Rzeszów - Poniedziałek, 23.06.2025
Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 3 maja. Na Podkarpaciu wpłynęło już ponad 18 tys. wniosków

Dodano:

PODKARPACIE. Już ponad 18 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy wpłynęło do podkarpackich oddziałów ZUS. Okres korzystania ze świadczenia został wydłużony do 3 maja.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa został wydłużony do 3 maja 2020 roku.
Świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci.

W kwietniu do oddziałów ZUS na Podkarpaciu wpłynęło 18 150 wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy: do Oddziału ZUS w Jaśle – 5104, do oddziału w Rzeszowie 13046. (dane na dzień 24.04.2020)*
 
Komu przysługuje zasiłek?

Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii.
Z dodatkowego świadczenia mogą skorzystać również rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może.
Reklama
 
Jak otrzymać świadczenie?

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Przemyśla. Zginęły dwie osoby

PODKARPACIE. Przemyscy policjanci ustalają przyczyny wypadku, do którego doszło wczoraj na obwodnicy Przemyśla. W zderzeniu trzech samochodów zginęła 37-letnia kobieta oraz 71-letni mężczyzna.

Podkarpacie

Nowy punkt drive-thru na Podkarpaciu

PODKARPACIE.  Łącznie badania można wykonać obecnie w 26 miejscach. Każde z nich obsługuje średnio 50 pacjentów dziennie.

Podkarpacie

458 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu [19.10.2020]

PODKARPACIE. 458 zakażeń, 130 wyzdrowień, 4 zgony – oto najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 721 zakażeń, 141 wyzdrowień, 8 zgonów [18.10.2020]

PODKARPACIE. Minionej doby w województwie podkarpackim odnotowano największą liczbę zakażonych (721 osób) oraz największą liczbę ozdrowieńców (141 osób) od początku pandemii. Z powodu Covid-19 zmarło 8 mieszkańców województwa.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowy rekord zakażeń na Podkarpaciu. Najwięcej przypadków w Rzeszowie [17.10.2020]

PODKARPACIE. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 704 nowe przypadki, z czego aż 128 w Rzeszowie. 

Podkarpacie

Koronawirus. Rekord goni rekord - 563 zakażenia, 17 zgonów na Podkarpaciu [16.10.2020]

PODKARPACIE. Mamy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Odnotowano rekordową liczbę zakażeń i zgonów.

Podkarpacie

Duże kolejki do punktów drive-thru na Podkarpaciu. W planach otwarcie kolejnych

PODKARPACIE. W związku z dużymi kolejkami przy punktach pobrań w województwie podkarpackim, uruchomione zostaną dodatkowe punkty.  

Podkarpacie

Blisko 120 strażaków gasiło pożar hali produkcyjnej w Kolbuszowej

PODKARPACIE. Pożar wybuchł w nocy z 13 na 14 października 2020 r. na terenie firmy produkującej worki i opakowania foliowe, mieszczącej się przy ul. Sokołowskiej w Kolbuszowej.

Reklama