Rzeszów - Piątek, 23.01.2026
Reklama

Nowe parkingi przy podkarpackich stacjach kolejowych

Dodano: 20.11.2025 r. / Redakcja

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

PODKARPACIE. W dwóch miejscowościach na Podkarpaciu można już zaparkować auto lub rower na parkingach wybudowanych w rejonie peronów i przesiąść się do pociągu.

Nowe parkingi „Park and Ride” powstały w sąsiedztwie peronów w Będziemyślu w powiecie ropczycko-sędziszowskim i w Rogóżnie w powiecie łańcuckim. Przez te miejscowości przebiega trasa kolejowa nr 91 Kraków – Medyka. Parkingi usytuowane blisko kolei ułatwią łączenie podróży samochodem lub rowerem i pociągiem.

W Będziemyślu dla podróżnych dostępnych jest 50 miejsc dla samochodów, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami. Z kolei rowerzyści mają do dyspozycji15 zadaszonych stojaków rowerowych. Na parkingu w Rogóżnie może zaparkować 25 samochodów, dwa miejsca przeznaczone są dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Użytkownicy jednośladów mogą korzystać tutaj też z 15 stojaków rowerowych.

Parkingi wyposażone są w oświetlenie ułatwiające podróżnym przesiadkę także o zmroku, a bezpieczeństwo gwarantuje również zainstalowany monitoring.

Koszt budowy nowych miejsc postojowych wynosi 2 mln zł. Powstały one w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Reklama

Celem Programu jest ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego, promocja ekologicznych form transportu oraz wsparcie rozwoju polskiej gospodarki.

Na Podkarpaciu Program objął realizację dziesięciu inwestycji peronowych w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica (przejście pod torami), Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa przystanki), Chorzelów oraz Zaklików. Umowy dotyczące zaprojektowania i wykonania prac dla tych zadań zostały już zakończone.

W ramach Programu przewidziano również budowę ponad 100 parkingów przy istniejących i nowych punktach zatrzymywania się pociągów pasażerskich w całym kraju, w tym czterech zlokalizowanych na Podkarpaciu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Pożar w sortowni śmieci pod Jasłem

PODKARPACIE. Przez 6 godzin gaszono pożar hali w sortowni śmieci w Wolicy. W akcji udział wzięło 28 zastępów straży pożarnej. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Podkarpacie

Pędził autostradą A4 blisko 250 km/h. Był pod wpływem

PODKARPACIE. 23-letni kierowca bmw jechał łańcuckim odcinkiem autostrady A4 blisko 250 km/h. Co więcej, mężczyzna miał prawie 2 promile alkoholu i prawdopodobnie był pod wpływem narkotyków.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 1200 ozdrowieńców. Nowe zakażenia i zgony [23.11.2020]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby koronawirusa potwierdzono u 540 mieszkańców Podkarpacia. Kolejne 1209 osób wyzdrowiało, 13 zmarło.  

Podkarpacie

Budowa 400-metrowego mostu na Sanie prawie na półmetku

PODKARPACIE. Postępują prace przy budowie nowego mostu na rzece San, który powstaje w ramach budowy odcinka S19 Zdziary – Rudnik nad Sanem. Zaawansowanie prac wynosi obecnie ok. 40 %. Cała inwestycja ma...

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w powiecie stalowowolskim. Nie żyje 48-letni pieszy

PODKARPACIE. Do wypadku doszło Rzeczycy Okrągłej. Kierujący samochodem osobowym śmiertelnie potrącił pieszego.

Podkarpacie

W Tyczynie powstaje mural autorstwa Rafała Roskowińskigo, pioniera street art'u w Polsce

TYCZYN. Wielkoformatowe dzieło upamiętni piosenkarkę Katarzynę Sobaczyk, która urodziła się w Tyczynie.
 

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 800 zakażeń. Duża liczba wyzdrowień i zgonów [20.11.2020]

PODKARPACIE. 840 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało kolejne 1 279 osób, zmarło 53 osoby.

Podkarpacie

Nowe ogniska koronawirusa na Podkarpaciu

PODKAPRACIE. Jak informuje sanepid, obecnie na terenie województwa podkarpackiego występuje siedem ognisk koronawirusa. Największe to DPS w miejscowości Ruda w gminie Sędziszów Małopolski.

Reklama