Rzeszów - Piątek, 26.09.2025
Reklama

Osiemnaście 34-tonowych ciężarówek testowało estakadę na S19 Miejsce Piastowe - Dukla

Dodano: 26.09.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Estakada w Zboiskach pozytywnie przeszła próbę wytrzymałości. Do testów użyto 18 ciężarówek, każda o masie 34 ton, rozstawionych na przęsłach i przy każdej podporze pośredniej.

Estakada ES-2/3 w miejscowości Zboiska, to jedna z trzech estakad, jakie powstaną 10-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S19 między węzłami Miejsce Piastowe a Dukla.

Estakada przeprowadza drogę ekspresową nad rzeką Jasiołka, przejściem dla zwierząt dużych zintegrowanym z rzeką, dodatkową jezdnią oraz pasem utrzymaniowym.

Obiekt powstaje w technologii betonowania nawisowego. Konstrukcja nośna jezdni estakady składa się z 27 segmentów nawisowych, 2 segmentów tzw. startowych usytuowanych na podporach pośrednich – filarach i 2 segmentów wykonywanych metodą tradycyjną łączących pozostałe segmenty z przyczółkami czyli podporami skrajnymi.

W ostatnich dniach odbyły się tam próbne obciążenia. Badania te przeprowadza się w celu zweryfikowania projektowanych parametrów konstrukcji, jej nośności i zachowania się w rzeczywistych warunkach obciążenia.

Do testów estakady wykorzystano osiemnaście 34-tonowych pojazdów. - Na każdym z przęseł ustawiono po 6 ciężarówek o łącznej masie 204 ton, a przy podporach pośrednich kolejne 12 pojazdów w układzie podporowym, których łączna masa wynosiła 408 ton. Łącznie 18 samochodów ciężarowych sprawdziło estakadę w ekstremalnych warunkach – poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Reklama

Wynik przeprowadzonych testów jest pozytywny, konstrukcja jest bezpieczna.

Zakres prac na budowie S19 Miejsce Piastowe - Dukla

W ramach inwestycji powstanie 10-kilometrowy odcinek ekspresowej S19. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W rejonie miejscowości Dukla, powstanie węzeł drogowy łączący drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową nr 1956R. Będzie to węzeł typu karo, a jego projekt uwzględnia możliwość późniejszego włączenia do niego nie tylko drogi krajowej i drogi powiatowej, ale także drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice – Nowy Żmigród – Dukla.

W ciągu głównym nowej drogi ekspresowej, powstanie 20 obiektów inżynierskich, w tym m.in. 3 estakady, 5 wiaduktów, 9 mostów, 5 konstrukcji oporowych oraz przejścia dla zwierząt.

Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. W ramach zadania powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Równe.

Odcinek realizowany w systemie Projektuj i buduj, powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wykonawcą inwestycji o wartości blisko 480 mln zł jest firma Strabag. Zgodnie z umową, prace mają zakończyć się pod koniec 2025 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Przyjechała po piwo na stację paliw. Była tak pijana, że miała problem z wyjazdem

PODKARPACIE. 3,5 promila wydmuchała 51-letnia kobieta, która przyjechała na stację benzynową po piwo, a gdy chciała odjechać, nie była w stanie wrzucić biegu. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Alert IMGW. W czwartek burze i silne opady deszczu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, w związku z burzami jakie spodziewane są w czwartek na Podkarpaciu.

Podkarpacie

„Bieszczadzka ciuchcia” i "Pogórzanin" rozpoczynają sezon turystyczny

PODKARPACIE. W długi weekend majowy Bieszczadzka Kolejka Leśna ponownie wyruszy na tory rozpoczynając nowy sezon turystyczny. Kursy realizowane będą do końca października.

Podkarpacie

Alert IMGW dla Podkarpacia. W piątek burze, grad i trąby powietrzne

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w związku z burzami jakie prognozowane są w piątek, 18 kwietnia na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Mosty w Domaradzu i Jurowcach do przebudowy. Będą utrudnienia dla kierowców

PODKARPACIE. Do końca 2025 roku na Podkarpaciu powstaną dwa kolejne mosty - w Domaradzu oraz w Jurowcach. Kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

Podkarpacie

Nowy odcinek drogi krajowej nr 9 na Podkarpaciu. Podpisano umowę

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą Promost Consulting na prace przygotowawcze dla nowego przebiegu drogi krajowej nr 9, od obwodnicy Nowej Dęby (m. Komorów) do obwodnicy Kolbuszowej....

Reklama