Rzeszów - Poniedziałek, 29.09.2025
Reklama

Osiemnaście 34-tonowych ciężarówek testowało estakadę na S19 Miejsce Piastowe - Dukla

Dodano: 26.09.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Estakada w Zboiskach pozytywnie przeszła próbę wytrzymałości. Do testów użyto 18 ciężarówek, każda o masie 34 ton, rozstawionych na przęsłach i przy każdej podporze pośredniej.

Estakada ES-2/3 w miejscowości Zboiska, to jedna z trzech estakad, jakie powstaną 10-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S19 między węzłami Miejsce Piastowe a Dukla.

Estakada przeprowadza drogę ekspresową nad rzeką Jasiołka, przejściem dla zwierząt dużych zintegrowanym z rzeką, dodatkową jezdnią oraz pasem utrzymaniowym.

Obiekt powstaje w technologii betonowania nawisowego. Konstrukcja nośna jezdni estakady składa się z 27 segmentów nawisowych, 2 segmentów tzw. startowych usytuowanych na podporach pośrednich – filarach i 2 segmentów wykonywanych metodą tradycyjną łączących pozostałe segmenty z przyczółkami czyli podporami skrajnymi.

W ostatnich dniach odbyły się tam próbne obciążenia. Badania te przeprowadza się w celu zweryfikowania projektowanych parametrów konstrukcji, jej nośności i zachowania się w rzeczywistych warunkach obciążenia.

Do testów estakady wykorzystano osiemnaście 34-tonowych pojazdów. - Na każdym z przęseł ustawiono po 6 ciężarówek o łącznej masie 204 ton, a przy podporach pośrednich kolejne 12 pojazdów w układzie podporowym, których łączna masa wynosiła 408 ton. Łącznie 18 samochodów ciężarowych sprawdziło estakadę w ekstremalnych warunkach – poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Reklama

Wynik przeprowadzonych testów jest pozytywny, konstrukcja jest bezpieczna.

Zakres prac na budowie S19 Miejsce Piastowe - Dukla

W ramach inwestycji powstanie 10-kilometrowy odcinek ekspresowej S19. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W rejonie miejscowości Dukla, powstanie węzeł drogowy łączący drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową nr 1956R. Będzie to węzeł typu karo, a jego projekt uwzględnia możliwość późniejszego włączenia do niego nie tylko drogi krajowej i drogi powiatowej, ale także drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice – Nowy Żmigród – Dukla.

W ciągu głównym nowej drogi ekspresowej, powstanie 20 obiektów inżynierskich, w tym m.in. 3 estakady, 5 wiaduktów, 9 mostów, 5 konstrukcji oporowych oraz przejścia dla zwierząt.

Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. W ramach zadania powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Równe.

Odcinek realizowany w systemie Projektuj i buduj, powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wykonawcą inwestycji o wartości blisko 480 mln zł jest firma Strabag. Zgodnie z umową, prace mają zakończyć się pod koniec 2025 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na Podkarpaciu. Nie żyje 55-letnia kobieta

PODKARACIE. Na DW855 doszło do zderzenia samochodu osobowego ze skuterem. W wypadku zginęła kierująca jednośladem, 55-letnia mieszkanka gminy Zaklików. Droga wojewódzka nr 855 jest zablokowana. Policjanci kierują na objazdy.

Podkarpacie

Wybrano wykonawcę dokumentacji dla obwodnicy Kolbuszowej

PODKARPACIE. GDDKiA Odział w Rzeszowie rozstrzygnęła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. Jeśli nie wpłyną odwołania, wkrótce możliwe będzie podpisanie umowy.

Podkarpacie

Koronawirus. Kolejny rekord zakażeń i zgonów na Podkarpaciu [18.03.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach i zgonach na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 560 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 2 osoby [15.03.2021]

PODKARPACIE. Wg najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie podkarpackim przybyło 567 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Podkarpacie

Tragedia na stawie w Zgodzie. Pod nastolatkami załamał się lód. Jeden nie żyje

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło w weekend na stawie w Zgodzie koło Jarosławia. Pod trzema nastolatkami załamał się lód. Dwóm udało się uratować, trzeci – pomimo reanimacji – zmarł.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 1000 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 31 osób [12.03.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualny raport zakażeń koronawirusem.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Rekord zakażeń w tym roku [11.03.2021]

 PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach i zgonach na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 970 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 18 osób [10.03.2021]

PODKARPACIE. Wg najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie podkarpackim przybyło 976 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 189 w Rzeszowie.

Reklama