Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

Muzeum-Zamek w Łańcucie rozpoczyna nowy sezon turystyczny

Dodano:

fot. Materiały prasowe Muzeum-Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum-Zamku w Łańcucie
ŁAŃCUT. Dobiega końca dwumiesięczna przerwa w zwiedzaniu Muzeum - Zamku w Łańcucie, która spowodowana była pracami porządkowymi i konserwatorskimi. W najbliższą środę, 1 lutego oficjalnie rozpocznie się nowy sezon turystyczny.
 
W nadchodzącym sezonie zwiedzający będą mogli obejrzeć następujące ekspozycje:
 
- I piętra Zamku - z reprezentacyjnymi wnętrzami, licznymi dziełami sztuki, pochodzącymi z dawnych zbiorów łańcuckich, a także powojennych zakupów oraz depozytów z innych muzeów,

- Wnętrza II piętra Zamku -  prezentują „domowe” oblicze zamkowego życia. Wcześniej zaledwie kilka z nich było udostępniane, wyłącznie na wyjątkowe okazje. Od 2017 r. odnowione II piętro zostało otwarte dla zwiedzających. Było to możliwe dzięki realizacji prac remontowo-konserwatorskich, dofinansowanych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i funduszy norweskich,

- Stajnia i Wozownia – z kolekcją pojazdów konnych po rodzinie Potockich,

- Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego – d. Oranżeria - z multimedialnymi wystawami, opowiadającymi o historii Zamku oraz rodzin związanych z Łańcutem. To miejsce w szczególności adresowane dla rodzin z dziećmi,

- Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego – d. Ujeżdżalnia – tu zwiedzający będą mogli obejrzeć kolekcję blisko 50 pojazdów konnych, pozyskanych przez Muzeum po II wojnie światowej,
Reklama
- Sztuki Cerkiewnej – łańcucki zbiór jest obecnie największą tego typu kolekcją w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się: ikony, chorągwie, krzyże procesyjne, a także tkaniny i księgi liturgiczne,

- Storczykarni – w której rosną zarówno współczesne krzyżówki storczyków, wyhodowane przez człowieka, storczyki botaniczne – właściwe dla środowiska naturalnego, ukształtowane bez ingerencji człowieka, ale także historyczne gatunki i odmiany storczyków, pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich oraz te, które zostały wymienione w słynnym opracowaniu pt. „Reichenbachia” z XIX w.,

Od 13 lutego 2023 r.  otwarta będzie także ekspozycja w dawnym Kasynie Urzędniczym. Zwiedzający będą mogli tu obejrzeć zbiory:
  • Historii Miasta, w tym: meble, wyposażenie dawnego salonu fryzjerskiego, zbiór archiwalnych fotografii,
  • 10 Pułku Strzelców Konnych (żołnierskie pamiątki – m.in.: mundury, medale i odznaczenia, dokumenty),
  • oraz kolekcję prac Bolesława Jana Czedekowskiego
 
Podobnie jak w latach ubiegłych, dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum - Zamku w Łańcucie będzie poniedziałek.
 
Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia poszczególnych wystaw oraz cen biletów, dostępne na stronie www.zamek-lancut.pl.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Perony na stacji Ropczyce zostaną przebudowane

PODKARPACIE. Dzięki przebudowie stacja zyska lepszą funkcjonalność. 

Podkarpacie

Rusza budowa kolejnych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

PODKARPACIE. Lada dzień rozpocznie się budowa nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz z Rzeszowa w stronę Kolbuszowej.

Podkarpacie

Burze nad Podkarpaciem. Ponad 60 interwencji strażaków

PODKARPACIE. W czwartek  podkarpaccy strażacy odnotowali ponad 60 interwencji z powodu burz, które przechodziły nad województwem podkarpackim. Na szczęście nikt nie został ranny.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 60 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim w ciągu ostatniego tygodnia.

Podkarpacie

Uwaga! Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W środę, 8 czerwca 2022 r. na terenie całego województwa podkarpackiego przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Podkarpacie

Wypadek motoszybowca w Górkach. Jedna osoba nie żyje

PODKARPACIE. W Górkach rozbił się motoszybowiec z dwoma mężczyznami na pokładzie. Jeden z nich, w stanie ciężkim, został przetransportowany do szpitala w Krakowie. Drugi poniósł śmierć na miejscu.

Podkarpacie

Tragedia nad wodą. 45-latek poślizgnął się i wpadł do rzeki. Zmarł w szpitalu

PODKARPACIE. Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę, około godz. 22:00 w Straszęcinie w powiecie dębickim.

Podkarpacie

Osiem ofert w przetargu na realizację kolejnego odcinka S19

PODKARPACIE. Chodzi o projekt i budowę ponad 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Domaradz - Iskrzynia. 

Reklama