Rzeszów - Czwartek, 06.11.2025
Reklama

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor pochodził z Dębicy

Dodano: 29.03.2020 r.

Krzysztof Penderecki podczas koncertu w Rzeszowie w 2014 r. - fot. ViC / RESinet.pl
Krzysztof Penderecki podczas koncertu w Rzeszowie w 2014 r. - fot. ViC / RESinet.pl
W niedzielę, 29 marca 2020 r. w wieku 86-lat odszedł Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, pochodzący z Dębicy.

Muzyka kompozytora wielokrotnie wybrzmiewała w murach Filharmonii Podkarpackiej, a także podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.  

W 2014 roku w Filharmonii Podkarpackiej odbył się specjalny urodzinowy koncert Krzysztofa Pendereckiego. Melomani mieli okazje wysłuchać 3 utworów: Hymn do Św. Adalberta, Hymn do Św. Daniłła oraz II Symfonię „Wigilijną”. Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej poprowadził sam maestro Penderecki. Orkiestrze towarzyszył Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez Violettę Bielecką.
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 w Dębicy. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Był laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych, jak również doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów.

Skomponował ponad 100 utworów, w tym m.in.: utwory kameralne, koncerty na różne instrumenty, pieśni i utwory chóralne, symfonie i opery. Krzysztof Penderecki jest autorem muzyki do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli dla dzieci i dorosłych.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Podkarpaccy policjanci kontrolowali pieszych. Ujawnili 250 wykroczeń

PODKARPACIE. Przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, to najczęstsze wykroczenie jakiego dopuszczali się piesi podczas wczorajszych działań podkarpackiej policji pod hasłem „Widoczny pieszy”.

Podkarpacie

34-latka miała blisko 4 promile. Wiozła autem trzy osoby, w tym dwoje dzieci

PODKARPACIE. 34-letnia mieszkanka gminy Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim odpowie za narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia oraz kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Podkarpacie

Zderzenie ciężarówki z seatem na DK9 w Chmielowie. 3 osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Droga w miejscu wypadku jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 12:00.

Podkarpacie

Jest umowa na realizację odcinka S19 Dukla - Barwinek

PODKARPACIE. Inwestycję zrealizuje firma Polaqua za kwotę ponad 1,5 mld zł. Będzie to jeden z trudniejszych odcinków S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.

Podkarpacie

Remont na DK 19 w Babicy. Utrudnienia w ruchu

PODKARPACIE. Do 15 listopada 2022 r. potrwa naprawa nawierzchni drogi krajowej nr 19 w Babicy. 

Podkarpacie

Ciało mężczyzny w Wisłoce. Policja ustala jego tożsamość

PODKARPACIE. Ciało zauważył w niedzielę rano pracownik Wód Polskich.

Podkarpacie

Podsumowanie "Trzeźwego weekendu" na Podkarpaciu. Skontrolowano ponad 15 tys. kierowców

PODKARPACIE. 21 kierowców odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Podkarpacie

22-latek uszkodził fontannę multimedialną. Odpowie przed sądem

PODKARPACIE. 22-letni mieszkaniec Jarosławia odpowie przed sądem za uszkodzenie fontanny multimedialnej znajdującej się na jarosławskim rynku.

Reklama