Rzeszów - Piątek, 22.08.2025
Reklama

Na Podkarpaciu uruchomiono 9 mobilnych punktów pobrań wymazu

Dodano:

fot. NFZ
fot. NFZ
PODKARPACIE. W naszym województwie działa 9 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Miejsca te przeznaczone są dla osób w kwarantannie. Badanie jest bezpłatne. Usługę finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
Od poniedziałku, 11 maja w województwie podkarpackim działa 9 punktów pobrań wymazów do wykonania testów na obecność koronawirusa, tzw. drive thru. Osoby przebywające w kwarantannie, będą miały możliwość przeprowadzenia testu (w 12. dobie), bez wychodzenia z samochodu. O badaniach będzie przypominał system SMS w 11 dniu kwarantanny. Poniżej treść takiej wiadomości:

źródło: NFZ
 
„Wykonanie takiego testu jest dobrowolne. Osoba, która chce wykonać taki test musi posiadać prywatny samochód, którym dojedzie do mobilnego punktu pobrań. Sanepid nie przyjedzie do takiej osoby, w celu wykonania testu. Konieczne jest również zabranie dowodu osobistego. Osoba, która będzie chciała wykonać taki test, musi skontaktować się ze swoim sanepidem, aby ten odnotował, że osoba przebywająca na kwarantannie opuściła miejsce odbywania kwarantanny w celu wykonania testu.” – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.
 
Wszystkie punkty pobrań w naszym województwie znajdują się przy szpitalach, które wykonują badania w różnych godzinach:
 
Reklama
- Szpital Specjalistyczny w Jaśle (9.00-11.00)
- Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu (7:30-9:30)
- Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (10.00-13.00)
- Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (10.00-13.30)
- Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, (10.00-12.00)
- Centrum Medyczne w Łańcucie (9:00-11:00)
- Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie (8.00-10.00)
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku (11:00-13:00)
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku (7:00-9:00)
 
Wynik badań będzie można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta. Informację o wyniku przekaże również laboratorium.
 
W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym. W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić pacjenta z kwarantanny.
 
Badanie jest bezpłatne dla pacjenta, jego koszt finansuje NFZ. 
 
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił również całodobową, bezpłatną infolinię dla osób w kwarantannie - 800 190 590.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. 7 samochodów trafi do stacji sanitarno-epidemiologicznych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Są już samochody, które będą wsparciem dla sanepidu w walce z koronawirusem.

Podkarpacie

Kradł słupki ze znaków drogowych. "Były mu potrzebne do zrobienia regałów"

Policja zatrzymała 30-letniego mieszkańca powiatu łańcuckiego, który jest podejrzany o kradzież słupków znaków drogowych. Wartość skradzionych elementów wyceniono na 10 tys. zł.

Podkarpacie

Zmalała liczba ludności na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Mniej urodzeń, mniej małżeństw, więcej zgonów.

Podkarpacie

Koronawirus. 3 nowe przypadki, 9 osób wyzdrowiało. Aktualna sytuacja [20.04.2020]

Nowe przypadki to 2 kobiety i mężczyzna w sile wieku z terenu miasta Rzeszowa, wszyscy w ścisłej izolacji.

Podkarpacie

W Łańcucie utworzono pierwsze izolatorium na Podkarpaciu

W pobliżu szpitala jednoimiennego w Łańcucie powstało tzw. izolatorium. To pierwszy tego typu obiekt w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

"Podkarpacka Traveltanna" - ruszyła internetowa akcja promująca nasze atrakcje turystyczne

PODKARPACIE. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wystartowała z internetowymi transmisjami na żywo.

Podkarpacie

Rowerzysta wjechał wprost pod ciężarówkę. Zginął na miejscu

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło dziś rano w Dębicy. W zderzeniu z samochodem ciężarowym zginął rowerzysta. Na miejscu pracuje Policja. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Podkarpacie

Koronawirus. 15 osób wyzdrowiało, 4 nowe przypadki zakażenia. Aktualna sytuacja [19.04.2020]

PODKARPACIE. W dniu dzisiejszym odnotowano 15 nowych wyzdrowień w województwie podkarpackim. Potwierdzono 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Jest też kolejna ofiara śmiertelna.

Reklama