Rzeszów - Piątek, 26.09.2025
Reklama

Osiemnaście 34-tonowych ciężarówek testowało estakadę na S19 Miejsce Piastowe - Dukla

Dodano: 26.09.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Estakada w Zboiskach pozytywnie przeszła próbę wytrzymałości. Do testów użyto 18 ciężarówek, każda o masie 34 ton, rozstawionych na przęsłach i przy każdej podporze pośredniej.

Estakada ES-2/3 w miejscowości Zboiska, to jedna z trzech estakad, jakie powstaną 10-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S19 między węzłami Miejsce Piastowe a Dukla.

Estakada przeprowadza drogę ekspresową nad rzeką Jasiołka, przejściem dla zwierząt dużych zintegrowanym z rzeką, dodatkową jezdnią oraz pasem utrzymaniowym.

Obiekt powstaje w technologii betonowania nawisowego. Konstrukcja nośna jezdni estakady składa się z 27 segmentów nawisowych, 2 segmentów tzw. startowych usytuowanych na podporach pośrednich – filarach i 2 segmentów wykonywanych metodą tradycyjną łączących pozostałe segmenty z przyczółkami czyli podporami skrajnymi.

W ostatnich dniach odbyły się tam próbne obciążenia. Badania te przeprowadza się w celu zweryfikowania projektowanych parametrów konstrukcji, jej nośności i zachowania się w rzeczywistych warunkach obciążenia.

Do testów estakady wykorzystano osiemnaście 34-tonowych pojazdów. - Na każdym z przęseł ustawiono po 6 ciężarówek o łącznej masie 204 ton, a przy podporach pośrednich kolejne 12 pojazdów w układzie podporowym, których łączna masa wynosiła 408 ton. Łącznie 18 samochodów ciężarowych sprawdziło estakadę w ekstremalnych warunkach – poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Reklama

Wynik przeprowadzonych testów jest pozytywny, konstrukcja jest bezpieczna.

Zakres prac na budowie S19 Miejsce Piastowe - Dukla

W ramach inwestycji powstanie 10-kilometrowy odcinek ekspresowej S19. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W rejonie miejscowości Dukla, powstanie węzeł drogowy łączący drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową nr 1956R. Będzie to węzeł typu karo, a jego projekt uwzględnia możliwość późniejszego włączenia do niego nie tylko drogi krajowej i drogi powiatowej, ale także drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice – Nowy Żmigród – Dukla.

W ciągu głównym nowej drogi ekspresowej, powstanie 20 obiektów inżynierskich, w tym m.in. 3 estakady, 5 wiaduktów, 9 mostów, 5 konstrukcji oporowych oraz przejścia dla zwierząt.

Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. W ramach zadania powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Równe.

Odcinek realizowany w systemie Projektuj i buduj, powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wykonawcą inwestycji o wartości blisko 480 mln zł jest firma Strabag. Zgodnie z umową, prace mają zakończyć się pod koniec 2025 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

9 zastępów straży pożarnej gasiło pożar pensjonatu w Kalnicy

KALENICA. Trwa ustalanie przyczyn nocnego pożaru obiektu wypoczynkowego w Kalnicy. W akcji gaśniczej udział brało 9 zastępów straży pożarnej. Ewakuowano 18 osób.

Podkarpacie

Poważny wypadek w Jaworzu Górnym. Jednego z poszkodowanych przewieziono do szpitala helikopterem

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło dzisiaj przed godz.11 w Jaworzu Górnym.

Podkarpacie

Kobieta wezwała pogotowie ratunkowe, bo znajomy nie podał jej herbaty

LEŻAJSK. Za bezpodstawne wezwanie medyków poniesie odpowiedzialność przed sądem.

Podkarpacie

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dot. rozkładu jazdy pociągów

PODKARPACIE. Nowy rozkład obowiązywał będzie od 8 grudnia br.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w powiecie niżańskim. Zginęła kobieta

PODKARPACIE. Do wypadku doszło 26 stycznia ok. godz. 7.40 w Jeżowem.

Podkarpacie

Rozdano nagrody dla najlepszych sportowców na Podkarpaciu w 2018 roku

PODKARPACIE. Li Qian została Sportowcem 2018 roku na Podkarpaciu

Podkarpacie

Sędziszów Małopolski został „Świetlną stolicą Polski”

SĘDZISZÓW MŁP. W X edycji ogólnopolskiego konkursu „Świeć się z Energą” wygrał Sędziszów Małopolski. 

Reklama