Rzeszów - Niedziela, 13.07.2025
Reklama

Ludność Podkarpacia w I półroczu 2023 roku. Wzrosła liczba mieszkańców Rzeszowa

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
PODKARPACIE / RZESZÓW. Urząd Statystyczny w Rzeszowie opublikował najnowsze dane dotyczące liczby ludności Podkarpacia i Rzeszowa. Statystyki dotyczą I półroczna 2023 roku. Wynika z nich, że ludność naszego województwa zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. Z kolei liczba mieszkańców stolicy Podkarpacia wzrosła o ponad 800 osób.

W pierwszym półroczu 2023 roku zmniejszyła się liczba ludności Podkarpacia w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Mniej było zawartych małżeństw i urodzeń. Wzrosła liczba mieszkańców Rzeszowa.

Na koniec czerwca 2023 roku województwo podkarpackie zamieszkiwało 2,1 mln osób. Od tycznia do czerwca bieżącego roku odnotowano 7,6 tys. urodzeń i 10,0 tys. zgonów. Zawarto łącznie 2,6 tys. małżeństw. Przyrost naturalny na 1000 ludności wyniósł minus 2,3. Ujemny przyrost naturalny wystąpił we wszystkich województwach, największy w województwie świętokrzyskim – minus 6,4 na 1000 ludności, a najmniejszy w województwie małopolskim – minus 1,4 na 1000 ludności.
Reklama
W pierwszym półroczu 2023 roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, liczba ludności Podkarpacia zmniejszyła się o 5,8 tys. osób. Zawarto o 289 mniej małżeństw. Zmalała również o 889 liczba urodzeń. Odnotowano mniej o 1,7 tys. zgonów niż w okresie styczeń-czerwiec 2022 roku.

Ludność Rzeszowa

Urząd Statystyczny w Rzeszowie odnotował wzrot liczby ludności Rzeszowa w pierwszym półroczu 2023 roku. Na koniec czerwca wynosiła ona 197,5 tys. osób, tj. o 810 więcej w porównaniu z końcem czerwca 2022 roku.

Od początku roku do końca czerwca w stolicy Podkarpacia zawarto 291 małżeństw (to o 15 mniej niż w I półroczu 2022 roku). Zmalała także liczba urodzeń. W analizowanym okresie urodziło się 842 dzieci, czyli 134 mniej niż w 2022r. O 79 zmalała również liczba zgonów.

 
Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowy festiwal na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W sierpniu PROT zrealizuje po raz pierwszy nowy, podkarpacki festiwal - „EtnoLAS. I Festiwal Kultury Lasowiackiej”.  Festiwal zaprezentuje tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej. Zaplanowano 40 wydarzeń.

Podkarpacie

Przetarg na budowę kolejnego odcinka S19

PODKARPACIE. GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik. W ramach inwestycji powstanie 7 estakad, w tym jedna z najwyższych w kraju (100 m wysokości).

Podkarpacie

Koronawirus. Raport zakażeń na Podkarpaciu [2.07.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało 6 osób.

Podkarpacie

Burze nad Podkarpaciem. Blisko 140 interwencji strażaków

PODKARPACIE. W ciągu ostatnich dwóch dni, podkarpaccy strażacy odnotowali blisko 140 interwencji z powodu burz, które przechodziły nad naszym regionem.

Podkarpacie

Burzowy czwartek na Podkarpaciu. IMGW wydało ostrzeżenie dla wszystkich powiatów

PODKARPACIE. IMGW wydało ostrzenie 2 stopnia o możliwych burzach z gradem na terenie całego województwa.

Podkarpacie

Koronawirus. 4 nowe zakażenia na Podkarpaciu [30.06.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim.  

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Brak zakażeń, jeden zgon [29.06.2021]

PODKARPACIE. Województwo Podkarpackie znalazło się na ostatnim miejscu pod względem liczby nowych zakażeń. 

Podkarpacie

W Solinie powstaje kolejka linowa i wieża widokowa [WIZUALIZACJE]

SOLINA. To pierwsza tego typu inwestycja w województwie podkarpackim.

Reklama