Rzeszów - Czwartek, 22.01.2026
Reklama

Kolejny krok do budowy drogi ekspresowej S74. Ruszył przetarg

Dodano: 03.12.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie elementów Koncepcji programowej wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym pod budowę drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów - Nisko. Potencjalni wykonawcy mają czas do 13 stycznia 2026 r. na złożenie oferty. Postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego.

Odcinek drogi S74 pomiędzy Opatowem a połączeniem z drogą ekspresową S19 w okolicy Niska będzie miał długość około 73 kilometry. Będzie przebiegać przez teren województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. W pierwszym z nich, długość trasy wyniesie niemal 29 kilometrów. Droga poprowadzona zostanie przez cztery gminy: Miasto i Gmina Opatów, Gmina Lipnik, Gmina Obrazów, Gmina Samborzec.

Podkarpacki odcinek będzie mierzył ponad 44 km i przebiegnie przez siedem gmin: Miasto Tarnobrzeg, Gmina Gorzyce, Miasto Stalowa Wola, Gmina Zaleszany, Gmina Radomyśl nad Sanem, Gmina Pysznica, Gmina i Miasto Nisko.

Zaleszany, gmina Radomyśl nad Sanem, gmina Pysznica, gmina i miasto Nisko.

W celu usprawnienia prac projektowych oraz późniejszej budowy odcinek został podzielony na pięć części: Opatów (Okalina Kolonia) - Lipnik (9,8 km), Lipnik - Samborzec (14,4 km), Samborzec - Gorzyce (13,9 km), Gorzyce - Radomyśl (18,3 km), Radomyśl - Nisko (węzeł Zapacz na S19, 16,5 km).

Wykonawca wyłoniony w przetargu przygotuje Koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym, obejmującym m.in. wiercenia, sondowania i badania geofizyczne. Powstanie też mapa do celów projektowych oraz analiza ruchu. Koncepcja w uproszczeniu pokaże możliwe warianty rozwiązań projektowych, pomoże określić zakres rzeczowy i finansowy inwestycji oraz wyznaczy wytyczne do projektu budowlanego.

Przygotowywanie ww. dokumentacji projektowej na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu, tj. realizacji inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Przebieg S74 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie 3 października 2025 r. wydał decyzję środowiskową.

Wykonawcy będą mogli złożyć oferty dla jednej, dwóch, trzech, czterech lub wszystkich części zamówienia. Przy wyborze ofert pod uwagę będą brane następujące kryteria: cena (60 proc.) i kryteria pozacenowe (doświadczenie głównego projektanta drogowego - 20 proc., doświadczenie projektanta mostowego - 10 proc. i doświadczenie geologa - 10 proc.).

Reklama

Termin wykonania dokumentacji przedstawia się następująco:

• część 1 i 2: 15 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 3 i 5: 18 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 4: 20 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych.

Nowa trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły. Dzięki inwestycji, wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z miast, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 9 i 77. Wpłynie to na odciążenie układu komunikacyjnego oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto projektowana trasa zapewni komfortowy i szybki przejazd wszystkim jej użytkownikom.

Droga ekspresowa S74 rozpocznie się od skrzyżowania z S12 w Kozeninie pomiędzy Sulejowem i Opocznem, gdzie będzie miała połączenie z autostradą A1 i drogą ekspresową S8. Nowa trasa ułatwi dojazd z centrum kraju na Podkarpacie. Odcinek na terenie woj. łódzkiego jest w przygotowaniu, a dalsza część na terenie woj. świętokrzyskiego do Opatowa już w realizacji.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ruszyły zgłoszenia do szóstej edycji Rajdu Rzeszowiak

6. Rajd Rzeszowiak otworzy rajdowe zmagania na Podkarpaciu. Zawody odbędą się w dniach 20-21 marca na trasach Rajdu Rzeszowskiego. Ruszyły zgłoszenia do rajdu.

Podkarpacie

Wandal uszkodził osiem samochodów. Grozi mu 5 lat więzienia

KROSNO. Policjanci zatrzymali wandala, który uszkodził 8 samochodów na osiedlu Markiewicza w Krośnie.

Podkarpacie

W Arłamowie ruszył konwent marszałków

ARŁAMÓW. Tematyka konwentu będzie związana z nową perspektywą finansową, polityką senioralną i wyzwaniami ekologicznymi.

Podkarpacie

Kolejny odcinek S19 z pozytywną decyzją wojewody

PODKARPACIE. Wczoraj podpisana została decyzja o zezwoleniu na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-19 Lasy Janowskie - Zdziary. 

Podkarpacie

Groźne zderzenie dwóch samochodów

TARNOBRZEG. Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów osobowych, na skrzyżowaniu ulic Alfreda Freyera i ul. Wiącka w Tarnobrzegu.

Podkarpacie

Ostatnia szansa na zgłoszenie do konkursu "web.Master podkarpacki"

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lutego włącznie.

Podkarpacie

Pijany kierowca stracił panowanie nad pojazdem. 20-latek trafił do szpitala

PODKARPACIE. Kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w drzewo.

Podkarpacie

Chcieli odholować zaparkowany samochód. Odpowiedzą za usiłowanie kradzieży

PODKARPACIE.  24-latek usłyszał cztery zarzuty, natomiast jego o dwa lata starszy znajomy usłyszał zarzut dotyczący usiłowania kradzieży.

Reklama