa w dążeniu do oszczędności.

Warto zaznaczyć, że nawet te mniejsze zużycia mogą wpłynąć na roczne zestawienie, jeśli sprzęt używamy niezmiernie często. Przy rosnących kosztach energii, my sami starannie porównujemy oferty różnych dostawców, z myślą o optymalizacji domowego budżetu.

Dlaczego warto znać zużycie energii przez domowe urządzenia? Ograniczenie do 3000 kWh

Proste metody na ekologiczne użytkowanie urządzeń

Ograniczenie zużycia energii w domu ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy wprowadzono roczne ograniczenie do 3000 kWh w celu uniknięcia wyższych opłat za prąd. Gospodarstwa domowe, które zachowają energooszczędność w ramach tego limitu, będą mogły korzystać ze stałych, niższych cen za energię. Jeśli przekroczymy ten próg, natrafimy na znaczące podwyżki ceny za kWh oraz dodatkowe opłaty. Jest to istotne dla każdego z nas – Polaków dbających o domowy budżet i komfort życia w naszych mieszkaniach.
 • Unikać trybu czuwania: Pamiętajmy o wyłączaniu sprzętów z prądu, gdy nie są używane – na przykład telewizorów czy komputerów.
 • Wykorzystać programy ECO: Korzystanie z programów ekologicznych w urządzeniach może zmniejszyć nasze rachunki za prąd.
 • Korzystać z urządzeń wydajnie: Nie wstawiajmy ciepłego jedzenia do lodówki, pozwólmy urządzeniom na chłodzenie już pozbawione kontaktu z prądem i starajmy się używać np. pralek czy zmywarek wówczas, gdy są pełne.
 • Rozważać inwestycje proekologiczne: Może warto zainwestować w panele fotowoltaiczne, by zmniejszyć zależność od dostawców energii? Rządowe programy, jak "Czyste Powietrze", często oferują atrakcyjne dopłaty.
 • Zmienić dom w smart home: Inteligentny dom może pomóc nam w lepszym zarządzaniu zużyciem prądu i przynieść oszczędności na rachunkach w długiej perspektywie.

Wprowadzając te proste zmiany w codziennym życiu i stosując się do wskazówek, jesteśmy w stanie zmniejszyć nasze roczne zużycie prądu, unikając wysokich rachunków oraz wpisując się w rozwiązania dbające o nasze wspólne środowisko.


 
Źródło: Artykuł sponsorowany

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Pierwszy kwartał 2024 roku najlepszy w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów Jasionka odnotował kolejny rekord. Podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 190 tysięcy pasażerów w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

4 wypadki, 8 osób rannych. Rzeszowska policja podsumowała weekend

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci podsumowali miniony weekend na drogach miasta i okolic. Doszło do czterech wypadków, w których rannych zostało osiem osób. Ujawniono trzech k...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Wiemy, kto wybuduje nową strefę wypoczynku na osiedlu Drabinanka

RZESZÓW. Arkadia - taką nazwę będzie miała nowa strefa wypoczynku i rekreacji na rzeszowskim osiedlu Drabinianka. Wybuduje ją firma Deep Green za kwotę 390 tys. zł....

Dodano: 12.04.2024 | Komentarze: 0

W sobotę Dzień Ziemi na osiedlu Miłocin

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 13 kwietnia na rzeszowskim osiedlu Miłocin odbędzie się Dzień Ziemi połączony z Dniem Otwartym Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości. Udział w wydarzeniu jes...

Dodano: 12.04.2024 | Komentarze: 0

Zwłoki kobiety w rejonie ul. Lubelskiej

RZESZÓW. Przy ul. Lubelskiej w Rzeszowie znaleziono zwłoki kobiety. Policja ustala przyczyny jej śmierci....

Dodano: 12.04.2024 | Komentarze: 0

Reklama
Partnerzy: