Na terenie budowy S19 odkryto jamy grobowe ze szczątkami ludzkimi
Dodano: 25.06.2020 r.
fot. GDDKiA Rzeszów
PODKARPACIE. Podczas prac archeologicznych na terenie budowy odcinka S19 archeolodzy natrafili na jamy grobowe z ludzkimi szczątkami.
Na terenie Gór Kościelnych w Jeżowem, gdzie obecnie znajduje się plac budowy odcinka drogi ekspresowej S19 Pogórze-Kamień, odkryto jamy grobowe ze szczątkami ludzkimi.
Dotychczas archeolodzy ujawnili 115 grobów szkieletowych, z czego ok. 70-80 % to szkielety dzieci, co wskazuje na to, że w tym miejscu znajdował się obszar cmentarza, gdzie chowano najmłodszych mieszkańców Jeżowego.
W ustach części zmarłych znaleziono monety, tzw. obol zmarłych lub obol Charona, który wg dawnych wierzeń stanowił formę zapłaty za usługi dla duszy w zaświatach.
Odnalezione szczątki kostne zostaną poddane szczegółowej analizie antropologicznej, której wyniki powinniśmy poznać za około 3-4 miesiące.
Po zakończeniu badań, szczątki zostaną ponownie pochowane na cmentarzu parafialnym w Jeżowem.
Obecnie archeolodzy lokalizują kolejne jamy grobowe oraz kościół.
PODKARPACIE. 3,5 promila wydmuchała 51-letnia kobieta, która przyjechała na stację benzynową po piwo, a gdy chciała odjechać, nie była w stanie wrzucić biegu. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.
PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, w związku z burzami jakie spodziewane są w czwartek na Podkarpaciu.
PODKARPACIE. W długi weekend majowy Bieszczadzka Kolejka Leśna ponownie wyruszy na tory rozpoczynając nowy sezon turystyczny. Kursy realizowane będą do końca października.
PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w związku z burzami jakie prognozowane są w piątek, 18 kwietnia na Podkarpaciu.
PODKARPACIE. Do końca 2025 roku na Podkarpaciu powstaną dwa kolejne mosty - w Domaradzu oraz w Jurowcach. Kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz