Rzeszów - Sobota, 19.07.2025
Reklama

Koronawirus. Od 1 maja luzowanie obostrzeń

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
PODKARPACIE/KRAJ. Od soboty rusza proces stopniowego luzowania obostrzeń w całym kraju. Do końca maja otwarte zostaną galerie handlowe, sklepy budowlane, siłownie, restauracje, a uczniowie wrócą do szkół. Oo 15 maja planowane jest również zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, przedstawili szczegółowy plan odmrażania gospodarki. Luzowanie obostrzeń rozpocznie się 1 maja i potrwa do końca miesiąca. Łagodniejsze zasady beszpieczeństwa będmożliwe, jeśli utrzyma się niski wskaźnik zakażeń. 

Od 1 maja będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu (max. 50 osób), ale także w zamkniętych obiektach i na basenach (max. 50% obłożenia obiektu).

Od 4 maja rozpocznie się luzowanie obostrzeń w handlu, kulturze, edukacji i kulcie religijnym.

Otwarte zostaną galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe, jak również obiekty kultury: galerie sztuki i muzea. W miejscach tych będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m2.

Do szkół wracają dzieci z klas I – IIII. Nauka stacjonarna będzie odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Jeżeli chodzi o nabożeństwa, rząd rekomenduje odprawianie ich na świeżym powietrzu. W świątyniach będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m2.
Reklama
8 maja działalność będą mogły wznowić hotele. W tym przypadku obłożenie obiektów może wynosić max. 50%.

15 maja do gry wracają restauracje i kawiarnie, ale tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Restauratorzy będą musieli zadbać o zachowanie bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limit osób na stolik. W podobnym reżimie sanitarnym będą mogły działać kina i teatry na świeżym powietrzu.

Będzie można organizować imprezy na świeżym powietrzu dla 25 osób, w tym m.in. komunie i wesela.

Uczniowie klas od 1 - 4 oraz od 4 - 8 przejdą na nauczanie hybrydowe.

W obiektach sportowych na świeżym powietrzu będzie możliwy udział publiczności (max. 25%).

Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, o ile wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Od 29 maja w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać restauracje, kina oraz teatry wewnątrz (max. obłożenie obiektów 50%).
 
Uczniowie szkół podstawowych i średnich wrócą do nauki w trybie stacjonarnym.

Kryte obiekty sportowe i baseny będą dostępne dla wszystkich, a na siłowniach, klubach fitness i solariach będzie obowiązywał limit - 1 osoba na 15 m 2.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Korytarz humanitarny na podkarpackim odcinku A4. Zmiana organizacji ruchu

PODKARPACIE. Na podkarpackim odcinku autostrady A4 utworzono korytarz humanitarny dla uchodźców z Ukrainy. W obrębie węzła Przemyśl powstał parking buforowy.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [1.03.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 173 zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu, w tym 18 ponownych zakażeń. Wyzdrowiały 352 osoby. Z powodu chorób współistniejących wraz z Covid-19 zmarły 4 osóby, wyłącznie z powodu Covid-19 zmarły...

Podkarpacie

Zderzenie autobusu z ciężarówką w Manasterzu. 2 osoby ranne

PODKARPACIE. W wypadku ranny został kierowca autobusu oraz jeden z pasażerów.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia [28.02.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwa Zdrowia województwo podkarpackie po raz kolejny znalazło się na ostatniej pozycji, pod względem liczby nowych zakażeń koronawirusem.

Podkarpacie

Samochód dostawczy śmiertelnie potrącił 59-letniego mężczyznę

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło w piątek wieczorem w miejscowości Lipiny w powiecie dębickim.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [25.02.2022]

PODKARPACIE. 248 zakażeń (w tym 26 ponownych) i 11 zgonów w województwie podkarpackim – wynika z najnowszego raportu zakażeń koronawirusem opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu uruchomiono punkty recepcyjne

PODKARPACIE. W województwie podkarpackim uruchomiono cztery punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Dodatkowy punkt obsługujący ruch kolejowy powstał na dworcu w Przemyślu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Blisko 200 zakażeń, 22 zgony [24.02.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport zakażeń koronawirusem. W województwie podkarpackim potwierdzono192 nowe przypadki.

Reklama