Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Nowe miasto na mapie Podkarpacia

Dodano: 31.12.2020 r.

Zdjęcie ze strony Urzędu Gminy Dubiecko
Zdjęcie ze strony Urzędu Gminy Dubiecko
PODKARPACIE. Od 1 stycznia 2021 r. 10 miejscowości w Polsce zyska status miasta. Jedną z nich będzie leżące na Pogórzu Dynowskim Dubiecko.

Od Nowego Roku Polska będzie miała 954 miasta – o 10 więcej niż do tej pory. Status miasta otrzymają: Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Sochocin, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Wodzisław, Budzyń, Koźminek oraz Dubiecko w powiecie przemyskim na Podkarpaciu.

"Bardzo się cieszę, że po 86 latach udało się odzyskać prawa miejskie nadane staraniem Mikołaja Kmity przez króla Władysława Jagiełłę w dniu 24 sierpnia 1407 r. w Wiślicy. Jestem przekonany, że z czasem nadanie tego aktu przyczyni się do rozwoju miasta i naszej gminy, czego życzę wszystkim Mieszkańcom." - pisze na oficjalnej stronie gminy Dubiecko wójt Jacek Grzegorzak.

Propozycje zmian statusu wszystkich nowych miast, uzyskały pozytywne opinie rad gmin i wojewodów. Wcześniej przeprowadzono także konsultacje społeczne z mieszkańcami. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej.
Reklama
W kwietniu br., wojewoda podkarpacki Ewa Leniart pozytywnie zaopiniowała wniosek rady Gminy Dubiecko o nadanie statusu miasta.

– To doskonała i wyczekiwana wiadomość. Za nadaniem Dubiecku statusu miasta przemawiają zarówno względy historyczne, jak i dotychczasowy rozwój społeczno-gospodarczy. Ponadto Dubiecko charakteryzuje miejski układ urbanistyczny, rozwinięta infrastruktura komunalna i zwarte budownictwo mieszkaniowe. Serdecznie gratuluję mieszkańcom – już niebawem – nowego miasta na mapie Polski i Podkarpacia – komentowała decyzję rządu wojewoda Ewa Leniart.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Na Podkarpaciu wyzdrowiały kolejne 22 osoby. Aktualna sytuacja [23.04.2020]

PODKARPACIE. Mamy 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejne 22 osoby wyzdrowiały.

Podkarpacie

Zakończyła się kwarantanna Polaków, którzy przylecieli z Włoch do Rzeszowa

PODKARPACIE. Zakończyła się kwarantanna zbiorowa osób, które po powrocie z Włoch do Polski, zostały skierowane do ośrodka wypoczynkowego w Solinie.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Dziś 24 wyzdrowienia, 6 przypadków zakażenia [22.04.2020]

PODKARPACIE. Mamy aktualne dane z województwa podkarpackiego. Kolejne 24 osoby wyzdrowiały. Dziś odnotowano 6 nowych przypadków zakażenia.

Podkarpacie

Ponad 50 strażaków gasiło pożar budynku gospodarczego w Bliznem

PODKARPACIE. Blisko 3,5 godziny strażacy gasili pożar budynku gospodarczego w Bliznem. W akcji wzięło udział 12 zastępów straży pożarnej.

Podkarpacie

6 tys. grzywny za załamanie kwarantanny domowej

PODKARPACIE. Mieszkaniec Tarnobrzega został ukarany grzywną w wysokości 6 tys. zł za złamanie zasad kwarantanny domowej. 

Podkarpacie

Koronawirus. 4 nowe przypadki, 14 osób wyzdrowiało. Aktualna sytuacja [21.04.2020]

PODKARPACIE. Dziś odnotowano 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim, w tym jedno dziecko. Kolejne14 osób wyzdrowiało.

Podkarpacie

Koronawirus. 7 samochodów trafi do stacji sanitarno-epidemiologicznych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Są już samochody, które będą wsparciem dla sanepidu w walce z koronawirusem.

Podkarpacie

Kradł słupki ze znaków drogowych. "Były mu potrzebne do zrobienia regałów"

Policja zatrzymała 30-letniego mieszkańca powiatu łańcuckiego, który jest podejrzany o kradzież słupków znaków drogowych. Wartość skradzionych elementów wyceniono na 10 tys. zł.

Reklama