Rzeszów - Sobota, 08.11.2025
Reklama

Na Podkarpaciu powstanie nowa obwodnica. Podpisano umowę [video-wizualizacja]

Dodano: 31.10.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie

PODKARPACIE. Jest umowa z wykonawcą obwodnicy Pilzna. To jedna z trzech nowych obwodnic, jakie powstaną w ciągu DK73. Nowa trasa ma być gotowa w 2029 r.

30 października 2025 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym z Dębicy, które zaprojektuje i wybuduje obwodnice Pilzna. Koszt inwestycji to blisko 88 mln zł.

Umowa zakłada realizację wszystkich prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w ciągu 35 miesięcy. - Pierwsze 17 miesięcy to czas przeznaczony na wykonanie projektu i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace budowlane powinny zająć do 18 miesięcy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca) – wyjaśnia Joanna Rarus z biura prasowego GDDKiA.

Obwodnica Pilzna będzie miała 2,6 kilometra. Jej początek zlokalizowany będzie na skrzyżowaniu DK94 z DK73 w Pilźnie (ul. Lwowska), gdzie powstanie rondo. Nowa droga przekroczy rzekę Dulcza, omijając Pilzno od wschodu. Na końcowym odcinku włączy się poprzez rondo do istniejącej DK73 w Strzegocicach.

Reklama

Obwodnica będzie drogą klasy GP o przekroju 1x2, czyli po jednym pasie w każdym kierunku. Powstanie również infrastruktura towarzysząca: odwodnienie, oświetlenie, urządzenia ochrony środowiska, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W ramach zadania wybudowane zostaną jezdnie dodatkowe (równoległe do trasy głównej) obsługujące tereny przyległe do obwodnicy, chodniki, ścieżki rowerowe oraz system zarządzania ruchem. Powstanie również most na Dulczy, a także przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe oraz zbiorniki retencyjne.

Obwodnica Pilzna to jedna z trzech nowych obwodnic, które powstaną w ciągu DK73. Razem z obwodnicami Jasła oraz Brzostku i Kołaczyc zmienią przebieg i wygląd drogi krajowej nr 73. Wraz z przygotowywaną przebudową istniejącego odcinka pomiędzy Pilznem a Brzostkiem, inwestycje te spowodują, że kierowcy zyskają finalnie ok. 35 km wygodnej i bezpiecznej trasy, w dwóch trzecich poprowadzonej nowym śladem. Pozwoli to nie tylko wyprowadzić ruch, jaki koncentruje się w tych miastach, ale przede wszystkim poprawić przepustowość i bezpieczeństwo na całym ciągu DK73.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Obwodnica Sanoka. Jest wniosek o udostępnienie trasy kierowcom

SANOK. Po uzyskaniu pozwolenia, nowa trasa zostanie udostępniona kierowcom.

Podkarpacie

Nerwowe zachowanie kierowcy na widok radiowozu. W trakcie przeszukania znaleziono narkotyki

KOLBUSZOWA. Susz roślinny, biały proszek, tabletki ekstazy oraz akcesoria narkotykowe zabezpieczyli kolbuszowscy policjanci u młodych mieszkańców powiatu mieleckiego.

Podkarpacie

Podkarpackie z najwyższym wzrostem PKB spośród wszystkich województw w kraju

PODKARPACIE. Pod względem wzrostu PKB, Podkarpacie zajęło pierwsze miejsce. Najniższy wzrost wystąpił...

Podkarpacie

Zakończono śledztwo ws. wypadku w Medyni Głogowskiej. Sprawcy grozi 12 lat pozbawienia wolności

PODKARPACIE.  Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Łańcucie.

Podkarpacie

Policyjna akcja „Boże Narodzenie 2019”. 42 osoby nietrzeźwe i 17 wypadków bez ofiar

RZESZÓW, PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci zakończyli tegoroczne działania "Boże Narodzenie 2019".

Podkarpacie

Poszukiwało go kilkadziesiąt osób. Jego ciało odnaleziono w rzece

PODKARPACIE. Policjanci i strażacy prowadzili poszukiwania 63-letniego mieszkańca powiatu ropczycko-sędziszowskiego, który w piątek wyszedł z domu i nie powrócił.

Podkarpacie

Nietypowa interwencja policji. W budynku gospodarczym był wilk

PODKARPACIE. Nietypowe zgłoszenie otrzymali kilka dni temu strzyżowscy policjanci.

Reklama