Rzeszów - Wtorek, 12.05.2026
Reklama

4-kilometrowy odcinek Małej Pętli Bieszczadzkiej do rozbudowy. Jest ZRID

Dodano: 11.02.2026 r. / Redakcja

fot. PZDW
fot. PZDW

PODKARPACIE. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie uzyskał decyzję ZRID dla 4-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 894 od Polańczyka do Wołkowyi. Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Modernizacja podkarpackich dróg wojewódzkich w Bieszczadach”.

Droga wojewódzka nr 864 będąca częścią Małej Pętli Bieszczadzkiej łączy drogę krajową nr 84 w Lesku z drogą wojewódzką nr 896 w miejscowości Czarna Górna. Według danych Generalnego Pomiaru Ruchu, natężenie ruchu na trasie Polańczyk - Wołkowyja wynosi około 3500 pojazdów na dobę i wskazuje stałą tendencję wzrostową.

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji umożliwia przekazanie placu budowy wykonawcy i rozpoczęcie prac. Zadanie zrealizuje w systemie „zaprojektuj i wybuduj” firma Budimex S.A. - Roboty drogowe będą prowadzone przy utrzymaniu przejezdności trasy. Wprowadzony zostanie odcinkowy ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną – zaznacza PZDW.

- Ta decyzja potwierdza naszą determinację w inwestowanie w Bieszczady i przeznaczeniu znaczących środków na rozwój terenów górskich. W ramach perspektywy unijnej 2014-2020 przebudowaliśmy już odcinki Solina – Myczków oraz Hoczew – Polańczyk. Teraz kontynuujemy te działania. A to nie koniec, ponieważ czekamy na kolejne decyzje ZRID dla odcinka Uherce Mineralne – Orelec oraz dla obwodnicy Leska – informuje marszałek Władysław Ortyl.

Obecnie trwa przygotowanie do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID dla budowy obwodnicy Leska wraz z mostem na Sanie. Dzięki inwestycji powstanie drugi most na Sanie, a część ruchu zostanie wyprowadzona poza obszar zabudowany Leska. To zadanie jest realizowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Szersza jezdnia, nowe ścieżki piesze i rowerowe

W związku ze specyfiką ukształtowania terenu, przez który ma przebiegać droga, zadanie nie należy do najłatwiejszych.

Reklama

- Trasa składa się z odcinków prostych i serpentyn, na których widoczna jest degradacja nawierzchni w postaci spękań podłużnych i siatkowych. Głównym celem zadania jest poprawa warunków drogowych, płynności ruchu oraz bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców w wymagającym górskim terenie – wyjaśnia dyrektor PZDW Piotr Miąso.

Wzdłuż całej długości odcinka powstaną drogi dla pieszych i rowerzystów. W zależności od warunków terenowych, trasa rowerowa zostanie poprowadzona po jednej stronie drogi – za pasem zieleni lub za rowem.

W ramach inwestycji jezdnia poszerzona zostanie z 5 do 7 metrów, wybudowane zostaną dwa mosty, zatoki autobusowe oraz system odwodnienia drogi. Konieczna będzie przebudowa sieci: elektroenergetycznej, sanitarnej, teletechnicznej, oświetlenia oraz budowa kanału technologicznego.

Zadanie obejmuje również montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (m.in. barier ochronnych) oraz nowe oznakowanie pionowe i poziome.

Inwestycje na DW894

W ostatni latach Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich zrealizował kilka innych inwestycji na drodze wojewódzkiej nr 894. Za 70 mln zł z funduszy unijnych przebudowano odcinek od Hoczwi do Polańczyka. W Wołkowyi wykonano stabilizację osuwiska a w Chrewcie modernizację skarpy oporowej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Alert IMGW! We wtorek silny wiatr na Podkarpaciu, w porywach do 75 km/h

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Uwaga, burze z gradem na Podkarpaciu. IMGW wydał ostrzeżenia dla całego regionu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla całego województwa podkarpackiego. Mieszkańcy muszą liczyć się z silnymi opadami deszczu, porywistym wiatrem oraz lokalnie gradem. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk...

Podkarpacie

Turysta znalazł groźny niewybuch przy szlaku w Bieszczadach. Interweniowali saperzy

PODKARPACIE. Turysta wędrujący w pobliżu jednego ze szlaków w Bieszczadach natknął się na groźny niewybuch. Pocisk został zneutralizowany przez wojskowych saperów w miejscu znalezienia. Policjanci z Leska zabezpieczali trudno dostępny teren i...

Podkarpacie

Marsz Godności przejdzie ulicami Jarosławia. Będą utrudnienia w ruchu

JAROSŁAW. W piątek, 8 maja, ulicami Jarosławia przejdzie Marsz Godności organizowany w ramach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Kierowcy muszą liczyć się z czasowymi utrudnieniami w ruchu drogowym.

Podkarpacie

Quad przygniótł kierowcę w Rakszawie. Nieprzytomny 40-latek trafił do szpitala

ŁAŃCUT. Do wypadku doszło wczoraj wieczorem w Rakszawie w powiecie łańcuckim. 40-letni kierowca quada wjechał na skarpę prywatnej drogi, pojazd się wywrócił i przygniótł mężczyznę. Nieprzytomny ranny trafił do szpitala.

Podkarpacie

Tak będzie wyglądał nowy dworzec kolejowy w Nisku. Ruszył przetarg na przebudowę

NISKO. Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na przebudowę zabytkowego dworca kolejowego w Nisku. Oferty przyjmowane są do 19 maja. Zgodnie z planem obiekt ma zostać oddany pasażerom do końca 2027 roku.

Podkarpacie

Czołowe zderzenie na obwodnicy Jarosławia. Kierowca opla trafił do szpitala

PODKARPACIE. Do wypadku doszło dziś rano na obwodnicy Jarosławia w Tuczempach. Czołowo zderzyły się samochód osobowy i ciągnik siodłowy. Ranny został kierowca opla.

Podkarpacie

Wypadek w Bliznem. 17-latek bez prawa jazdy dachował, 2 osoby ranne

PODKARPACIE. W Bliznem w powiecie brzozowskim doszło do wypadku, w którym ranne zostały trzy osoby. Kierujący seatem 17-latek nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Reklama