Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Nowe otwory eksploatacyjne w okolicach Przemyśla. O 28 proc. ma wzrosnąć wydobycie gazu

Dodano: 07.02.2019 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PRZEMYŚL. Trwają prace na jednym z największych złóż gazu ziemnego w Polsce. Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce – na południowych obrzeżach miasta Przemyśl.

Otwory kierunkowe – Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach – sięgną głębokości około 2750 m. Prace wiertnicze potrwają w obu przypadkach ponad miesiąc. Po ich wykonaniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych. 

„Chociaż PGNiG z powodzeniem realizuje strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu ziemnego, zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. Gaz ziemny pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i chcemy, aby tak pozostało także w przyszłości” – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

Pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na ok. 74 mld m³ gazu ziemnego. W ciągu ponad 60-letniej eksploatacji wydobyto ok. 65 mld m³, przez co złoże uznawano za będące w fazie schyłkowej.
Reklama
Jednak zastosowanie przez PGNiG nowoczesnych technologii poszukiwawczych oraz pogłębione analizy geologiczne i złożowe wykazały możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych. Ich udostępnienie pozwoli na utrzymanie wydobycia na dotychczasowym poziomie.

Według szacunków PGNiG w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld m³ rocznie. Oznacza to większe bezpieczeństwo energetyczne kraju i dodatkowe korzyści dla regionu.

Działania w ramach koncesji na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża Przemyśl nr 100/94 prowadzi Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG SA, a prace wiertnicze realizuje Exalo Drilling SA – spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG. Wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie gazu ziemnego ze złoża na następne 18 lat został złożony do Ministerstwa Środowiska w dniu 31 stycznia 2019 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

5 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Kolejna osoba wyzdrowiała

PODKARPACIE. Łącznie w naszym województwie zanotowano do tej pory 100 przypadków.

Podkarpacie

Otwarto kolejną stację paliw przy podkarpackim odcinku A4

Obiekt powstał na MOP Paszczyna Północ przy A4, na wschód od Rzeszowa.

Podkarpacie

Samorząd województwa uruchomił już pierwsze środki na pomoc szpitalom

PODKARPACIE. Samorząd Województwa Podkarpackiego przekaże 50 mln zł na ochronę zdrowia w związku z koronawirusem. Uruchomiono już 20 mln zł.

Podkarpacie

Koronawirus. 95 zakażonych na Podkarpaciu. Potwierdzono dwa nowe przypadki

PODKARPACIE.  Łącznie dzisiaj pojawiło się w naszym regionie 15 nowych przypadków.

Podkarpacie

Koronawirus. 13 nowych przypadków na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [31.03.2020]

PODKARPACIE. Potwierdzono 13 nowych osób zakażonych koronawirusem. Jedna osoba wyzdrowiała. Aktualnie w województwie podkarpckim mamy łącznie 93 osoby zakażone.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Pustkowie. Nie żyje 34-letni mężczyzna

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w Pustkowie, w powiecie dębickim. Kierowca renault master śmiertelnie potrącił 34-letniego pieszego.

Podkarpacie

Do szpitala w Łańcucie trafiły respiratory od podkarpackich strażaków

Kolejna pomoc dla łańcuckiego szpitala, tym razem od podkarpackich strażaków.

Podkarpacie

Uderzyła motocyklem w przystanek. Mimo reanimacji zmarła

Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego wypadku.

Reklama