Rzeszów - Wtorek, 13.05.2025
Reklama

Mandat za brak opon zimowych - czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Dodano:

Prawie 90% polskich kierowców deklaruje, że sezonowo zmienia opony. To dobry znak. Można stwierdzić, że wielu Polaków ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie ogumienie w samochodzie. Czy taka dyscyplina jest spowodowana nakazem prawnym? Nie, w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Jak to wygląda w innych krajach Europy?


Czy w Polsce jest prawny obowiązek wymiany opon?


Nie każdy jest świadomy tego, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Tak naprawdę sami kierowcy decydują, jakie ogumienie zastosują w swoich autach. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją odgórne przepisy, których muszą się trzymać (np. dotyczące minimalnej wysokości bieżnika).
Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy sezonowej wymiany opon mają swoje racje. Ci pierwsi uważają, że nowe zobowiązanie dla kierowców znacznie poprawiłoby poziom bezpieczeństwa na drogach. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na zmieniające się warunki klimatyczne (globalne ocieplenie). Twierdzą oni, że zimy nie są już takie srogie jak kiedyś, dlatego opony letnie lub całoroczne spokojnie poradzą sobie z lekkim mrozem czy śniegiem.


Czy za brak opon zimowych grozi mandat? Wymiana opon


Przepisy ruchu drogowego dotyczą również ogumienia. Choć ustawy milczą na temat wymiany opon, pośrednio nawiązują do tego tematu. Mandat można dostać w wielu przypadkach.
Jeden z przepisów mówi, że minimalna wysokość bieżnika w samochodzie powinna wynosić 1,6 mm. Niestety, jeżeli zetrze się on poniżej 4 mm, bardzo łatwo będzie wpaść w poślizg. Policjanci mogą również zwrócić uwagę na sposób montażu opon (czy zostały zamontowane na jednej osi, tzn. czy kierunek obrotu zaznaczony na oponie jest zgodny z kierunkiem jazdy) oraz na ich rozmiar.
Mandat można również otrzymać za zły stan techniczny ogumienia (pęknięcia, bąble, uszkodzenia mechaniczne, wyraźne zużycie). To wiąże się pośrednio z typem opon. Warto pamiętać, że opona letnia szybciej się zniszczy na śnieżnych drogach, aniżeli przystosowane do mroźnych warunków ogumienie zimowe.


Wymiana opon – gdzie tego dokonać?


Wymiana opon na zimowe to kwestia, którą można się zająć samodzielnie (w przydomowym garażu) lub w warsztacie samochodowym. Większość polskich kierowców skłania się ku drugiej opcji. Wymiana opon w Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Białymstoku wygląda tak samo. Mechanicy doskonale znają zasady ruchu drogowego i wiedzą, jak prawidłowo wymienić opony tak, by kierowca nie dostał później mandatu.


Wymiana opon na zimowe – jak to wygląda w innych krajach Europy?

Reklama
Obowiązek wymiany opon samochodowych na zimowe wygląda inaczej w różnych krajach Europy. Na Węgrzech czy w Grecji sytuacja prezentuje się tak, jak w Polsce – brak wyraźnego przepisu prawnego, który zobowiązywałby do zmiany ogumienia na sezon. Inaczej wygląda to u naszych sąsiadów – w Czechach, Słowacji czy Niemczech.
Niemieccy kierowcy muszą wymieniać opony na zimowe – obowiązek ten wchodzi w życie, gdy na drogach pojawia się lód, śnieg, gołoledź i błoto pośniegowe. U zachodniego sąsiada nie ma wyraźnej daty, kiedy należy zmienić ogumienie. Kierowcy muszą podjąć decyzję indywidualnie.
W Czechach jazda na oponach zimowych obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. Oprócz tego czescy kierowcy mają wymienić ogumienie wtedy, kiedy pojawią się trudne, mroźne warunki atmosferyczne. Sytuacja jest zatem kuriozalna – mogą oni otrzymać wysoki mandat (nawet do 2000 koron), jeśli przed 1 listopada akurat spadł śnieg, a oni nie zdążyli jeszcze wymienić opon. Dlatego Czesi zazwyczaj decydują się zakładać ogumienie zimowe wcześniej. Na Słowacji zasady ruchu drogowego prezentują się podobnie.
Kolejny kraj, w którym istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe to Austria. Oficjalny okres obowiązywania jazdy na zimówkach to 1 listopada – 15 kwietnia. Teoretycznie mandaty w Austrii za nieprzestrzeganie tego obowiązku nie są zbyt wysokie (około 35 euro). Wiele jednak zależy od postawy i nastawienia policjantów, którzy nakładają karę na austriackiego kierowcę. Jeśli uznają oni, że jazda na oponach letnich w czasie zimowych miesięcy stworzyła zagrożenie dla ruchu drogowego, mandat może wzrosnąć do niebotycznej kwoty – 5 tysięcy euro.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Google Shopping – nowoczesne narzędzie dla współczesnego biznesu

W dzisiejszych czasach właściciele marek i firm poświęcają coraz więcej uwagi technologiom internetowym, które związane są z rozwiązaniami marketingowymi. Bardzo ważne jest, aby kupujący i sprzedający mogli z łatwością się odnaleźć.

Artykuł sponsorowany

Nawet 400 tys. zł na rozwój Twojego start-up! Trwa nabór do Deeptech Akcelerator

Jeśli jesteś młodym przedsiębiorcą, działasz na rynku nie dłużej niż 5 lat i posiadasz prototyp rozwiązania, które chcesz rozwijać, aplikuj do projektu „Deeptech Akcelerator”. Podkarpackie Centrum Innowacji przyjmuje wnioski tylko do 9...

Artykuł sponsorowany

Magia detali – Jak dekoracje tworzą niezapomnianą atmosferę Twojego przyjęcia

Organizacja przyjęcia to prawdziwa sztuka, która łączy kreatywność, planowanie i dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Niezależnie od tego, czy planujesz ślub, urodziny, chrzest czy firmowy bankiet – to właśnie dekoracje budują...

Artykuł sponsorowany

Nowa kuchnia bez remontu? Jak dobrać tanie, ale trwałe szafki kuchenne

Odświeżenie kuchni kojarzy się zazwyczaj z kurzem, hałasem, brakiem dostępu do garnków przez tygodnie i... bardzo wysokimi kosztami. Ale czy naprawdę trzeba robić generalny remont, by kuchnia zyskała nowe życie? Absolutnie nie!

Artykuł sponsorowany

Kontener budowlany – do czego służy?

Kontenery budowlane to dziś stały element krajobrazu większości inwestycji w Polsce – od niewielkich prywatnych placów budowy po duże realizacje deweloperskie. Ich funkcjonalność, mobilność i możliwość szybkiej adaptacji sprawiają, że doskonale sprawdzają...

Artykuł sponsorowany

Praca w Niemczech: Liczne korzyści dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych

Niemcy, wiodący kraj przemysłowy, oferują wykwalifikowanym pracownikom z zagranicy dynamiczny rynek pracy, oferujący różnorodne możliwości.

Reklama