Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

Jedna z największych w Europie palownic na budowie estakady na S19 w Równem

Dodano: /

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Trwa budowa ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Miejsce Piastowe i Dukla. Ze względu na skomplikowany geologicznie teren, na którym prowadzone są prace, wykonawca używa odpowiednich maszyn budowlanych i technologii. Jedna z największych w Europie wiertnic do palowania pracuje w Równem, gdzie powstanie estakada.

Teren na którym powstaje wspomniany odcinek trasy Via Carpatia charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc przez wzniesienia i doliny. Specyficzne ukształtowanie terenu skutkuje występowaniem osuwisk i obszarów predysponowanych osuwiskowo. Zadaniem wiertnicy jest wzmocnienie podłoża pod podpory estakady za pomocą pali betonowych o długości 20 m.

- Estakada ES 2-1 w Równem powstaje w sąsiedztwie terenu górniczego Bóbrka – Równe o intensywnej niegdyś eksploatacji górniczej ropy naftowej metodą otworową oraz za pomocą tzw. kopanek. Przebiega w miejscu, gdzie droga ekspresowa krzyżuje się z drogą powiatową, przejściem dla dużych zwierząt, ciekiem wodnym oraz jezdnią dodatkową. Estakada będzie miała długość 96,9 m, a w najwyższym miejscu pobiegnie na wysokości 18,5 m nad ciekiem wodnym. To najmniejsza z trzech estakad na tym odcinku drogi ekspresowej. Konstrukcja obiektu to czteroprzęsłowa, ramownicowa estakada oparta na belkach prefabrykowanych typu T. Opiera się na trzech podporach dla każdej z jezdni, co zapewnia jej dużą stabilność i wytrzymałość – wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wiertnica wykorzystywana na S19, jest jedną z największych w Europie tego typu maszyn. Przeznaczona jest do pracy w wymagających warunkach, np. przy budowie mostów, wykonywaniu głębokich fundamentów wieżowców czy największych obiektów przemysłowych. Waży od 170 do 185 ton.

Głębokość wiercenia pali na estakadzie w Równem wynosi 20 m. Dla zobrazowania to mniej więcej tyle co wysokość pięciopiętrowego budynku mieszkalnego. Przewidziane są wiercenia pali pod podporami oraz wiercenie palisad, które mają zabezpieczyć teren znajdujący się w strefie obiektu.

Reklama

Przy palowaniu, oprócz wiertnicy, używane są również dodatkowe urządzenia, takie jak m.in. pompa do betonu, dźwig podający zbrojenia do otworu z betonem czy wibromłot używany do pogrążania zbrojenia wewnątrz pala.

Nowy odcinek drogi ekspresowej będzie miał długość 10,1 km. Powstaną dwie jezdnie dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W ramach zadania powstanie również węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Dukla, łączący drogę ekspresową S19 z obecną drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową relacji Zręcin – Wietrzno – Zboiska.
Na tym odcinku S19 powstanie 20 obiektów inżynierskich w ciągu głównym drogi ekspresowej (trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt i dwa przepusty), przejście górne dla dużych zwierząt nad drogą ekspresową, a także pięć konstrukcji oporowych. Droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. Wybudowane zostaną również dwa Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Równe.

Wykonawcą prac jest firma Strabag. Wartość umowy to 478 907 636,94 zł.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia [25.06.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało 7 osób.

Podkarpacie

Koronawirus. 3 zakażenia, 1 zgon na Podkarpaciu [24.06.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualny raport zakażeń.

Podkarpacie

Dziś gorąco i burzowo na Podkarpaciu. IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia

PODKARPACIE. Czwartek w regionie zapowiada się upalnie. Termometry wskażą nawet 32 stopnie. Spodziewane są również burze z gradem i silne porywy wiatru. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia dla wszystkich powiatów.

Podkarpacie

12-latka potrącona przez ciężarówkę. Śmigłowiec LPR w akcji

TRYŃCZA. 12-letnia dziewczynka kierująca jednośladem, została potrącona przez samochód ciężarowy. Ranna rowerzystka została przetransportowana śmigłowcem LPR do rzeszowskiego szpitala.

Podkarpacie

Łatwiej o paszport. Podkarpacki Urząd Wojewódzki wprowadza udogodnienia

PODKARPACIE. Podkarpacki Urząd Wojewódzki wprowadził ułatwienia dla osób wnioskujących o paszport – punkty paszportowe będą czynne również w soboty, a we wtorki będą pracowały dłużej.

Podkarpacie

Zwłoki mężczyzny w zaparkowanym samochodzie

MIELEC. Przy ulicy Biernackiego, w zaparkowanym samochodzie, ujawniono ciało 64-letniego mieszkańca Mielca. Zwłoki były w stanie rozkładu. Policja wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny.

Podkarpacie

Koronawirus. Raport zakażeń na Podkarpaciu [23.06.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało 6 osób.

Podkarpacie

7 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Brak zgonów [22.06.2021]

PODKARPACIE.  7 nowych zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w porannym komunikacie. Nie odnotowano żadnych zgonów.

Reklama