Rzeszów - Poniedziałek, 22.12.2025
Reklama

Na budowie obwodnicy Stalowej Woli i Niska znaleziono szczątki ludzkie

Dodano: 05.07.2019 r.

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA
Na terenie budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska, podczas prac ziemnych budowlańcy natrafili na grób ze szczątkami ludzkimi, elementami umundurowania oraz amunicją. Pochowani byli żołnierzami z czasów I wojny światowej.

Na znalezisko natrafiono w miejscowości Racławice. W jamie grobowej, oprócz szczątków ludzkich, znaleziono również elementy materiału mundurów, czapki, krzyżyki srebrne, guziki, fragment ładownicy, podeszwy butów oraz amunicję.

Część inwestycji, na terenie której znaleziono grób, leży na linii działań wojennych I wojny światowej. Ten fakt, a także zachowane elementy umundurowania wskazują, że obaj pochowani byli żołnierzami z czasów I wojny światowej. Co najmniej jeden z nich nosił tytuł oficerski, co można wnioskować po zachowanym bączku oficerskim na czapce. Nie znaleziono przy nich broni, ani nieśmiertelników, nie zachowały się także znaczenia na guzikach mogące określić przynależność do konkretnej armii. Typ amunicji odnaleziony przy szczątkach jest charakterystyczny dla armii carskiej.
Reklama
Znalezione materiały są poddawane dalszym badaniom w celu ustalenia jak największej ilości szczegółów personalnych. Materiał zabytkowy zostanie przekazany do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Żołnierze zostaną pochowani w wojskowej mogile zbiorowej na cmentarzu wojskowym w Nisku.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

W Arłamowie ruszył konwent marszałków

ARŁAMÓW. Tematyka konwentu będzie związana z nową perspektywą finansową, polityką senioralną i wyzwaniami ekologicznymi.

Podkarpacie

Kolejny odcinek S19 z pozytywną decyzją wojewody

PODKARPACIE. Wczoraj podpisana została decyzja o zezwoleniu na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-19 Lasy Janowskie - Zdziary. 

Podkarpacie

Groźne zderzenie dwóch samochodów

TARNOBRZEG. Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów osobowych, na skrzyżowaniu ulic Alfreda Freyera i ul. Wiącka w Tarnobrzegu.

Podkarpacie

Ostatnia szansa na zgłoszenie do konkursu "web.Master podkarpacki"

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lutego włącznie.

Podkarpacie

Pijany kierowca stracił panowanie nad pojazdem. 20-latek trafił do szpitala

PODKARPACIE. Kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w drzewo.

Podkarpacie

Chcieli odholować zaparkowany samochód. Odpowiedzą za usiłowanie kradzieży

PODKARPACIE.  24-latek usłyszał cztery zarzuty, natomiast jego o dwa lata starszy znajomy usłyszał zarzut dotyczący usiłowania kradzieży.

Podkarpacie

Rok 2020 będzie na Podkarpaciu rokiem Kardynała Wyszyńskiego

PODKARPACIE. W urzędzie marszałkowskim przyjęto projekt uchwały ustanawiający rok 2020 na Podkarpaciu rokiem Kardynała Wyszyńskiego.

Podkarpacie

Ukradł psa, którego wartość wynosiła ok. 1000 zł. Grozi mu 5 lat więzienia

JAROSŁAW. Początkiem lutego, mężczyzna ukradł psa rasy york terrier czekającego przed sklepem na właścicielke.

Reklama