Rzeszów - Sobota, 08.11.2025
Reklama

Na Podkarpaciu powstanie klaster kosmiczny. Podpisano list intencyjny

Dodano: 29.01.2021 r.

fot. Anna Magda / UMWP
fot. Anna Magda / UMWP
RZESZÓW. W podrzeszowskiej Jasionce podpisano list intencyjny, który daje zielone światło dla utworzenia klastra kosmicznego w województwie podkarpackim i realizacji projektu Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.

W środę, 27 stycznia 2021 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena podpisano list intencyjny określający ramy współpracy w zakresie budowy i utrzymania klastra kosmicznego na terenie Województwa Podkarpackiego oraz wsparcia budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Przy podpisaniu obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych, którzy podkreślali, że celem inicjatywy jest wzmocnienie potencjału gospodarczego kraju w obszarze technologii kosmicznych oraz technik satelitarnych.

Sygnatariuszami listu byli: prof. Piotr Koszelnik - Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie, dr Dorota Dejniak – Prorektor ds. dydaktycznych Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Rafał Magryś - wiceprezes EXATEL S.A. oraz marszałek Władysław Ortyl.
Reklama
To historyczny moment – powiedział tuż po podpisaniu listu marszałek województwa, Władysław Ortyl, dodając, że Podkarpacie to jedyny region, który jako inteligentną specjalizację ma  lotnictwo i kosmonautykę.

„Jesteśmy też w sieci NEREUS, zajmującej się sprawami kosmonautyki na poziomie europejskim. Na Podkarpaciu funkcjonuje też oddział Polskiej Agencji Kosmicznej, co stanowi dla nas ważny wyróżnik” – mówił marszałek Ortyl.

Klaster będzie aktywnie korzystał z wiedzy europejskich organizacji takich jak Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS, ESA Business Incubation Centres, EURISY, EARSC, SME4Space czy EUROSPACE. Województwo podkarpackie od 2017 roku jest członkiem NEREUS, a także realizuje wraz z partnerami ESA BIC POLAND.
 
Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

900 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 23 osoby [8.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 900 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Ostatniej doby odnotowano 23 zgony w wyniku zakażenia koronawirusem, w tym 21 z nich dotyczyło osób z chorobami współistniejącymi.

Podkarpacie

Trudne warunki drogowe na Podkarpaciu. Policjanci apelują o ostrożność

PODKARPACIE. Padający śnieg, śliska i mokra nawierzchnia od rana uprzykrzają życie kierowcom. Policja apeluje o dostosowanie prędkości do trudnych warunków na drogach Rzeszowa i Podkarpacia.

Podkarpacie

Blisko 30-kilometrowy odcinek S19 oddany do ruchu

PODKARPACIE. Kierowcy mogą już korzystać z nowej drogi szybkiego ruchu, łączącej Rudnik nad Sanem z Łowiskiem. Do użytku oddano 28-kilometrowy odcinek drogi S19, będącej częścią trasy Via Carpatia.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Blisko 800 zakażonych, 30 zgonów [7.12.2021]

PODKARPACIE. MZ potwierdziło 789 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 810 osób wyzdrowiało. W wyniku zakażenia COVID-19 zmarło 30 osób.

Podkarpacie

Troje rannych po wypadku na przejeździe kolejowym. Ciężarówka zderzyła się z szynobusem

PODKARPACIE. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Jadachach (pow. tarnobrzeski) ciężarówka zderzyła się z szynobusem relacji Rzeszów – Lublin. Ranni zostali maszynista i dwoje pasażerów.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 360 nowych zakażeń, brak zgonów [6.12.2021]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 365 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 1046 osób wyzdrowiało.

Podkarpacie

Rusza 13. edycja "Świeć się z Energą". Które miasto zaświeci się najładniej na Podkarpaciu?

W najbliższy piątek rusza coroczny plebiscyt Energi, w którym wybierane są miasta z najpiękniejszymi iluminacjami świątecznymi. Głosujący zadecydują też, dokąd trafią nagrody o wartości 200 tys. zł. Akcji towarzyszy konkurs fotograficzny.

Podkarpacie

Będzie więcej połączeń z Mielca do Dębicy. Od 2022 modernizacja kolejnego odcinka L25

PODKARPACIE. PKP PLK dokonało wyboru oferty na rewitalizację odcinka kolejowego z Mielca do Padwi Narodowej. Prace ruszą w przyszłym roku i potrwają do 2023.

Reklama