Rzeszów - Środa, 02.09.2026
Reklama

Kolejny krok do budowy drogi ekspresowej S74. Ruszył przetarg

Dodano: 03.12.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie elementów Koncepcji programowej wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym pod budowę drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów - Nisko. Potencjalni wykonawcy mają czas do 13 stycznia 2026 r. na złożenie oferty. Postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego.

Odcinek drogi S74 pomiędzy Opatowem a połączeniem z drogą ekspresową S19 w okolicy Niska będzie miał długość około 73 kilometry. Będzie przebiegać przez teren województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. W pierwszym z nich, długość trasy wyniesie niemal 29 kilometrów. Droga poprowadzona zostanie przez cztery gminy: Miasto i Gmina Opatów, Gmina Lipnik, Gmina Obrazów, Gmina Samborzec.

Podkarpacki odcinek będzie mierzył ponad 44 km i przebiegnie przez siedem gmin: Miasto Tarnobrzeg, Gmina Gorzyce, Miasto Stalowa Wola, Gmina Zaleszany, Gmina Radomyśl nad Sanem, Gmina Pysznica, Gmina i Miasto Nisko.

Zaleszany, gmina Radomyśl nad Sanem, gmina Pysznica, gmina i miasto Nisko.

W celu usprawnienia prac projektowych oraz późniejszej budowy odcinek został podzielony na pięć części: Opatów (Okalina Kolonia) - Lipnik (9,8 km), Lipnik - Samborzec (14,4 km), Samborzec - Gorzyce (13,9 km), Gorzyce - Radomyśl (18,3 km), Radomyśl - Nisko (węzeł Zapacz na S19, 16,5 km).

Wykonawca wyłoniony w przetargu przygotuje Koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym, obejmującym m.in. wiercenia, sondowania i badania geofizyczne. Powstanie też mapa do celów projektowych oraz analiza ruchu. Koncepcja w uproszczeniu pokaże możliwe warianty rozwiązań projektowych, pomoże określić zakres rzeczowy i finansowy inwestycji oraz wyznaczy wytyczne do projektu budowlanego.

Przygotowywanie ww. dokumentacji projektowej na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu, tj. realizacji inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Przebieg S74 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie 3 października 2025 r. wydał decyzję środowiskową.

Wykonawcy będą mogli złożyć oferty dla jednej, dwóch, trzech, czterech lub wszystkich części zamówienia. Przy wyborze ofert pod uwagę będą brane następujące kryteria: cena (60 proc.) i kryteria pozacenowe (doświadczenie głównego projektanta drogowego - 20 proc., doświadczenie projektanta mostowego - 10 proc. i doświadczenie geologa - 10 proc.).

Reklama

Termin wykonania dokumentacji przedstawia się następująco:

• część 1 i 2: 15 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 3 i 5: 18 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 4: 20 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych.

Nowa trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły. Dzięki inwestycji, wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z miast, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 9 i 77. Wpłynie to na odciążenie układu komunikacyjnego oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto projektowana trasa zapewni komfortowy i szybki przejazd wszystkim jej użytkownikom.

Droga ekspresowa S74 rozpocznie się od skrzyżowania z S12 w Kozeninie pomiędzy Sulejowem i Opocznem, gdzie będzie miała połączenie z autostradą A1 i drogą ekspresową S8. Nowa trasa ułatwi dojazd z centrum kraju na Podkarpacie. Odcinek na terenie woj. łódzkiego jest w przygotowaniu, a dalsza część na terenie woj. świętokrzyskiego do Opatowa już w realizacji.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Kolejny krok w kierunku budowy obwodnicy Pilzna

PODKARPACIE. Na biurko Wojewody Podkarpackiego trafił wniosek o pozwolenie na budowę obwodnicy Pilzna. To jedna z trzech nowych obwodnic, jakie powstaną w ciągu drogi krajowej nr 73. Jak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg...

Podkarpacie

Budowa drogi S19 Babica–Jawornik wchodzi w kolejną fazę [ZDJĘCIA, FILM]

PODKARPACIE. Budowa drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik weszła w zaawansowaną fazę realizacji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprosiła dziennikarzy na plac budowy „jednej z najtrudniejszych budów w Polsce”, aby pokazać...

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW: w poniedziałek burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Od godz. 15:00 do godz. 24:00 w poniedziałek 31 sierpnia na Podkarpaciu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Synoptycy prognozują ulewny deszcz, porywy wiatru do 85 km/h i lokalnie grad.

Podkarpacie

Podkarpacie: Zmiana rozkładu jazdy pociągów Polregio. Nowe przystanki, komunikacja zastępcza

PODKARPACIE. Od niedzieli, 30 sierpnia, zacznie obowiązywać obowiązuje skorygowany rozkład jazdy pociągów POLREGIO. Pojawią się nowe przystanki, znikną wakacyjne połączenia do Zamościa, Lublina i Sandomierza, a na początku września część tras obsłuży...

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Jaśle. Nie żyje 66-latka

JASŁO. 66-letnia kobieta zginęła po potrąceniu przez samochód ciężarowy. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na Podkarpaciu. Nie żyje 9-letnia dziewczynka

PODKARPACIE. Dziś rano w miejscowości Szkodna doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym zginęło 9-letnie dziecko. Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora, który bada dokładne okoliczności zdarzenia.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w miejscowości Wujskie. Nie żyje 48-letni motocyklista

PODKARPACIE. Sanoccy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj w miejscowości Wujskie w powiecie sanockim. Motocyklista zderzył się z samochodem osobowym. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Grębowie. Nie żyje 32-letni motocyklista

GRĘBÓW. Do tragicznego wypadku doszło w Grębowie w powiecie tarnobrzeskim. 32-letni motocyklista zjechał z drogi i uderzył w znak oraz drzewo. Mimo podjętej akcji ratunkowej mężczyzna zmarł.

Reklama