Reklama

Aktualności Podkarpacie

Mieleckie Black Hawki z nowym uzbrojeniem. Mowa m.in. o pociskach powietrze-ziemia [FOTO]

Dodano: 11.09.2019

Mieleckie Black Hawki z nowym uzbrojeniem. Mowa m.in. o pociskach powietrze-ziemia [FOTO] - Aktualności Podkarpacie

fot. PZL Mielec

MIELEC. PZL Mielec zaprezentował system uzbrojenia śmigłowca Black Hawk podwieszanego na jednostanowiskowym skrzydełku. Lekkie skrzydełko z pojedynczą stacją może przenosić zbiornik paliwa, karabin maszynowy, rakiety kierowane i niekierowane, pociski powietrze-ziemia.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) PZL Mielec zaprezentował śmigłowiec S-70i™ Black Hawk w wersji uzbrojonej, wyposażonej w skrzydełko z jednostanowiskową stacją do powieszenia dodatkowego wyposażenia. Jednostanowiskowe skrzydełko umieszczane po jednej lub obu stronach śmigłowca będzie kompatybilne z zaawansowanym systemem uzbrojenia, który pozwala strzelcom pokładowym wspierać działania na polu walki za pomocą działek, rakiet i pocisków powietrze-ziemia.

„Opracowujemy skrzydełko jednostanowiskowe w odpowiedzi na zapytania sił zbrojnych w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji o śmigłowiec wsparcia bojowego, który może być uzbrojony do różnych rodzajów misji, które nie zawsze wymagają czterech stanowisk ogniowych. Operatorzy mogą uzbroić śmigłowiec w celu prowadzenia ognia zaporowego, zbrojnego rozpoznania, zbrojnej eskorty i ofensywnych misji powietrznych, a także pełnić inne funkcje użytkowe, ilekroć skrzydełka i zasobniki muszą pozostać na śmigłowcu” – wyjaśnia Janusz Zakręcki, prezes zarządu dyrektor naczelny PZL Mielec.REKLAMA

Koszt skrzydełka jednostanowiskowego to jedna czwarta kosztu i wagi skrzydełka dwustanowiskowego. Może ono być zainstalowane lub zdemontowane przez dwie osoby w ciągu 15 minut, daje mniejszy opór podczas lotu, oferuje szersze pole rażenia strzelcom pokładowym i więcej miejsca na podniesienie noszy do helikoptera podczas zawisu w powietrzu. Aby zapewnić najwyższą skuteczność, skrzydełko jednostanowiskowe będzie mogło przenosić wyrzutnie rakiet typu powietrze-ziemia HELLFIRE™ lub Spike. Może ono również zwiększyć zasięg śmigłowca o 300-litrowy zewnętrzny zbiornik paliwa.

Jako uzupełnienie opcji uzbrojonego śmigłowca Black Hawk S-70i / S-70M z dwustanowiskowymi skrzydłami, skrzydełko jednostanowiskowe będzie zintegrowane z systemem zarządzania uzbrojeniem śmigłowca, który oblicza zasięg i złożoną balistykę, umożliwiającą trafienie w odległe cele z wysoką dokładnością i niezawodnością, zarówno podczas operacji dziennych jak i nocnych. PZL Mielec liczy, że rozpocznie loty testowe prototypowego skrzydełka w 2020 roku.

fot. PZL Mielec

Reklama
Źródło: PZL Mielec

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wyremontują drogę na odcinku Sanok-Zagórz. Przetarg wygrała firma z Rzeszowa - Aktualności Podkarpacie

Wyremontują drogę na odcinku Sanok-Zagórz. Przetarg wygrała firma z Rzeszowa

SANOK, RZESZÓW. Inwestycja ma zostać wykonana w terminie 32 miesięcy od daty oficjalnego podpisania umowy na realizacje....

16-latkowi petarda wybuchła w dłoni. Chłopak trafił do szpitala - Aktualności Podkarpacie

16-latkowi petarda wybuchła w dłoni. Chłopak trafił do szpitala

PRZEMYŚL. Z niegroźnymi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. ...

Zderzenie samochodu osobowego z tirem. Nie żyje 17-latka - Aktualności Podkarpacie

Zderzenie samochodu osobowego z tirem. Nie żyje 17-latka

PODKARPACIE. Wczoraj po godz. 19, w Kopkach na drodze krajowej nr 77 doszło do tragicznego wypadku. ...

Pijany kierowca śmiertelnie potrącił pieszą. Mężczyzna odjechał z miejsca wypadku, nie udzielając pomocy - Aktualności Podkarpacie

Pijany kierowca śmiertelnie potrącił pieszą. Mężczyzna odjechał z miejsca wypadku, nie udzielając pomocy

PODKARPACIE. 43-letni kierowca fiata wsiadł do pojazdu mając 3 promile alkoholu. ...

Śmiertelne potracenie na dk 94. Jeden pas jezdni jest wyłączony z ruchu - Aktualności Podkarpacie

Śmiertelne potracenie na dk 94. Jeden pas jezdni jest wyłączony z ruchu

PODKARPACIE. Kierowcy muszą się liczyć z czasowym utrudnieniem w ruchu. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem