Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Ruszyła budowa kolejnego odcinka S19 na Podkarpaciu

Dodano: 18.10.2023 r.

Ruszyła budowa kolejnego odcinka S19 na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie

POKDARPACIE. Rozpoczęła się budowa ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 między węzłami Miejsce Piastowe i Dukla. Inwestycja o wartości blisko 480 mln zł ma być gotowa w 2025 roku. Wykonawcą jest firma Strabag.

W pierwszej kolejności wykonawca dokona niezbędnej inwentaryzacji, wyrycz trasy oraz punkty wysokościowe. Po przeprowadzeniu rozpoznania saperskiego i środowiskowego będzie można rozpocząć m.in. wycinkę drzew i krzewów oraz prace archeologiczne.

Rozpocznie się też pierwszy etap robót ziemnych, obejmujący odhumusowanie terenu, wykonanie wykopów oraz nasypów. Rozpocznie się budowa dróg technologicznych oraz objazdów tymczasowych. Zostaną również wykonane wykopy oraz wzmocnienia podłoża na obiektach mostowych. Dodatkowo, wykonawca będzie realizował prace związane z wyburzeniami budynków, budową wodociągu do Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) oraz usuwaniem kolizji z sieciami gazowymi, elektroenergetycznymi, teletechnicznymi oraz wodociągowo-kanalizacyjnymi. 

W ramach inwestycji powstanie 10-kilometrowy odcinek ekspresowej S19. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W rejonie miejscowości Dukla, powstanie węzeł drogowy łączący drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową nr 1956R. Będzie to węzeł typu karo, a jego projekt uwzględnia możliwość późniejszego włączenia do niego nie tylko drogi krajowej i drogi powiatowej, ale także drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice – Nowy Żmigród – Dukla.

W ciągu głównym nowej drogi ekspresowej, powstanie 20 obiektów inżynierskich:

- 3 estakady
- 5 wiaduktów
- 9 mostów
- 5 konstrukcji oporowych
- oraz przejścia dla zwierząt (dolne i górne)

Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. W ramach zadania powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Równe.

Odcinek realizowany w systemie Projektuj i buduj, powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wykonawcą inwestycji o wartości blisko 480 mln zł jest firma Strabag. 
Kierowcy skorzystają z nowej trasy w 2025 r.

 
Wizualizacja przebiegu drogi ekspresowej S19 na odcinku Miejsce Piastowe - Dukla (widok z góry)


Droga ekspresowa S19 jest częścią trasy Via Carpatia, która połączy Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa będzie miała około 700 km długości. W skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W woj. podkarpackim droga ekspresowa S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Do tej pory do dyspozycji kierowców oddano już 81,8 km tej trasy na odcinku Lasy Janowskie – Rzeszów Południe. Kolejne 72,9 km trasy Via Carpatia są w realizacji, czyli w budowie, na etapie uzyskiwania decyzji ZRID lub opracowywania dokumentacji do ZRID. Dwa ostatnie odcinki o łącznej długości 11,6km,są w przygotowaniu (na etapie przetargu).
 

Mapa inwestycji / fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Mapa inwestycji / fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Reklama
Źródło: GDDKiA Oddział w Rzeszowie

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zderzenie osobówki w ciężarówką na DK 19 w Komborni. Dwie osoby ranne - Aktualności Podkarpacie

Zderzenie osobówki w ciężarówką na DK 19 w Komborni. Dwie osoby ranne

PODKARPACIE. Na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Kombornia w pow. Krośnieńskim doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym volv...

Tragiczny wypadek na DW 984 w Piątkowcu. Jedna osoba nie żyje, trzy ranne - Aktualności Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW 984 w Piątkowcu. Jedna osoba nie żyje, trzy ranne

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło dziś po godz. 11:00 na trasie relacji Mielec-Tarnów. W zderzeniu dwóch samochod&oac...

Ponad 30 kierowców zatrzymanych za jazdę na podwójnym gazie - Aktualności Podkarpacie

Ponad 30 kierowców zatrzymanych za jazdę na podwójnym gazie

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci podsumowali dwudniową akcję pod kryptonimem „Trzeźwość”. Funkcjonariusze skontrolowali blisk...

Utrudnienia na S19 w powiecie niżańskim. Z naczepy tira wypadł ładunek - Aktualności Podkarpacie

Utrudnienia na S19 w powiecie niżańskim. Z naczepy tira wypadł ładunek

PODKARPACIE. Komenda Powiatowa Policji w Nisku informuje o utrudnieniach w ruchu na drodze ekspresowej S19 w miejscowości Huta Deręgowska w ...

20 lutego protesty rolników. Utrudnienia na drogach Podkarpacia - Aktualności Podkarpacie

20 lutego protesty rolników. Utrudnienia na drogach Podkarpacia

PODKARPACIE. Na wtorek, 20 lutego 2024 r. rolnicy zapowiedzieli kolejne protesty w wielu miejscach na drogach województwa podkarpacki...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: