Rzeszów - Sobota, 23.08.2025
Reklama

Na terenie budowy S19 odkryto jamy grobowe ze szczątkami ludzkimi

Dodano:

fot. GDDKiA Rzeszów
fot. GDDKiA Rzeszów
PODKARPACIE. Podczas prac archeologicznych na terenie budowy odcinka S19 archeolodzy natrafili na jamy grobowe z ludzkimi szczątkami.

Na terenie Gór Kościelnych w Jeżowem, gdzie obecnie znajduje się plac budowy odcinka drogi ekspresowej S19 Pogórze-Kamień, odkryto jamy grobowe ze szczątkami ludzkimi.

Dotychczas archeolodzy ujawnili 115 grobów szkieletowych, z czego ok. 70-80 % to szkielety dzieci, co wskazuje na to, że w tym miejscu znajdował się obszar cmentarza, gdzie chowano najmłodszych mieszkańców Jeżowego.

W ustach części zmarłych znaleziono monety, tzw. obol zmarłych lub obol Charona, który wg dawnych wierzeń stanowił formę zapłaty za usługi dla duszy w zaświatach.

Odnalezione szczątki kostne zostaną poddane szczegółowej analizie antropologicznej, której wyniki powinniśmy poznać za około 3-4 miesiące.

Po zakończeniu badań, szczątki zostaną ponownie pochowane na cmentarzu parafialnym w Jeżowem.

Obecnie archeolodzy lokalizują kolejne jamy grobowe oraz kościół.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW! Intensywne opady deszczu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Alert dotyczy powiatów: dębickiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, niżańskiego, ropczycko-sędziszowskiego, stalowowolskiego, Tarnobrzega i tarnobrzeskiego.

Podkarpacie

Włożył 6 małych kotów do kartonu i pozostawił je w polach. Mężczyzna usłyszał zarzuty

PODKARPACIE. 67-letni mieszkaniec Leżajska odpowie za znęcanie się nad zwierzętami.

Podkarpacie

Alert IMGW! Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Ostrzeżenie obowiązuje w dniu 25.07.2023 w godz. 12:00 – 21:00.

Podkarpacie

9-latek na rowerze potrącony przez samochód. Interweniował śmigłowiec LPR

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło w miejscowości Przybówka w powiecie krośnieńskim. Życiu chłopca nie zagraża niebezpieczeństwo.

Podkarpacie

IMGW ostrzega! W środę możliwe burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Alert obowiązuje od godz. 11:00 do godz. 22:00. Prognozowane są burze, miejscami z gradem. Towarzyszyć im będą silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Przeworsku. Nie żyje 73-letni pieszy

PODKARPACIE. 73-letni mężczyzna, podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, został śmiertelnie potrącony przez kierującego seatem. Policja ustala szczegóły tego tragicznego zdarzenia.

Podkarpacie

Jeszcze więcej gondoli i atrakcji w ośrodku PKL Solina

PODKARPACIE. W ośrodku turystycznym Grupy PKL w Solinie zamontowane zostały dodatkowe gondole. Latem do dyspozycji turystów będzie ich aż 34, co wpłynie na lepszy komfort podróżujących oraz krótszy czas oczekiwania na tę...

Reklama