Rzeszów - Niedziela, 24.08.2025
Reklama

Blisko 45 proc. obszaru Podkarpacia to obszar o szczególnych walorach przyrodniczych

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. W 2018 r. Bieszczadzki Park Narodowy i Magurski Park Narodowy obejmowały łącznie 2,6% powierzchni województwa podkarpackiego, co pod względem udziału powierzchni parków narodowych w geograficznej powierzchni województwa, plasowało Podkarpacie na 2. miejscu w kraju.

W 2018 roku obszary o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chronione, na Podkarpaciu miały powierzchnię 801,3 tys. hektarów, co stanowiło 44,9% geograficznej powierzchni województwa podkarpackiego.

Pod względem udziału powierzchni chronionych obszarów przyrodniczych, w ogólnej powierzchni województwa, Podkarpacie znalazło się na 4. miejscu w Polsce. Największy udział obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych w geograficznej powierzchni województwa posiadało województwo świętokrzyskie – 65,0%.
Reklama
W województwie podkarpackim znajdowały się dwa parki narodowe – Bieszczadzki i Magurski o powierzchni 46,7 tys. hektarów, 7 parków krajobrazowych (łącznie 275,6 tys. hektarów), 13 obszarów chronionego krajobrazu (465,3 tys. hektarów), 96 rezerwatów przyrody (11,1 tys. hektarów), 506 użytków ekologicznych (2,3 tys. hektarów) oraz 10 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych (331 hektarów).

Na Podkarpaciu znajdowało się 1829 pomników przyrody, w tym 1518 pojedynczych drzew. Powierzchnia obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych na Podkarpaciu w 2018 roku zwiększyła się w porównaniu z 2017 rokiem o 49,9 hektara. Wzrosła również w tym czasie liczba pomników przyrody (o 137).  

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Holendrzy sesję zdjęciową na linii granicy zakończyli z mandatem

PODKARPACIE. Strażnicy graniczni nałożyli na nich 400 zł mandatu.

Podkarpacie

Wypadek skoczków spadochronowych. Prawdopodobną przyczyną mógł być zawał

PODKARPACIE. Dwóch mężczyzn w wieku 48 i 41 lat zostało zabranych do szpitala.

Podkarpacie

Zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierowców. Jeden spowodował wypadek, drugi nie miał prawa jazdy

PODKARPACIE. Za jazdę „na podwójnym gazie” mężczyźni odpowiedzą przed sądem.

Podkarpacie

Uratowali mężczyznę przed utonięciem. Po akcji 60-latek zaczął obrażać ratowników i funkcjonariuszy

PODKARPACIE. Zgłoszenie o topiącym się w stawie w Przedborzu mężczyźnie policjanci otrzymali w piątek około godz. 20.30.

Podkarpacie

22-latek z zarzutem usiłowania zabójstwa. Atakował 39-latka narzędziem przypominającym maczetę

DĘBICA. Za popełnienie zbrodni usiłowania zabójstwa człowieka grozi kara od 8 do 15 lat pozbawienia wolności

Podkarpacie

Za nami V Podkarpackie Pokazy Lotnicze w Turbii

STALOWA WOLA. Co mogli zobaczyć uczestnicy V Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Turbii?

Podkarpacie

IMGW ostrzega: Burze z gradem na Podkarpaciu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla wszystkich powiatów województwa podkarpackiego.

Reklama