Reklama

Aktualności Podkarpacie

Już 201 przypadków zatrucia pokarmowego w Sanoku

Dodano: 04.11.2019

Już 201 przypadków zatrucia pokarmowego w Sanoku - Aktualności Podkarpacie

fot. Pixabay

SANOK. W sanockim szpitalu notuje się coraz więcej przypadków zarażeń pałeczkami salmonelli. Wśród chorych jest bardzo duża liczba dzieci. Wszystko zaczęło się od przedszkolnej stołówki.

U 201 osób, w tym 167 dzieci oraz 34 pracowników przedszkola, którzy zgłosili się do sanockiego szpitala stwierdzono zatrucie pokarmowe. Obecnie badania potwierdziły zakażenie pałeczką Salmonella Enteritidis u 81 osób, w tym u 40 dzieci oraz  41 osób z personelu. Jeszcze 31 października podawano informacje o wykryciu pałeczki salmonelli u 65 chorych, w tym u 40 dzieci oraz u 25 osób z personelu. Czworo dzieci nadal jest hospitalizowanych.

Cała sytuacja rozpoczęła się w Samorządowym Przedszkolu Nr 3 w Sanoku oraz Oddziale przy ul. Kochanowskiego 2, to właśnie tam doszło do zbiorowego zatrucia pokarmowego. Według ustaleń WSSE do zatrucia pałeczkami salmonelli doszło 23 października. Badania próbek żywnościowych wskazały jej obecność w sałatce jarzynowej, surówce z marchwi i jabłka oraz kawie inka z mlekiem.

W dalszym ciągu prowadzone są działania związane  z  dochodzeniem  epidemiologicznym  w ognisku. Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku nadal wstrzymana jest działalność przedszkola. W sprawie głos zabrał również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, który w piśmie do  Tomasza Matuszewskiego (burmistrza Sanoka) apeluje do rodziców o sprawdzanie objawów u swoich dzieci.

„Powrót rodzeństwa dzieci zdrowych do placówek oświatowo-wychowawczych możliwy jest w przypadku objawów chorobowych dla zatrucia pokarmowego. Informuje, że objawy chorobowe mogą wystąpić do dziesięciu dni licząc od dnia zakażenia. Rodzicom mającym jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia swoich dzieci poleca się aby nie wysyłać ich do placówek oświatowych do czasu otrzymania wyników badań mikrobiologicznych rodzeństwa uczęszczającego do Samorządowego Przedszkola Publicznego Nr 3 w Sanoku” – czytamy w piśmie podpisanym przez Marte Zaczek, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku.REKLAMA

Jak można się zarazić pałeczkami salmonelli?

Pałeczki salmonelli to drobnoustroje, które w Polsce są najczęstszym powodem bakteryjnych zakażeń układu pokarmowego. Salmonella to rodzaj bakterii Gram-ujemnych. Dzieli się je na dwa podstawowe gatunki, z których Salmonella enterica jest gatunkiem odpowiedzialnym za choroby ludzi i zwierząt. Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową, w następstwie spożywania wody lub produktów zanieczyszczonych pałeczkami. Bakterie te dostają się do żywności, np. przez brudne lub rzadko i niedokładnie myte ręce, brak rozdziału produktów spożywczych surowych i poddanych już obróbce termicznej.

Najczęściej jednak przyczyną zachorowań jest spożywanie potraw przygotowanych na bazie jaj nie poddanych obróbce termicznej (krem, majonez) lub ogrzewanych krótko w temperaturze nie zapewniającej zniszczeniu drobnoustrojów. Zatrucie często powodują też zimne dania mięsne, drobiowe, sałatki garmażeryjne. Do zakażenia salmonellą może również dochodzić wskutek nieprawidłowego przechowywania żywności.
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wzrasta liczba dróg publicznych na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Wzrasta liczba dróg publicznych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Pod względem długości autostrad w 2018 roku, województwo podkarpackie plasowało się w pierwszej szóstce wojew&oac...

Na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano zabójcę dwóch osób - Aktualności Podkarpacie

Na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano zabójcę dwóch osób

PODKARPACIE. Od chwili popełnienia  przestępstwa do momentu zatrzymania upłynęło zaledwie kilkanaście godzin. ...

Otwarto ponad siedmiokilometrowy odcinek drogi relacji Tyczyn-Nowy Borek-Błażowa - Aktualności Podkarpacie

Otwarto ponad siedmiokilometrowy odcinek drogi relacji Tyczyn-Nowy Borek-Błażowa

PODKARPACIE. Przebudowa odcinka kosztowała 6,9 mln zł. ...

W wypadku zginął 26-letni rowerzysta. Policja poszukuje świadków - Aktualności Podkarpacie

W wypadku zginął 26-letni rowerzysta. Policja poszukuje świadków

NOWA DĘBA. Wszystkie osoby, które były świadkami tego tragicznego w skutkach wypadku, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem