Rzeszów - Środa, 09.07.2025
Reklama

Początkiem lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Na Podkarpaciu obejmie ok 15 tys. osób

Dodano: /

PODKARPACIE. 3 lutego w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia br. W województwie podkarpackim obejmie około 15 000 osób.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest mobilizacja, ani pobór do wojska. Kwalifikacja jest obowiązkowa i główny jej cel to założenie ewidencji, określenie kategorii zdrowia (badania lekarskie i psychologiczne) – podkreśla kpt. Sławomir Pitera, rzecznik Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie.

Kwalifikacji w tym roku podlegać będzie ok. 15000 osób (wszyscy mężczyźni i kobiety z kierunkowym wykształceniem pożądanym przez wojsko np. medycznym). Rocznik podstawowy wzywanych to 2006, ponadto wzywane są osoby z orzeczoną kategorią zdrowia B (o ile odroczenie upłynęło odroczenie ze względu na stan zdrowia) i oczywiście ochotnicy.

Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie, obejmującym miasto Rzeszów oraz powiaty rzeszowski i łańcucki, będą działały następujące powiatowe komisje lekarskie:

Reklama

• w terminie od 24.02.2025 r. do 24.04.2025 r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Przychodni SP ZOZ Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21, obejmującą zasięgiem działania miasto Rzeszów na prawach powiatu;

• w terminie od 10.02.2025 r. do 11.04.2025r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Kochanowskiego 29, obejmującą zasięgiem działania powiat rzeszowski;

• w terminie od 03.03.2025 r. do 26.03.2025 r. - Powiatowa Komisja Lekarska w Łańcucie z siedzibą w Łańcucie w budynku Zespołu Placówek Oświatowych - Bursa Szkolna w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51D, obejmującą zasięgiem działania powiat łańcucki


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

58-latek z nielegalnym arsenałem broni. Znaleziono 5 karabinów i 600 sztuk amunicji

PODKARPACIE. Właścicielowi nielegalnego arsenału grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Wzniecił pożar w miejscu zamieszkania, po czym zrobił zdjęcie i wysłał je do krewnych

SANOK. Mężczyzna będąc w stanie nietrzeźwości oblał przedmioty znajdujące się w domu środkiem łatwopalnym i podłożył ogień. 

Podkarpacie

Czołowe zderzenie samochodów. 9 osób w szpitalu

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło wczoraj, przed godz. 17. w miejscowości Łączki Kucharskie. 

Podkarpacie

Korupcja, paserstwo samochodów i przemyt papierosów na Podkarpaciu. 32 członków grupy przestępczej z zarzutami

PODKARPACIE. Akt oskarżenia skierowano przeciwko 32 osobom, w tym 29 Polakom i 3 obywatelom Ukrainy.

Podkarpacie

Nie ustąpił pierwszeństwa motocyklowi. 26-latek trafił do szpitala

ŁAŃCUT. Do zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej nr 877 na wysokości wjazdu na cmentarz komunalny.

Podkarpacie

53-latek chciał podpalić dom, w którym mieszkała jego żona, teściowa i syn

PODKARPACIE. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Miał ponad 3 promile i pływał rowerkiem wodnym. W pewnym momencie mężczyzna wskoczył do wody

TARNOBRZEG. Mężczyźni zostali usunięci z kąpieliska i ukarani mandatami.   

Reklama